Radni nie chcą samolotów nad Słomczynem

29 kwietnia 2021; 09:14

Grojec24.net

34 komentarze

Lądowisko w Słomczynie (fot. Mateusz Adamski) Lądowisko w Słomczynie (fot. Mateusz Adamski)

Rada Miejska w Grójcu podjęła uchwałę, w której sprzeciwia się powstaniu oraz funkcjonowaniu lądowiska - informuje "Życie Grójca".

Sprawę wzbudzającej kontrowersje inwestycji w podgrójeckim Słomczynie opisywaliśmy szeroko w poprzednim wydaniu „Życia Grójca”. Przypomnijmy, iż do Urzędu Miasta trafiło pismo podpisane przez kilkuset mieszkańców gmin Chynów oraz Grójec, w którym wyrażają oni swój sprzeciw wobec budowy oraz funkcjonowania lądowiska.

Obawiają się, że taka działalność będzie w rażący sposób zakłócała jakość ich życia, a także obniży wartość nieruchomości. Zaniepokojenie powstaniem lądowiska wyraził też dowódca pobliskiej jednostki wojskowej, pułkownik Andrzej Kozera.

Podczas marcowej sesji Rady Miejskiej odbyła się ponad dwugodzinna dyskusja na ten temat z udziałem radnych, protestujących mieszkańców oraz przedstawicieli inwestora. Dzień po sesji, w nocy doszło do pożaru kontenerów, które miały stanowić zaplecze biurowe dla lądowiska. Uszkodzono też oznakowanie pasa startowego na odcinku 900 metrów (w całości liczy 1,4 kilometra). Inwestorzy na łamach portalu „Echa Dnia” stwierdzili, że była to próba zastraszenia ich, aby zrezygnowali z przedsięwzięcia. Sprawę zgłosili grójeckiej policji, która wyjaśnia dokładne przyczyny pożaru.

Hałas będzie powodował konflikty społeczneW ostatni poniedziałek Rada Miejska w Grójcu większością głosów podjęła uchwałę, w której wyraża swoją dezaprobatę co do lokalizacji lądowiska w Słomczynie. – W naszej ocenie lokalizacja lądowiska będzie powodować konflikty społeczne z powodu nadmiernego hałasu. Dla mieszkańców miejscowości Słomczyn, Mięsy, Janówek, Marianów, Żyrówek, Lisówek, Maciejowice lądowisko będzie zakłócało ich komfort i jakość życia – czytamy w stanowisku.

W uchwale zwrócono uwagę, że na lądowisku będzie wykonywanych miesięcznie od 1000 do 1500 operacji, co wiąże się z bardzo dużą ilością lotów, w szczególności startu samolotów i wznoszeniem się ich, a następnie lądowań. Poza samolotami ultralekkimi w przestrzeni powietrznej pojawią się samoloty certyfikowane, helikoptery, wiatrakowce, szybowce, motolotnie oraz samoloty szkolno-treningowe. – Takie natężenie lotów będzie generowało dodatkowy hałas dla otoczenia. Mieszkańcy, którzy osiedlili się lub wybudowali domy w tej okolicy, planowali życie na uboczu, w ciszy i spokoju, a lądowisko zdecydowanie pogorszy ich warunki – stwierdzają radni.

Podnoszą także, że zarówno w ich ocenie, jak i mieszkańców, kolejnym negatywnym czynnikiem niewątpliwie będzie spadek wartości nieruchomości znajdujących się na terenie wsi, gdyż potencjalni nabywcy zrezygnują z ich kupna z uwagi na funkcjonujące lądowisko. W stanowisku zaznaczono, że w sąsiedztwie lądowiska znajduje się jednostka wojskowa, która może negatywnie wpływać na szkolenia prowadzone na lądowisku i bezpieczeństwo lotów.

Przewodniczący Rady Miejskiej został zobowiązany do przesłania stanowiska m.in. do premiera, ministrów infrastruktury i obrony narodowej, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie.

