Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Spacerkiem po parku - odcinek 5

17 stycznia 2021; 09:15

Informacja prasowa

8 komentarzy

Czy pamiętacie Państwo nasze wspólne spacery po parku online? Wracamy do tego tematu, na zewnątrz zrobiło się mroźno, a nasz park jest trochę uśpiony. Tym razem zapraszamy do poznania jego walorów przyrodniczych.

News will be here

Ścieżka edukacyjna zaprowadzi nas z górnego parku do rzeki, pomoże zgłębić wiedzę o bogactwie skupisk roślinnych i ptasich w dolinie dolnej Pilicy. Stary park w Winiarach jest nie tylko zabytkiem kultury, ale wyróżnia się także niezwykłym bogactwem siedlisk przyrodniczych i populacji ptaków. Roślinność parku odznacza się dużą naturalnością. Park wyróżnia się również dużą ilością gatunków lęgowych ptaków, a szczególnym elementem siedliskowym są tu uschnięte lub powalone drzewa (nie zawsze sprzątane od razu po zawaleniu). Stwierdzono tu 47 gatunków dziko żyjących ptaków, w tym 37 gatunków lęgowych i 6 prawdopodobnie - nieregularnie lęgowych. Przykładowo w Warszawie w dużym Parku Skaryszewskim (około 50 ha) – 32 gatunki. Zatrzymajmy się na chwilę tuż za zejściem do kapliczki Matki Boskiej, obok stawu. Tu znajduje się początek trasy z górnego parku do dolnego i przystanek 1 naszej ścieżki edukacyjno-przyrodniczej zatytułowany „Grądy”.

- Grądy to wielogatunkowe lasy liściaste, jeszcze kilka wieków temu dominujące w krajobrazie Mazowsza. Na skutek karczowania pod uprawy, porastają obecnie niewielką powierzchnię. W dolinach rzecznych zajmowały obszary znajdujące się poza zasięgiem systematycznych zalewów. Lasy określane są jako dębowo-grabowe lub dębowo-lipowo-grabowe, co wynika z dominacji grabu pospolitego, dębu szypułkowego i lipy drobnolistnej.

- Warstwę podszytu buduje tu trzmielina europejska, leszczyna pospolita i porzeczka alpejska. Gatunkiem wartym uwagi (szczególnie w okresie wiosennym), wyróżniającym dla grądów jest zdrojówka rutewkowata, rzadka w regionie.

- Jednym z dominujących gatunków ptaków na terenie górnego parku w Winiarach jest kwiczoł.

- Kwiczoł (Turdus pilaris), z rodziny drozdowatych jest niewielkim ptakiem wędrownym, wielkością i sylwetką zbliżonym do kosa, ciało długości 24-27 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 39–43 cm, masę ciała ok. 80–140 g. Obie płci ubarwione są podobnie. Wierzch ciała ma trójbarwny: głowa i kuper szare, płaszcz brązowy, ogon brunatno czarny. Spód ciała gęsto plamkowany na beżowym tle. Pierś żółtawa lub pomarańczowa, brzuch biały.

- Kwiczoły są aktywnymi i hałaśliwymi ptakami, odzywają się często czkającym głosem. Wydają charakterystyczne „czak-czak-czak" lub „cze-czerrr”, podobne nieco do głosu sroki. W locie odzywają się miękkim, zduszonymi "sii". Gniazdo umieszczają wśród gałęzi drzew, budują je z liści i traw zlepionych iłem lub gliną, wyściełają miękkimi częściami roślin.

- Kwiczoły nie boją się ludzi. Odżywiają się drobnymi bezkręgowcami, głównie owadami i ich larwami oraz dżdżownicami, a także nasionami i owocami. Jesienią i zimą zjadają głównie jagody i owoce. Są ptakami lęgowymi całego kraju, liczne na wschodzie i w centrum kraju. Zimą kwiczoły skupiają się często w stada liczące po kilkaset osobników, obsiadające drzewa i krzewy z owocami.

- Na terenie naszego parku górnego można spotkać 20 par kwiczołów.

- Kwiczoły mają rzadki wśród ptaków śpiewających zwyczaj gromadnego atakowania i przeganiania intruzów, nawet znacznie większych od nich. Główną bronią jest ich własny kał, którym obryzgują wroga.

