Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Senior w 3-gwiazdkowych Koszarach

27 stycznia 2023; 14:30

Materiał promocyjny

Jeśli chodzi o starszych Polaków, czasy nam się wyraźnie zmieniają. Na dobre. Dziś osoby w wieku „60 plus”, coraz rzadziej są postrzegane jako „babcie” i „dziadkowie”, którym pozostał różaniec, szydełko i głaskanie wnuków po głowach. Branża turystyczna zwróciła na to uwagę. Ofert dla seniorów jest coraz więcej.

News will be here

Europa (w tym Polska) „się starzeje”. Ładniej mówiąc „wiekowieje”. W 2022 roku, w naszym kraju liczba Polaków po sześćdziesiątce wyniosła 9,8 mln i w stosunku do roku poprzedniego zwiększyła się o 1,0 proc. Czy jesteśmy więc skazani na smutny widok coraz większej liczby schorowanych osób, biernie czekających przed telewizorami na ostateczne? Nic podobnego!

Seniorzy już nie chcą funkcjonować na marginesie życia. Od lat biorą sprawy w swoje ręce. Są aktywni, kreatywni, a energią mogą obdarować niejednego młodszego krewnego.

Coraz więcej ludzi wchodzących w tzw. jesień życia, nie wyobraża sobie, siebie jedynie w roli niań na pełen etat dla swoich wnuków. Chcą czegoś więcej. Przechodzą na emeryturę i odkrywają, że mają czas. Dużo czasu. Korzystają więc z rosnącej oferty ciekawych wycieczek dla seniorów, a także zagranicznych wczasów dla emerytów. Spełniają swoje marzenia.

Tworzyć i zdobywać wiedzę

Są osoby, które po przejściu na emeryturę zaczynają się dokształcać, uczęszczają na uniwersytety trzeciego wieku. Ale nie tylko. Coraz częściej czyta się o 70 i 80-latkach, którzy obronili doktorat na tradycyjnych uczelniach lub ukończyli studia na wymarzonych kierunkach.

Inni zdobywają laury, pisząc wiersze czy malując obrazy. Późno rozpoczęta twórczość okazuje się czasem wyjątkowo wartościową, a dojrzalsi artyści potrafią zrobić furorę nie tylko w kraju.

Również w filmach i serialach nierzadko widzi się aktorów-amatorów w bardzo już zacnym wieku. Zakładają oni także teatry amatorskie i kabarety, śpiewają i organizują zespoły muzyczne.

W sieci z powodzeniem działają modowi influencerzy udowadniający, że przekroczenie magicznej sześćdziesiątki, nie oznacza przywdziania smutnych wdowich szat. Tak panie, jak i panowie na swoich stronach i Instagramie, prezentują się barwnie jak egzotyczne ptaki, a fantazją kładą na łopatki większość młodych.

Przez ruch ku młodości

Wiele badań udowodniło, że ćwiczenia fizyczne i taneczne pląsy odmładzają nie tylko ciało, ale i mózg. Seniorzy to wiedzą. To u nas w kraju, możemy poszczycić się najstarszą, urodzoną w 1938 roku DJ-ką Wiką, której po przejściu na emeryturę zamarzyło się przygrywać, nie tylko rówieśnikom do tańca. Pociągnęła za sobą i rozruszała całą rzeszę ludzi w różnym wieku. Głównie tych starszych. Dziś większość z nich biega ochoczo na wszelkie międzypokoleniowe prywatki i inne imprezy taneczne.

Seniorzy coraz mniej odstają od młodych. Ćwiczą jogę, tai-chi, spędzają godziny na siłowni czy basenie, jeżdżą na rolkach, nartach, uprawiają nordic walking, a na rowerach zwiedzają świat.

To nasz 81-letni rodak przebiegł w 2013 roku maraton w 4 godziny, zostając tym samym niekwestionowanym mistrzem świata. Mamy i dojrzałe kulturystki, a nawet 60-latki próbujące swoich sił w pole dance, czyli tańcu na rurze, kojarzącym się niesłusznie jedynie z klubami go-go. Sprężystość, gibkość oraz mocne mięśnie, wynagradzają im podjęty trud. Jeszcze więcej siwowłosych par zapisuje się na kursy tańca towarzyskiego.