W trybie emocjonalnym, a nie racjonalnym

     

Inwestorzy uważają, że jest to przedwczesne i stricte wyborcze działanie Rady Miejskiej. – Patrząc na krótki czas, jaki upłynął od poprzedniego posiedzenia Rady, nie można mówić o rzetelnej analizie wszystkich głosów i argumentów – mówi „Życiu Grójca” Jakub Kubicki, prezes spółki Just Fly. - Jest to uchwała podjęta w trybie emocjonalnym, a nie racjonalnym – zaznacza.

Zwraca on uwagę, że treść uchwały kopiuje tezy zawarte w piśmie protestacyjnym mieszkańców. – Rada Miejska w pierwszej kolejności powinna dbać o rozwój gminy, a nie ulegać pierwszym pokrzykiwaniom grupy wyborców, którzy dbają o swój prywatny interes, a nie o interes gminy. Mogą też nie widzieć długofalowych korzyści z inwestycji – przekonuje Jakub Kubicki.

- Cały czas działamy i chcemy współpracować zarówno z gminą, jak i mieszkańcami. Mamy nadzieję, że w przyszłości stosunek do naszej inwestycji ulegnie zmianie – liczą inwestorzy.

TAGI:

Komentarze (34):

Arek; 29 kwietnia 2021, 09:44

Nasz stosunek na pewno ulegnie zmianie, szybko zapomnimy że ktoś nam przez parę miesięcy hałasował nad głowami :)

Marek; 29 kwietnia 2021, 10:57

Po ciężkiej pracy należy się odrobina odpoczynku w ciszy i spokoju. Bogaci nich przestaną się bawić naszym kosztem, nam też coś się należy od życia. Przede wszystkim cisza

Re; 29 kwietnia 2021, 10:58

Ktos kto pisał o hałasie i mieszkańcach zapomniał chyba ze slomczyn to podobno tmstrefa przemysłowa i tam wyganiał firmę która chciała przejąć fso. Dno i kupa mułu mam nadzieje ze mieszkańcy będą pamiętać przy wyborach jak cudownie rada betonuje nasza gminę blokując wszystko co może mieć pozytywny wpływ na rozwój naszej okolicy !

Ech...; 29 kwietnia 2021, 11:38

Jak w czasach rozwoju i prosperity giełdy samochodowej całe niedziele nad tym terenem latały, w sposób raczej niezorganizowany, czyli mniej bezpieczny niż miałoby to mieć miejsce obecnie, samoloty, motolotnie, balony itp itd, ku uciesze i rozrywce gawiedzi, to mieszkańcom Słomczyna, Mięs, Janówka, Marianowa, Żyrówka, Lisówka, Maciejowic nie przeszkadzało. I to w wolny dzień od pracy, służący odpoczynkowi etc.
Gdy giełda i jej pochodne były głównym źródłem dochodu mieszkańców okolicznych miejscowości to było cacy, nawet stale zablokowana 50-ka od Grójca do Drwalewa i związany z tym hałas, spaliny etc. Jak giełda podupadła i profitów już nie ma to wszystko zaczyna przeszkadzać, a mieszkańcy znowu chcą ciszy i spokoju.
Dobre.

Bbb; 29 kwietnia 2021, 12:08

Ktoś tu pisze o rozwoju okolicy.. ladowisko to ma być ten rozwój... ciekawe.. 🤗

Do Marek; 29 kwietnia 2021, 12:46

Panie Marku racja zburzmy i tor po co ten hałas! Nie wspomnę o drodze numer 50 teraz musimy napisać pretycje o budowę ekranów dźwięki chłonnych nie dajmy się co z tego ze mieszkamy w strefie przemysłowej!!!

Masa; 29 kwietnia 2021, 13:18

Tu można radnym i mieszkańcą wybaczyć., mają zje....banie od oprysków. Ale tego nie widzą ogryski ....😀.

mico; 29 kwietnia 2021, 14:55

Niech robią. Będzie bliżej aby PPLa robić.

