Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Samorząd Mazowsza wybuduje nowy SOR w Radomiu

25 czerwca 2021; 10:47

Materiał promocyjny

fot. Smart Architekci Szymon Mazurek fot. Smart Architekci Szymon Mazurek

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu powstanie nowy budynek Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Nie za sprawą pomocy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Władze regionu przeznaczą ok. 100 mln zł na ten cel, z czego w tym roku 6 mln zł.

News will be here

Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, projekt był zgłaszany dwukrotnie do Państwowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale nie znalazł uznania wśród rządzących. – Jak widać dla nas zdrowie naszych mieszkańców jest ważne. Dlatego pomożemy w budowie SOR-u. W tym roku na realizację inwestycji przekażemy 6 mln zł, a w kolejnych latach ponad 92 mln zł. W najbliższym czasie dopełnimy wszystkie formalności i mamy nadzieję, że ruszymy z budową, która potrwa ok. dwa lata – dodaje.

Rocznie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w szpitalu na radomskim Józefowie przyjmowanych jest ok. 100 tys. pacjentów, a liczba osób, którym udzielana jest pomoc, z roku na rok zwiększa się. o kolejne 4-5 tys. Nowa inwestycja zapewni zwiększy komfort leczenia mieszkańcom Radomia i okolicznych powiatów. Ponadto będzie możliwe wprowadzenie stref obsługi pacjenta z różnym stopniem zagrożenia życia i zdrowia, co z pewnością usprawni udzielanie świadczeń zdrowotnych. Kolejnym wyznacznikiem do stworzenia nowego budynku SOR są wymogi prawne.

Samorząd Mazowsza podjął dwie próby uzyskania dofinansowania na rozbudowę SOR-u w szpitalu na radomskim Józefowie – zaznacza wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Każdy z naszych wniosków do RFIL został odrzucony bez stosownego uzasadnienia. Dlatego zbudujemy ten SOR sami. Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo ta inwestycja jest ważna dla naszych mieszkańców. Dbając o ich zdrowie, ale też komfort, nie mogliśmy podjąć innej decyzji – dodaje.

Powierzchnia użytkowa nowego budynku SOR wyniesie ok. 6,4 tys. m2. Dzięki temu zwiększone zostaną liczby stanowisk obserwacyjnych dla pacjentów z 13 do 28, a to przyczyni się do skrócenia czasu oczekiwania pacjenta o ok. 2-3 godziny. O 20-30 proc. skróci się także czas oczekiwania na badania diagnostyczne, gabinetów konsultacyjnych z 6 do 14 oraz gabinetów zabiegowych z 3 do 5. Zwiększy się także liczba miejsc siedzących w poczekalni z obecnych 70 do ponad 350.  Będzie też więcej izolatek – obecnie SOR posiada jedną z osobnym węzłem sanitarnym, natomiast koncepcja nowego budynku zakłada powstanie trzech izolatek z osobnym węzłem sanitarnym.

To bardzo ważny dzień dla naszego szpitala, dla naszych pacjentów, dla wszystkich Radomian i mieszkańców regionu radomskiego. To dzień, w którym możemy śmiało zadeklarować, że już niebawem będziemy mieli jeden z najnowocześniejszych szpitalnych oddziałów ratunkowych w Polsce, który zwiększy bezpieczeństwo i dostępność  do świadczeń zdrowotnych wszystkim tym, którzy tego potrzebują – którzy potrzebują interwencji medycznej – mówi Tomasz Skura, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Projekt budowy nowego SOR-u zakłada powstanie dwukondygnacyjnego pawilonu wraz  z podziemnym parkingiem. Obiekt ma zostać połączony z budynkiem głównym naziemnym łącznikiem. Utworzone zostaną w nim m.in. pracownie TK, USG i RTG. Rozwiązania komunikacyjne pozwolą na oddzielenie ruchu pacjentów i personelu. Wydzielone zostaną także specjalne strefy obsługujące pacjentów w różnym stopniu zagrożenia życia i zdrowia. Czerwona przeznaczona będzie dla nagłych i ciężkich przypadków, strefa zielona dla pacjentów niebędących w stanie zagrażającym życiu, którzy zgłaszają się do szpitala samodzielnie oraz strefa żółta – przeznaczona dla dzieci.

Budynek zostanie podzielony także na podstawowe obszary: obszar segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, resuscytacyjno-zabiegowy, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej, obserwacji i obszar konsultacyjny. Utworzony zostanie oddzielny podjazd dla karetek z pacjentami w stanie zagrożenia życia. Korytarze i wejście zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji pacjentów i personelu będzie  wybudowany garaż podziemny z 73 miejscami parkingowymi, w tym z czterema miejscami dla osób niepełnosprawnych oraz parking zewnętrzny z 35 miejscami parkingowymi i 11 miejscami dla osób niepełnosprawnych.

TAGI:

 

Najnowsze artykuły

ITD: kierował bez uprawnień niesprawną wywrotką Kierowca wywrotki i zarazem przedsiębiorca nie posiadał waż...
Trafią na 3 miesiące do aresztu za pobicie i uszkodzenie ciała Najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie dwaj sprawcy, któ...
Kierowca zapomniał o wyroku sądu. Czekają go surowe konsekwencje Surowe konsekwencje czekają kierującego, który najwyraźniej...
Gdzie zamówić fronty do szafek? Wybór odpowiednich elementów do kuchni czy łazienki ma...
Na tę wiadomość kierowcy czekali wiele lat! Rusza budowa ronda w Żdżarach Już wkrótce, ruszy długo oczekiwana przebudowa skrzyżowania...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.