- Dawniej polowano na kwiczoły w celach konsumpcyjnych. Zjadane przez ptaki jagody jałowca i jarzębiny nadawały mięsu charakterystyczny aromat, dzięki czemu były wysoko cenione przez dawnych myśliwych.

Info. Muzeum

TAGI:

Komentarze (8):

Młodzi; 24 stycznia 2021, 11:18

A Grójec nie ma żadnych parków. Mieszkańcy czekają na poważną inwestycję na obrzeżach Grójca. Przybywa mieszkań, domów a nie mamy gdzie odpoczywać. Jedyny o...y przez gawrony skwer nie wystarczy. Chcemy biegać, jeździć na rowerach, hulajnogach, przestać wdychać tylko sadownicze opryski. Chcemy mieć park przypominający las. Zróbcie coś wreszcie. Nie samym jabłkiem stoi Grójec.

Re: młodzi; 24 stycznia 2021, 17:45

Inwestycja na obrzeżach to duze wymagania. Jakakolwiek inwestycja to będzie cud.

Zatroskana Ja; 25 stycznia 2021, 10:30

myślę, że już najwyższy czas zainwestować w tereny rekreacyjne w Grójcu. Spójrzcie proszę nasi wielebni rządzący na np. Warkę i Tarczyn

do Zatroskanej; 25 stycznia 2021, 13:09

Lata zaniedbań wychodzą w tym temacie. Staw w Krobowie sprzedany, Głuchów otoczony przez niemiły zapach z oczyszczalni ścieków i brak prywatnego biznesu który chciałby tam zainwestować jak to zrobiono w Osieczku.

Pozostają nam wypady do Modrzewiny, do Głuchowa i Koceran na łono dzikiej przyrody lub do Suntago k/Mszczonowa

Zatroskana ja; 25 stycznia 2021, 17:30

Zgadzam się z Dodo w sprawie zaniedbań w tym jakże ważnym dla nas temacie, one są, boli bardzo, że są wieloletnie, wręcz wielopokoleniowe. Ale może czas z tym skończyć i kazać rządzącym, tak, możemy im kazać zająć się w trybie pilnym tematem strefy odpoczynku w obrębie miasta Grójec. Chociażby takim jak w Tarczynie, oczywiście bez rzeki i stawów ale z skateparkiem, boiskami, siłowniami, placami zabaw dla dzieci, tężniami, górkami do zjazdów na sankach....

Di Zatroskana; 25 stycznia 2021, 18:40

Co i komu chcesz kazać zrobić? Od ludzi bez charyzmy nie oczekuj wiele.

Zatroskana ja; 25 stycznia 2021, 19:10

Może przed stwierdzenie czy są bez charyzmy sprawdźmy czy obecna ekipa ja ma? Poprzednie o nas nie zadbały a może ci radni znajdą w sobie to coś? Ma ktoś doświadczenie jak można założyć petycję elektroniczna w tej i być może innych sprawach?

Gdzie na spacer?; 4 lutego 2021, 18:53

Covid pokazał że w Grójcu jest źle. Na betonie nie da się odpoczywać. Ludziom żyje się zdrowo i wygodnie tam, gdzie troszczy się o ich dobro służba samorządowa. Wystarczy odwiedzić parę powiatowych miast wielkości Grójca, a zauważymy różnice.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Czas na Słomczyn! W weekend Driftingowe Mistrzostwa Polski Tor Słomczyn kojarzy się fanom sportu motorowego przede...
Douglas otwiera swoją pierwszą perfumerię w Grójcu Douglas otwiera swoją pierwszą perfumerię w Grójcu, w...
Rozbój w Grójcu! Kopał, zabrał telefon oraz pieniądze Na trzy miesiące do aresztu trafił 36-latek zatrzymany...
Intensywne prace drogowe w gminie Grójec, czyli odpowiedź na potrzeby mieszkańców Gmina Grójec, w odpowiedzi na rosnące potrzeby swoich...
Sklepowy rabuś wpadł na gorącym uczynku. Zatrzymał go policjant po służbie O tym, że policjantem jest się nawet po godzinach służby, m...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.