Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Seniorze nie daj się oszukać! - ostrzegamy - przestępcy podszywają się też pod policjantów

12 listopada 2015; 12:15

Grojec24.net

0 komentarzy

Fot. sxc.hu

Oszuści działający metodą "na wnuczka" czy "na policjanta" wciąż oszukują starszych ludzi i wyłudzają pieniądze.

News will be here

Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Przypadek takiego perfidnego oszustwa miał miejsce w ostatnich dniach w Sochaczewie. Do 78-letniej kobiety zatelefonowała osoba i płaczącym głosem podając się za córkę poinformowała, że miała wypadek drogowy, za który może iść do więzienia, ale można to załatwić przekazując pieniądze w kwocie 80 000 zł. Następnie telefon przejęła inna kobieta, która przedstawiła się jako funkcjonariusz Policji i poleciła, wypłacenie z banku wszystkich pieniędzy. Pokrzywdzona z banku wypłaciła ponad 50 000 zł. i przekazała je na klatce przed mieszkaniem młodemu mężczyźnie.
 
Podobna sytuacja miała miejsce też w Sochaczewie. Do 71-latki zatelefonowała osoba, która usiłowała wyłudzić 40 000 zł. a od  84- letniego mężczyzny 50 000. W tych przypadkach sprawcom nie udało się osiągnąć zamierzonego celu.
 
W Radomiu, metodą "na policjanta" pod pretekstem sprawdzenia oryginalności banknotów sprawca wyłudził od 76-latki ponad 5 tysięcy złotych, po czym ten sam prawdopodobnie mężczyzna usiłował tym samym sposobem oszukać 70-letnią radomiankę, ale kobieta odrzuciła połączenie telefoniczne nie dając się oszukać.
 
Jak nie stać się ofiarą oszustów?
 
Przede wszystkim należy zachować ostrożność -- jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
 
Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków.
 
W szczególności pamiętajmy o tym, że w momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta -- zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Kolejne połączenia telefoniczne wykonujmy z innego aparatu, np. od sąsiada. Niestety zdarza się, że przestępcy przechwytują połączenia telefoniczne.
 
Prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Grójec miasto szpiegów Podejrzany o szpiegostwo były już sędzia Tomasz Szmydt...
Liga okręgowa: Mazowsze Grójec – Wulkan Zakrzew 1:1 Podopieczni Jerzego Engela jr niespodziewanie tylko...
Rusza przebudowa parku miejskiego w Grójcu! Rozpoczynają się prace przy kolejnym etapie rewitalizacji...
Dariusz Gwiazda: Wznawiamy rozbudowę Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Grójcu Burmistrz Dariusz Gwiazda poinformował, że w czwartek zosta...
Były sędzia poszukiwany listem gończym! Był zameldowany w Grójcu Były już sędzia Tomasz Szmydt, który zbiegł na Białoruś i...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.