Spędź weekend na Mazowszu

25 maja 2020; 15:06

Materiał promocyjny

fot. Joanna Czechowicz-Bieniek

Świat walczy z kryzysem sanitarnym i ekonomicznym, a branża turystyczna jest jedną z najbardziej dotkniętych przez epidemię. – W tym roku wspierajmy więc lokalną turystykę – apeluje marszałek Adam Struzik. Gdzie warto pojechać i co zobaczyć na Mazowszu? Mamy dla Was kilka ciekawych propozycji turystycznych w regionie.

– Powoli rozpoczyna się sezon turystyczny. Koronawirus sprawił jednak, że w tym roku możliwość naszego przemieszczania się została ograniczona. Jest to więc idealny czas, aby zwiedzać i odkrywać to, co najbliżej nas. Gorąco zachęcam wszystkich do odwiedzenia województwa mazowieckiego. Nie trzeba daleko wyjeżdżać, by podziwiać malownicze widoki, spróbować regionalnych specjałów i odpocząć wśród pięknej przyrody lub zwiedzić miasteczka o wielowiekowej historii i tradycji – przekonuje Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Województwo mazowieckie zachwyca różnorodnością, pięknym krajobrazem oraz bogactwem dziedzictwa kulturowego i cennymi zabytkami. Dokąd się wybrać i co zobaczyć na Mazowszu? Poniżej kilka ciekawych propozycji na weekend.

TWIERDZA WIELU WOJSK – MODLIN

Twierdza Modlin – położona u zbiegu trzech rzek – Wisły, Narwi i Wkry jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Znajduje się tam największa, porównywalna tylko z francuskim Verdun, twierdza świata, a jej najstarsza część – cytadela wraz z klasztorami to jeden z najdłuższych budynków na świecie. Obecnie z tarasu widokowego na Wieży Tatarskiej można podziwiać malownicze ujście Narwi do Wisły oraz ruiny trudno dostępnego, bo leżącego na wyspie, XIX-wiecznego spichlerza obronnego. Spacer wzdłuż murów cytadeli z pewnością pozwoli odkryć najmniej uczęszczane ścieżki i trakty.

Fot. pixabay

UZDRAWIAJĄCE ŹRÓDEŁKO I SERCE PUSZCZY

Kozienice – miasteczko położone w sercu Puszczy Kozienickiej. Do dziś królują tam dęby, żyją daniele, jelenie, łosie i żółwie błotne. Znajduje się tam też cudowny rezerwat „Źródło Królewskie”, a w nim wiekowe drzewa i uzdrawiające źródełko, z którego wodę pijał sam król Władysław Jagiełło. Sama puszcza to ostoja dla ponad 200 gatunków roślin. Perłą miasta jest pałac w stylu renesansu francuskiego oraz znajdujący się w parku najstarszy pomnik w Polsce – kolumna Zygmunta, starsza o 100 lat od tej w Warszawie.

Fot. Adrian Bartosiewicz

ZIOTOJA DO NAS!

Kurpie to urokliwa kraina położona w północno wschodniej Polsce. Tu do dziś wydobywa się bursztyn, kultywuje tradycje, pielęgnuje gwarę i dawne obrzędy. Odwiedzając ten region, nie można zapomnieć o wstąpieniu do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle. Tu, w tradycyjnej wiejskiej zabudowie, zobaczymy jak żyli niegdyś Kurpie. Wiejskie chałupy, kurpiowskie wycinanki, a nad kuchnią tradycyjnie wypiekane byśki. Zalesiony, ogrodzony teren skansenu o powierzchni ok. 1,5 ha znakomicie nadaje się do połączenia zwiedzania z odpoczynkiem na świeżym powietrzu.

Fot. mazowsze.travel

WZGÓRZE TUMSKIE W PŁOCKU

Bogata historia i liczne zabytki Płocka sprawiają, że powinien on być obowiązkowym punktem każdej wycieczki na Mazowszu. Sercem miasta jest malownicze Wzgórze Tumskie z widokiem na Wisłę, a nad nim króluje prawie 900-letnia katedra wraz z dwiema wieżami najstarszego murowanego zamku na Mazowszu. Wędrując po Płocku, warto zatrzymać się na Starym Rynku i przyjrzeć jednemu z najpiękniejszych ratuszów w Polsce.