Mirek; 29 kwietnia 2021, 16:58

Najlepiej nic nie robić w naszym mieście , gminie i powiecie. Tak jest wygodnie naszym rządzącym.

***** ***; 29 kwietnia 2021, 23:37

Konflikt społeczny to konflikt między Radą a burmistrzem. W ten sposób można tylko się cofać.
Uwalić wszystko żeby Burmistrz nie miał sukcesu.

Mieszkaniec; 30 kwietnia 2021, 00:07

Najlepszy argument to jest sadownika który pryska co kilka dni chemikaliami na swoje drzewa a później krzyczy że samolot panie jest szkodliwy. Mi przeszkadzają jego chemikalia, głośny smrodzący traktor i to że jest zacofany od 50 lat jak Kargul.

obiektywny.subiektywny; 30 kwietnia 2021, 00:48

Nic innego, jak tylko polityka lokalna.
Zrobić obecnemu włodarzowi na złość, opluć i powiedzieć, że to on nie pozwala na takie inwestycje w mieście.
Panie przewodniczący,
jeszcze dużo musisz się Pan nauczyć. Jacek za krótko szkolił, albo uczeń oporny na wiedze.

Lotnik; 30 kwietnia 2021, 09:31

Widzę Pan Marek wyżej to typowy przykład polskiego cebulactwa, zapewne twardy elektorat pisu. Bogaci się bawią a chłop ciężko pracuje, bardzo przejmująca historia....

TT; 30 kwietnia 2021, 10:05

Co za ciemnota... wozy konne są ciche, proponuję dalsze cofanie w rozwoju

hipokryci ; 30 kwietnia 2021, 10:40

Lądowisko przeszkadza ale tor wyścigowy i wolne terminy do jazdy po nim gdzie hałas jest aż w Drwalewie to już nie przeszkadza ? Ludzka hipokryzja sięga dna

gość ; 30 kwietnia 2021, 10:55

A może chcą by krowy na pastwisko wróciły ?

pawlak; 30 kwietnia 2021, 11:38

a co oni będą po moim niebie latać oj na to to nie pozwolę osio , w Grójcu wrony zawracają z warszawy i tyle w temacie rozwoju miasta ))))).
Radni może zajęliby sie miejscami parkingowymi bo to ważniejsze.

Mieszkaniec; 30 kwietnia 2021, 12:52

Mieszkam w Grójcu, samoloty latają mi nad głową i ich "hałas" jakoś mi nie doskwiera. Bardziej hałasują niedowartościowani właściciele "szybkich" samochodów, ciężarówki na 50-tce, wyścigi i giełda w Słomczynie - tak, tak, dźwięki stamtąd dochodzą aż tu...
Trzymam kciuki za rozwój tego lądowiska!!!

Ciemniak; 30 kwietnia 2021, 12:53

Ja mam w nosie moją ciemnotę.Nie lubię jak
brzęczy mi coś nad głową i obserwuje.A jeżeli to ma być stado?To jest nie do wytrzymania.
Rozwój żaden .Uciążliwość dla okolicznych
mieszkańców. Oczywìście tereny Słomczyna są atrakcyjne pod inwestycje ale z łądowiskiem.
Żółtki przylecą do pracy w ich fabrych a cała reszta to produkt uboczny.Przepowiednie się
sprawdzają i są to odwrotne działania niż się politycznie głosi.Ukoronowaniem będzie Baranowo z wirusami.

.

