Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Samorząd Mazowsza wspiera ochronę powietrza

5 lipca 2021; 12:11

Materiał promocyjny

fot.arch.UMWM fot.arch.UMWM

Inwentaryzacje źródeł ciepła, tworzenie ogrodów deszczowych czy stawów i niecek retencyjnych, to tylko niektóre z projektów, które w tym roku mogły liczyć na wsparcie samorządu województwa. Po raz trzeci mazowieckie gminy otrzymały środki z budżetu województwa na działania służące ochronie powietrza. Wsparcie otrzymało 29 projektów z subregionu radomskiego.

News will be here

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 (MlWOPiM MAZOWSZE 2021) to autorski program wsparcia samorządu województwa skierowany do gmin. Jego głównym zadaniem jest lepsza jakość powietrza i mikroklimatu na Mazowszu oraz zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych w regionie.

Co roku tylko na Mazowszu z powodu złej jakości powietrza umiera przedwcześnie 6 tysięcy osób. Zły stan powietrza nie jest również bez znaczenia w czasie pandemii. W miejscach gdzie występuje wysokie stężenie zanieczyszczeń, organizm ludzki narażony jest na atak z dwóch stron. W Polsce aż 28 proc. zgonów na COVID-19 powiązać można z długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenia powietrza. Dlatego tak ważne jest dbanie o środowisko i wykorzystywanie proekologicznych rozwiązań – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Musimy działać w trosce o przyszłość pokoleń. Stąd pomysł na program wsparcia skupiony właśnie na działaniach związanych z ochroną powierza i monitoringiem suszy. Co roku cieszy się on ogromną popularnością. W tym roku, podobnie jak i w ubiegłym, z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń zwiększaliśmy pulę dostępnych środków, tak aby mogło z niego skorzystać jak najwięcej samorządów. W ramach tegorocznego wsparcia dofinansujemy w sumie ponad 200 inicjatyw, przeznaczając na ten cel ponad 11 mln zł – podkreśla marszałek.

Jakość powietrza, a nasze zdrowieNa spustoszenie, jakie wywołuje w naszym organizmie złej jakości powietrze zwraca uwagę dr n. med. Grzegorz Krasowski, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku. – Długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia takie jak pył zawieszony i związane z nim związki chemiczne, zwłaszcza wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne czy dioksyny, a także tlenki siarki czy dwutlenek azotu – została zidentyfikowana w badaniach jako czynnik ryzyka nasilenia wielu chorób, w tym przede wszystkim chorób układu sercowo-naczyniowego i oddechowego – podkreśla. – Ten niekorzystny wpływ dotyczy wszystkich, ale szczególnie niebezpieczny jest dla dzieci i osób po 65. roku życia. Wpływ zanieczyszczeń powietrza przekłada się także na niekorzystną modyfikację przebiegu chorób już istniejących i zwiększone ryzyko zgonu.

29 inicjatyw z subregionu radomskiegoW tym roku wsparcie Mazowsza pomoże w realizacji 207 projektów. Łącznie wartość dofinansowania samorządu Mazowsza do wszystkich projektów to ponad 11 mln zł. W regionie radomskim dofinansowanie otrzyma 29 projektów. Do samorządów trafi blisko 1,1 mln zł. Zakres programu rośnie z roku na roku, co dostrzega wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Ten program wsparcia od początku wzbudzał zainteresowanie samorządowców. Dziś nikomu nie są obojętne sprawy klimatu. Czyste powietrze, tereny zielone, prawidłowe zarządzenia wodą to sprawy, które zajmują również mazowieckich samorządowców. W tym roku wykorzystamy całe 11 mln zł, które przeznaczyliśmy na ten cel – podkreśla wicemarszałek.

Dzięki takim programom można realizować inwestycje, które są ważne dla mieszkańców – podkreśla burmistrz Piotr Kozłowski. – Środki finansowe z samorządu Mazowsza wspierają nasze działania związane z ochroną powietrza, mikroklimatem i szeroko pojętą ekologią. W roku ubiegłym, posiłkując się środkami z programu „ Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE” zagospodarowaliśmy skwer przy ul. Głowaczowskiej, wybudowaliśmy tężnie i strefę relaksu dla kozieniczan. O tym jak ważne i trafione było to zadanie świadczy liczba osób, która korzysta z tej infrastruktury. W tym roku zaplanowaliśmy realizację „zielonego” projektu przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Kozienicach. Zamierzamy zrewitalizować istniejące i stworzyć nowe tereny zieleni, utworzyć ogrody deszczowe.

Wśród zadań, które w tym roku mogą liczyć na wsparcie z budżetu województwa są działania związane z inwentaryzacją źródeł ciepła, kontrolą przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej, akcjami edukacyjno-informacyjnymi oraz zakupem, montażem i uruchomieniem ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Na liście radomskich projektów ze wsparciem województwa mazowieckiego znalazły się m.in. inwentaryzacje źródeł ciepła w gminach – Przytyk, Mogielnica, Promna czy tereny zielone w Białobrzegach i Jasienicy. Na pomoc Mazowsza mogą również liczyć mieszkańcy Iłży, gdzie powstanie tężnia solankowa.

Więcej informacji na www.mazovia.pl

TAGI:

 

Najnowsze artykuły

Działania grupy SPEED: aż trzech kierowców straciło prawo jazdy W ubiegłym tygodniu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego...
Targi browarniane - jakie gadżety reklamowe się sprawdzą? Targi browarniane to doskonała okazja dla przedsiębiorstw z...
Przyjechała do swojego domku letniskowego i bardzo się zdziwiła Policjanci z Błędowa zatrzymali kobietę i mężczyznę...
Panele winylowe - hit czy kit? Moda na winyle trwa... i wcale nie mamy tu na myśli...
Z zadrapaniami, bez butów, szedł drogą krajową na S7 Kiedy funkcjonariusz próbował dowiedzieć się co robi w tym...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.