Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Spacerkiem po pałacu

2 kwietnia 2020; 13:25

Informacja prasowa

2 komentarze

Fot. Igor Dziedzicki Fot. Igor Dziedzicki

Zamknięte Muzeum - to nie martwe Muzeum. Serdecznie zapraszamy na wycieczkę po pałacowych wnętrzach. W cyklu SPACERKIEM PO PAŁACU będziemy przedstawiali Państwu ekspozycję stałą Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Przybliżymy dom polskiego szlachcica z XVIII/XIX wieku, który często zmieniał właścicieli, tętnił życiem, był świadkiem historii i ludzkich przeżyć. Poznacie tu nie tylko losy słynnego Kazimierza i innych wielkich Polaków, którzy emigrowali do Ameryki, ale także poczujecie atmosferę dawnego szlacheckiego domu.

News will be here

Polecamy

SPACERKIEM PO PAŁACU odcinek 1.
Duży salon – polskie losy Kazimierza Pułaskiego

W XVIII w. tylko sale reprezentacyjne w bogatych domach były rzeczywiście urządzane meblami, wyściełanymi drogimi tkaninami i przyozdobionymi rzemiosłem artystycznym. Wyposażenie wnętrz często traktowano przede wszystkim jako dekorację, a dopiero później liczyła się funkcjonalność i względy użytkowe. Takie też wrażenie możemy mieć zwiedzając największy salon pałacu Pułaskich. Zgromadzone tu eksponaty w znacznej mierze pochodzą z XVIII i początku XIX w. Poznamy tu polskie losy Kazimierza Pułaskiego, jednego z najzdolniejszych przywódców konfederacji barskiej.



Zwiedzanie rozpoczynamy od najstarszego portretu Kazimierza Pułaskiego, namalowanego przez nieznanego autora. Na komodzie pod portretem wyłożono faksymile księgi parafialnej z zapisem aktu chrztu Kazimierza Pułaskiego. Tuż obok portret księcia Karola Kurlandzkiego z żoną i córką, pędzla Jana Nepomucena Bizańskiego z II poł. XIX w. Artysta skopiował obraz z dzieła szwajcarskiego malarza Antona Graffa. Czasy konfederacji barskiej przypominają obrazy po obu stronach kominka: Józefa Brandta Konfederaci barscy z 1875 r., Kornelego Szlegiela Pułaski w Barze z 1850r. Z drugiej poł. pochodzi Portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oprawiony w złoconą ramę z epoki. Obronę Jasnej Góry przez oddział Kazimierza Pułaskiego przywodzą na myśl dwa dzieła: akwarela Juliusza Kossaka Pułaski pod murami Częstochowy datowana na ok. 1887 r. i obraz olejny Józefa Chełmońskiego Pułaski pod Jasną Górą z 1875 r. Warto zwrócić uwagę na przeszkloną witrynę orzechową, w której eksponowane są dwa listy Kazimierza Pułaskiego do Józefa Zaremby, pisane pod Jasną Górą (w roku 1770 i 1772). Muzeum posiada w swojej kolekcji oryginalne listy. W witrynie znajdują się również przykłady broni palnej i siecznej z poł. XVIII w., a także aplikacja ze sztandaru konfederatów barskich.



Meble zgromadzone we wnętrzu: to dwa komplety w stylu Ludwika XVI z XVIII w., barokowa szafa kredensowa z I poł. XVIII w. na porcelanę stołową, komody kolbuszowskie i sekretera ,,Maria Teresa’’ z tego samego okresu. Wnętrze uzupełniają tkaniny: polskie pasy kontuszowe, dywany wschodnie z XIX w. Nad sekreterą zegar ścienny, złocony z przełomu XVIII i XIX w., sygnowany: Johann Brethauer. Wyeksponowano tu również mapę polski z 1732 r., mapę Polski z 1750 r., mapę Podola i Wołynia z II poł. XVIII w., a także kopię Manifestu Kazimierza Pułaskiego, wydanego w 1773r.

W kolejnym odcinku opowiemy o małym salonie, w którym zgromadziliśmy dzieła sztuki, pamiątki związane z biografią i legendą Pułaskiego w USA.

Polecamy wirtualny spacer po pałacowych wnętrzach, dostępny na naszej stronie:

https://www.muzeumpulaski.pl/virtualwalk/muzeumwarkapl/flash.html?fbclid=IwAR0yG9AiI0n0ycqDkAJQAOqBjLVvLe3uy-eFzlCvV8upncsSySvy9C1ogFg

TAGI:

Komentarze (2):

Starosto Ambroziak...; 2 kwietnia 2020, 23:05

Ile w sumie powiat zapłacił za to piękne muzeum?

Starosto Ambroziak...; 25 czerwca 2020, 20:58

Chcemy teraz w Krobowie muzeum Józefa Wybickiego. Nie, mam lepszy pomysł, zlikwidujmy szpital okryty lamperiami i słuszną, złą sławą i zaadoptujmy jego budynek na to muzeum.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

CPK. Pociągiem z Grójca do centrum Warszawy w godzinę [VIDEO] Około 60 minut – tyle w różnych wariantach ma wynie...
Wybory 2024. Dwoje kandydatów na wójta gminy Pniewy O fotel wójta gminy Pniewy w nadchodzących wyborach samorzą...
Wybory 2024. Czworo kandydatów na burmistrza Nowego Miasta nad Pilicą O fotel burmistrza Nowego Miasta nad Pilicą w nadchodzących...
Jaki tatuaż wybrać? Pomysły i inspiracje Wybór tatuażu to kwestia bardzo indywidualna. Doświadczony...
Sklejka 4 mm: wszystko, co musisz wiedzieć .

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.