Raf; 30 kwietnia 2021, 15:23

Mieszkam od drogi numer 50 dobre 500 m i słychać ją dzień i noc. Hałas zawodów na torze w Słomczynie niesie się do Grójca. Czy mi to przeszkadza? Proszę Państwa nie mieszkamy w lesie. Można wszystkie inwestycje blokować, ale zostanie nam chodzenie po sklepach w wolny czas. To lotnisko jest i będzie trawiaste, więc nie ma mowy o ciężkich samolotach. Można też wprowadzić przepisy zabraniające ruchu lotniczego w określonych dniach lub godzinach. żeby było śmieszniej, nad Grójcem i Górą Kalwarią jest wyznaczony krąg zniżania dla samolotów lądujących na lotnisku Chopina w Warszawie. Ludzie słuchają głupot, a później dzieci wyjeżdżają bo tu nie ma żadnych perspektyw, ba! nie ma gdzie pojechać w okolicy zobaczyć czegoś ciekawego. Lotnisko to też atrakcja, których brakuje na naszym terenie. Zacznijmy patrzeć się w przyszłość, a nie tylko na własne podwórko. Każda inwestycja na terenie gminy to rozwój. Nasz rozwój. Naszych dzieci. Szkoda, że nasza Rada idzie za płytkim populizmem grupki niezadowolonych.

Wędkak; 30 kwietnia 2021, 22:42

A może ktoś ten teren chce kupić pod jakąś fabryczkę czy magazyn. Bo z tego co kojarzę to teren przemysłowy więc nie sądzę że to ten sam powód co na Babicach?! Zawiść ludzka swoją drogą nie zna granic. "Sam jestem ciemniakiem i gołodupcem i mnie nie stać to nikt tu latać nie ma prawa, bo mi się należy cisza." - To jedź q2 w Bieszczady a nie osiedlasz się w strefie przemysłowej! Flaki mi się wywracają, tłumoki j_ne!

Wędkak; 30 kwietnia 2021, 22:49

Może ja jestem skażony lotnictwem i nie jestem obiektywny ale mieszkałem w Świdniku i w Dęblinie i nikomu tu nie przeszkadzało nawet jak czasem 100 m nad miastem szły dwa migi na dopalaczach, to ludzie podnosili głowy i się uśmiechali. Co to za okolica, skąd tam się wzięło to buractwo w radzie gminy?

Mieszkaniec Grójca ; 1 maja 2021, 00:51

Cała rada do WYMIANY! Nigdzie tak nie ma aby były burmistrz w niej zasiadał! Do WYMIANY

Mieszkaniec ; 1 maja 2021, 13:28

Ale zacofanie, wstyd mi za moich radnych! Tfu

umoczu; 4 maja 2021, 10:01

Chcieli żyć w ciszy na uboczu... przy DK50. Gratulacje wyboru ubocza.

Re Miszkaniec Grójca; 4 maja 2021, 10:33

Przypomnij sobie skład osobowy KWW Nam Zależy. Obecny burmistrz startował jednocześnie na stołek radnego. Czym to się różni od sytuacji którą piętnujesz.

@Re Miszkaniec Grójca; 4 maja 2021, 10:33; 4 maja 2021, 20:34

Gdyby nie został burmistrzem miałby szansę na radnego. Taka różnica. Drugi to taka, że nie jest w wieku emerytalnym i nie obiecywał, że to ostatnia kadencja.

do niektórych piszących; 4 maja 2021, 20:44

Zgadzam się z opinią, że nasi radni myślą tylko o branie apanaży a rozwój naszego miasteczka niestety śpi. Żadnej inwestycji, wszystko jest na nie, wszystko jest be. Mnie również jest wstyd.

głos radnego; 5 maja 2021, 08:05

dla jednego z radnych drogi 50 nie słychać, natomiast samolot już razi jego ego. Natomiast z dziećmi pooglądałby samolociki gdyby były

