Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Składował niedaleko Grójca odpady, które mogły powodować raka. Jest wyrok sądu

27 stycznia 2023; 14:17

Informacja prasowa

2 komentarze

Fot. wios.warszawa.pl Fot. wios.warszawa.pl

W dniu 20 grudnia 2022 r. uprawomocnił się wyrok Sadu Okręgowego w Radomiu w sprawie sprawcy nielegalnego gromadzenia odpadów niebezpiecznych w m. Wilczoruda, gmina Pniewy - informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie.

News will be here

Na jego mocy sprawca zdarzenia został skazany na 1,5 roku pozbawienia wolności. Zasądzono także od niego nawiązkę w wysokości 30 000 zł na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska

W listopadzie 2019 roku podczas wspólnych działań Inspektorów WIOŚ w Warszawie, Delegatury w Radomiu i Policji ujawniono miejsce nielegalnego magazynowania odpadów na terenie gospodarstwa rolnego zlokalizowanego w gm. Pniewy. W budynkach gospodarczych znajdowało się 16 mauzerów 1000 litrowych, 8 beczek 200 l i 24 beczki 20 litrowe, które zawierały odpady niebezpieczne.

Przeprowadzona analiza pobranych prób wykazała, że były to odpady niebezpieczne. Zawierały one w swoim składzie między innymi: ftalan benzylu butylu, oktametylosilseskwioksan, błękit victoria oraz styren. Są to substancje działające drażniąco na skórę i oczy, trujące w przypadku połknięcia, szkodliwe w następstwie wdychania oraz mogące powodować raka. Działanie tych substancji jest toksyczne dla organizmów wodnych i może powodować długo utrzymujące się zmiany w środowisku wodnym. Część wykrytych substancji jest łatwopalna lub wysoce łatwopalna i ich przechowywanie łączy się z zapewnieniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.

W wyniku działań WIOŚ niebezpieczne odpady zostały usunięte. Jednocześnie, wobec podejrzanego skierowano wystąpienie do Prokuratury Rejonowej w Grójcu o wszczęcie postepowania, z art. 183 § 1 Kodeksu karnego (dokonywanie składowania odpadów w miejscu na ten cel nie przeznaczonym, co może zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym).

Źródło: wios.warszawa.pl

TAGI:

Komentarze (2):

zielony; 28 stycznia 2023, 00:37

śmieszna kara w śmiesznym państwie, tyle to 2 lata temu można było dostać mandatu za jazdę rowerem po parku

Marek; 28 stycznia 2023, 16:38

Zakazać również pryskania sadów chemikaliami, większość oprysków ma podobne działanie i ludzie to muszą wdychać bo oni chcą mieć piękne jabłka. Ekologia to też oszustwo bo trują nas chemią prawie w każdym produkcie do jedzenia.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Targi browarniane - jakie gadżety reklamowe się sprawdzą? Targi browarniane to doskonała okazja dla przedsiębiorstw z...
Przyjechała do swojego domku letniskowego i bardzo się zdziwiła Policjanci z Błędowa zatrzymali kobietę i mężczyznę...
Panele winylowe - hit czy kit? Moda na winyle trwa... i wcale nie mamy tu na myśli...
Z zadrapaniami, bez butów, szedł drogą krajową na S7 Kiedy funkcjonariusz próbował dowiedzieć się co robi w tym...
Liga okręgowa: Pilica Nowe Miasto – Mazowsze Grójec 0:2 W kończących sezon 2023/24 derbach powiatu grójeckiego...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.