Advertisement

Samorząd województwa dołoży 4 mln zł do modernizacji drogi Warka - Chynów

24 maja 2021; 11:45

Informacja prasowa

1 komentarz

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Na modernizację drogi powiatowej Warka–Chynów w powiecie grójeckim władze Mazowsza przeznaczyły 4 mln zł. Odsłonięto też pomnik prof. Eberharda Makosza, uznawanego za twórcę nowoczesnego sadownictwa.

Przebudowa drogi powiatowej Warka–Chynów to jeden z projektów dofinansowanych przez samorząd województwa w ramach instrumentu zadań ważnych dla równomiernego rozwoju regionu. Umowę w tej sprawie podpisał marszałek Adam Struzik. W spotkaniu udział wziął także radny województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak.

– Przebudowa drogi powiatowej Warka–Chynów to kolejna ważna i potrzebna inwestycja ze wsparciem samorządu województwa – mówił marszałek Adam Struzik. – W sumie remont obejmie 10,5-kilometrowy odcinek. Wzdłuż drogi, jak również w jej sąsiedztwie, skupionych jest wiele lokalnych firm, a także szkoły, przedszkola, kościoły i banki. Powiat grójecki to również zagłębie sadownicze. Stworzenie odpowiedniej infrastruktury drogowej przełoży się na wzrost atrakcyjności inwestycyjnej regionu. Wartość́ inwestycji to 15 mln zł, z czego dokładamy 4 mln zł z budżetu Mazowsza.

Droga powiatowa nr 1672 Warka–Chynów to droga o znaczeniu ponadlokalnym. Łączy się nie tylko z innymi drogami powiatowymi, ale także stanowi połączenie z drogami krajowymi i wojewódzkimi. Przebudowa drogi jest niezwykle ważna zarówno dla mieszkańców gminy, jak i osób do niej dojeżdżających. Projekt przewiduje zmianę nawierzchni, a także roboty ziemne związane z poszerzeniem jezdni i poboczy. Na niektórych odcinkach wykonane zostaną również nowe podbudowy jezdni. Inwestycja obejmie także wykonanie konstrukcji chodnika i zjazdów, poboczy i oznakowania poziomego.

Pomnik prof. Eberharda Makosza to efekt współpracy lokalnych władz samorządowych z lubelskim Towarzystwem Rozwoju Sadów Karłowych. Rzeźba znajduje się w Belsku Dużym – centrum grójecczyzny, będącej polskim zagłębiem sadowniczym.

– To ważny dzień dla lokalnej wspólnoty – podkreślił marszałek Adam Struzik. – Odsłoniliśmy pomnik prof. Eberharda Makosza – polskiego sadownika, nauczyciela akademickiego, profesora nauk rolniczych, twórcy nowoczesnego rolnictwa. Dzięki takim ludziom jak prof.  Makosz, dziś co drugie polskie jabłko pochodzi z Mazowsza. Powinniśmy pamiętać o tych, którzy wyznaczali standardy mazowieckiemu rolnictwu.

Pomnik został odsłonięty tuż przed trzecią rocznicą śmierci prof. Makosza. Przez wiele kolejnych lat przypominał będzie o jego zasługach dla rozwoju intensywnej uprawy sadów karłowych na tym terenie. Jest też wymownym dowodem na to, że lokalna społeczność przyjęła na siebie zobowiązanie kultywowania pamięci o dokonaniach najbardziej zasłużonych dla gminy i polskiego sadownictwa postaci.

Odsłonięcie pomnika odbyło się przy okazji oficjalnego zakończenia rewitalizacji centrum Belska – inwestycja zyskała dofinansowanie unijne w ramach PROW 2014–2020. M.in. powiększono parking i utworzono reprezentacyjny pasaż z udogodnieniami. Dzięki inwestycji teren przed urzędem gminy stanie się swoistą wizytówką Belska Dużego oraz przyczyni się do podniesienia jakości życia lokalnej społeczności.

TAGI:

Komentarze (1):

Robert; 24 maja 2021, 23:24

Może niech zrobią drogę różne trzylatków. A tak wogole to niech polataja dziury bo coś w tym roku licho. Jeżdżę dużo i musze z przykrością stwierdzić że powiat grojecki ma jedne z najgorzych dróg dziura na dziurze. Nie wspomnę o czystości poboczy czy koszenia traw

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 
Black Friday

Najnowsze artykuły

Dwa ciała znalezione w gospodarstwie. Prokuratura: zabójca przeszkolony przez SPECNAZ Zbrodnia w miejscowości Wierzchy niedaleko Nowego Miasta...
Mazowsze. Wiadomości z regionu - odcinek 212 W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa...
Daleki marsz do normalności Walka o oddech trwa nawet po przechorowaniu koronawirusa....
Turniej Wspaniałych Uczestników W mikołajkowy poniedziałek, 6 grudnia 2021 r, w grójeckiej...
Groził podłożeniem bomby pod posterunek policji Policjanci z Grójca zatrzymali mężczyznę, który w serwisie...

Najnowsze ogłoszenia

PRACA - fotele samochodowe Szukam osób do pracy przy produkcji foteli samochodowych do AUDII,...
...
Obowiązki:
• Kontrola jakości produktów wychodzących...
Mów po niemiecku – indywidualnie... Wybierasz się do pracy albo pracujesz w za granicę? Nie masz
czasuani...
Alarmy Kamery Napędy do Bram Napędy do Bram Nice
Systemy Alarmowe Satel
Domofony i...
Komisjoner odzieży (k/m) - Niemcy... Agencja Pracy Concept Plus Sp. z o.o. (nr 11738) poszukuje dla swojego...

Firmy z Grójca i okolic

Serwis laptopów RatujLaptopa Masz problem ze swoim laptopem i szukasz specjalistów, którzy zadbają...
Ucando Wszystkich firmy i osoby prywatne z Grójca okolic zapraszamy do odwiedzenia...
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...
Klinika Medycyny Estetycznej FabMed Klinika Medycyny Estetycznej FabMed działająca w Warszawie specjalizuje...
Wynajem koparki - 1Rent 1RENT to wypożyczalnia maszyn budowlanych z wieloletnim doświadczeniem...

2013-2021 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.