Milo; 5 maja 2021, 08:36

a ja wspumne coby nasi rzundzuncy zrobili - hale sportowum co za niska i pare centymetrów za krotka no i nie mogą odbywać się zawody sportowe. Do pływalni też coś nie wypaliło. Plac Niepodległości to istna patelnia a ten dumek co tam stoi to nie wypiół ni przypiół nie pasuje do obok kamienniczek. Zalew w Głuchowie miał być coś fajnego a wyszedł kaczy dołek. Co mamy jabłka mamy, gruszki mamy, wiśnie mamy, smród mamy i rzundzuncych bez pomysła. CPK źle obwodnica źle, samoloty źle bo wruny bedum fruwać ogonami do góry, ogonek jabłka skrynci się w lewo. A dla LGBT tak, dla innych głupich pomysłów tak. Zastanówta się nad tym coby podać się do dymisji. Może ktoś bardziej kumaty weźmie się za ten marazm

Re Mieszkaniec Grójca; 5 maja 2021, 13:02

No i tak samo JS, nie został burmistrzem, a został radnym. Co ma tu wiek emerytalny, jakiś element dyskryminacji czy co?

Dla jasności, JS ma bardzo wiele za uszami, delikatnie mówiąc, i dlatego wyborcy zdecydowali o zmianie. Co sami wyborcy jednak dali mu mandat radnego. Ale robienie z JS takiego lokalnego "wina Tuska", odpowiedzialnego za każdą porażkę i każdy niezrealizowany projekt obecnego włodarza to jednak chyba objaw imposubilizmu tego drugiego.

Do re do mieszkaniec; 5 maja 2021, 13:46

Imposybilizm umysłowy twoi jest dużego kalibru.
Zmienię zdanie jeśli podasz przykłady niezrealizowanych projektów obecnego włodarza z winy tegoż i udowodnisz lub uwiarygodnisz tę winę.
Bez tego jesteś tylko zwykłym pieniaczem, podjudzaczem i kłamcą.

Re do mieszkaniec ; 6 maja 2021, 08:05

Nie zmienisz, masz klapki na oczach albo co gorsza świadomie brniesz.

Do re do mieszkaniec; 6 maja 2021, 08:44

Zmienię jeśli spełnisz warunki, manipulująca istoto.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Komunikat w sprawie szczepień przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących Zapraszamy do zapoznania się z komunikatem Mazowieckiego...
Suntago - największy zadaszony park wodny w Europie - będzie ponownie otwarty Park wodny Suntago we Wręczy koło Mszczonowa zostanie...
Jerzy Engel jr: liga to maraton, a nie sprint Z trenerem piłkarzy Mazowsza Grójec, Jerzym Engelem...
NOC MUZEÓW w Warce 15 maja, po przerwie spowodowanej pandemią, skromniej niż...
Warsztaty upcyklingu dla mieszkańców w każdym wieku Tak jak recykling skupia się na ponownym wykorzystaniu tych...

Najnowsze ogłoszenia

Hala namiotowa 10x20x3 Oferujemy wykonanie porządnej i stabilnej hali według życzenia klienta....
... Wydzierżawimy grunty pod farmy fotovoltaiczne.
Pracownik Produkcji LeasingTeam Professional wspiera polskie i globalne przedsiębiorstwa...
Worek na gruz piasek i żwir - Gruz... Wymiary: 625x650 mm
Tkanina: PP
Uchwyty: dwa na dole i...
Worek na liście, trawę i inne odpady... Wymiary: 500x750 mm
Tkanina: PP
Uchwyty: dwa na dole i...

Firmy z Grójca i okolic

Ucando Wszystkich firmy i osoby prywatne z Grójca okolic zapraszamy do odwiedzenia...
Proserwis - montaże, naprawy kotłów... Proserwis to firma z Warszawy specjalizująca się w usługach dotyczących...
Alerta - kursy i szkolenia BHP Prowadzisz firmę i potrzebujesz kompleksowej obsługi BHP i przeciwpożarowej?...
... Zapchany filtr cząstek stałych DPF to nie problem! Z naszą pomocą, w...
Serwis laptopów RatujLaptopa Masz problem ze swoim laptopem i szukasz specjalistów, którzy zadbają...

2013-2021 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.