O kondycję warto przecież dbać w każdym wieku. Ze względu na zdrowie, ale nie tylko. Pokazał to przykład mieszkającej w Nowym Jorku 82-latki, która samodzielnie obroniła się przed złodziejem. Dom samotnej starszej pani miał być łatwym łupem. Pech jednak chciał, że włamywacz dostał się w ręce kulturystki, spędzającej większość wolnego czasu na siłowni.

W pogoni za marzeniami

Seniorzy coraz częściej też mówią o seksie i cieszą się nim. Samotni wchodzą w związki, by wspólnie cieszyć się każdym dniem.

To najlepszy też moment, by posmakować tego, na co wcześniej nie znalazło się ani chwili, a może i brakło odwagi. Trudno na palcach jednej ręki policzyć tych, którzy przekraczając magiczną sześćdziesiątkę czy siedemdziesiątkę, postanowili skoczyć ze spadochronem. Robią to nawet starsi. W ten sposób swoje 80. urodziny uczciła jedna z mieszkanek Jarocina. Prawdopodobnie znajdą się i chętni do skoku na bungee. Najstarszą osobą, która kiedykolwiek tego dokonała był bowiem 96-letni Mohr Keet z Afryki.

Prawda jest jednak taka, że większość seniorów po prostu chce ciekawie, ale spokojnie spędzać czas. Podróżują i zwiedzają Polskę i świat. Albo zaszywają się w ładnym miejscu, by odpocząć od codzienności, zmywania i sprzątania. Nie muszą już przecież czekać z tym na urlop. Ofert wczasów dla seniorów jest też coraz więcej.

Jednym z takich miejsc, przyjaznym seniorom, gdzie warto spędzić trochę czasu, jest mieszczący się w Górze Kalwarii Koszary Arche Hotel.

Jak sama nazwa wskazuje, mieści się on w XIX-wiecznym budynku po byłym garnizonie wojskowym. Jeszcze wcześniej urzędowali tu ojcowie bernardyni. 3-gwiazdkowy hotel Koszary został odrestaurowany zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Obecnie dysponuje 82 pokojami i jest utrzymany w loftowym stylu, z zachowaniem oryginalnych elementów budynku. Mieści się tu też Restauracją Kantyna, serwująca wspaniałe dania.

Ludziom w wieku „60 plus”, hotel oferuje ciekawy pakiet w niewysokiej cenie. Zawiera on 2 noclegi ze śniadaniem i dwudaniowym obiadem oraz kolacjami wg. menu Szefa Kuchni. Seniorzy w ramach pobytu otrzymują też bilet do pobliskiego, wybudowanego na przełomie XIV i XV wieku, gotyckiego zamku w Czersku, z którego rozciągają się wspaniałe widoki na pradolinę Wisły. Mogą też bezpłatnie zwiedzić z lokalnym przewodnikiem Górę Kalwarię, szlakiem kultury żydowskiej. Planując pobyt na Mazowszu, warto więc wziąć pod uwagę ofertę tego zabytkowego hotelu. To zaledwie 30 minut od obwodnicy Warszawy, a doświadczenie nostalgicznego piękna mazowieckiej historii, niezapomniane.

 

Najnowsze artykuły

Zapadł wyrok sądowy za znieważenie policjantów z Grójca. Na żywo i w sieci 52-letni mężczyzna oraz jego 24-letnia córka usłyszeli...
Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm! Nadchodzi 63. edycja Święta Kwitnących Jabłoni Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm to gwiazdy, które wystąpią...
Adaptogeny – jak wpływają na zdrowie? Adaptogeny stanowią interesujący obszar w dziedzinie...
Dlaczego warto zdecydować się na podjęcie pracy tymczasowej? Rozważasz elastyczność w zatrudnieniu i poszukujesz ścieżki...
Dwie kobiety na dłużej zapamiętają spotkanie z funkcjonariuszami Kolejne zatrzymane prawa jazdy to owoc pracy policjantów z...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.