Fot. pixabay

MAZOWIECKA WENECJA

Pułtusk – miasto na skraju Puszczy Białej, tworzone przez odnogi Narwi nazywane Wenecją Mazowsza. Znajduje się tu najdłuższy rynek w Europie z 200-letnią kamienicą, w której w 1807 Nowy Rok świętował sam cesarz Napoleon. Na pułtuski zamek wiedzie zabytkowy, gotycki most, którego strzegą dwie średniowieczne baszty. Na rynku znajduje się też wieża ratuszowa z pozostałościami największego zarejestrowanego w dziejach świata deszczu meteorytów oraz bazylika. A wszystko otoczone licznymi kanałami połączonymi z Narwią.

Fot. Agnieszka Marczewska

WIEŻA OKRUTNEJ KSIĘŻNICZKI

Iłża – malownicze miasteczko w powiecie radomskim, a nad nim, na stromym wzniesieniu stoi kamienna wieża. To najstarsza i jedyna zachowana do dziś pozostałość zamku biskupów krakowskich. Legenda głosi, że z murów tej wieży rzuciła się okrutna księżna Odosława. Podobno z zamku do centrum miasta wiódł niegdyś tunel, który zawalił się w ubiegłym stuleciu. Aktualnie na szczycie zamku znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można całe miasto.

Fot. pixabay

SZLAKIEM KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH

Liw – niewielkie miasteczko położone w dolinie rzeki Liwiec. Znajduje się tam średniowieczny zamek książąt mazowieckich, a w jego wnętrzach bogata kolekcja obrazów, rzeźb i uzbrojenia wykorzystywanego od czasów średniowiecza. Zamek w Liwie oraz dolina Liwca to także miejsce wyjątkowych legend i opowieści. Przy odrobinie szczęścia można więc spotkać legendarną Żółtą Damę, usłyszeć historię o zatopionych armatach szwedzkich czy opowieść o diable co złota pilnował.  Dolina rzeki Liwiec jest też chętnie odwiedzana przez miłośników spływów kajakowych i pieszych wędrówek, a zamek jest idealnym punktem wyjścia na trasy turystyczne: Szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego, Szlak Książąt Mazowieckich, Szlak Doliny Liwca czy Szlak Rowerowy Natura.

Fot. zamek w Litwie

Więcej informacji gdzie warto pojechać i co zobaczyć na Mazowszu na stronach internetowych:

http://mazowsze.travel/
http://www.mazowieckiszlaktradycji.com/

TAGI:

 

Najnowsze artykuły

Nowe zakażenie koronawirusem w powiecie grójeckim W ciągu ostatniej doby potwierdzono jedno nowe zakażenie...
W niedzielę Piknik Militarny i Zawody Strzeleckie 16 sierpnia, w niedzielę na strzelnicy KS CEL w...
Gdzie kupić dobre okna i drzwi? Klucz-Serwis Grójec Są takie elementy wyposażenia domu, z których można...
Mazowsze zaprasza na treningi dzieci z roczników 2013 i 2014 GKS Mazowsze Grójec zaprasza na pierwszy trening chłopców...
Kasetony podświetlane w Warszawie i okolicach - gdzie zamówić? Trudno wyobrazić sobie nowoczesne miasto bez...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Szkolenia i nadzór BHP Oferuję:
- organizację szkoleń z zakresu BHP, przygotowywanie...
Wiertnica spalinowa ZSW-15 szneki... Sprzedam nową, nigdy nie używaną wiertnice (w 100% sprawną).
W...
Praca w branży spożywczej! Bez stawki... Agencja pracy Morego (cert.16198) poszukuje dla swojego klienta pracowników...
Regeneracja i naprawa turbosprężarek... Naprawiamy i regenerujemy turbosprężarki, naprawiamy sterowniki turbosprężarek,...
Przeprowadzki krajowe i międzynarodowe... Przeprowadzki krajowe i międzynarodowe ADEXIM to firma przeprowadzkowa...

Firmy z Grójca i okolic

Proserwis - montaże, naprawy kotłów... Proserwis to firma z Warszawy specjalizująca się w usługach dotyczących...
Firma przeprowadzkowa Lider - Przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową z Krakowa, jednak wykonujemy także przeprowadzki...
Twój Dzień - organizacja imprez okolicznościowych... Szukasz wodzireja na swoje wesela? Skontaktuj się z agencją Twój Event,...
Take Care Polska sp. zoo. Firma zajmuje się dochodzeniem zaniżonych odszkodowań zarówno z OC sprawcy...
... Zapchany filtr cząstek stałych DPF to nie problem! Z naszą pomocą, w...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.