Sprzedaż samochodu: jaki podatek należy zapłacić?

2 marca 2019; 16:35

Materiał promocyjny

Sprzedaż samochodu to proces związany z wieloma formalnościami. Choć najważniejszą sprawą jest umowa kupna - sprzedaży, to na niej nie kończy się sprawa z wypełnianiem dokumentów. Warto wiedzieć, co jeszcze należy wypełnić, aby uniknąć problemów w przyszłości. Jedną z najważniejszych kwestii jest podatek od sprzedaży. Kto musi go zapłacić? Czy zawsze obowiązek zapłaty należy po stronie kupującego?

Podatek od czynności cywilnoprawnych dla kupującego

W przypadku zakupu pojazdu na podstawie umowy kupna-sprzedaży należy uiścić podatek PCC w wysokości 2% wartości pojazdu. Szczegółowe zasady reguluje ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek należy uiścić w ciągu 14 dni od dnia nabycia pojazdu we właściwym urzędzie skarbowym. Dodatkowo złożyć należy deklarację PCC-3. Graniczną kwotą podatku jest kwota 1000 zł. Pojazdy zakupione poniżej tej kwoty nie podlegają opodatkowaniu. Warto pamiętać, że pod uwagę brana jest rynkowa wartość pojazdu. Oznacza to, że fiskus może zakwestionować kwotę wpisaną na umowie i zweryfikować cenę auta do realnej wartości rynkowej. Co do zasady obowiązek zapłaty podatku leży po stronie kupującego, chyba, że strony postanowią inaczej.

Sprzedający musi zapłacić podatek dochodowy

Są sytuację, w których to kupujący musi zapłacić należny podatek. Tym razem nie będzie chodziło jednak o podatek od czynności cywilnoprawnych, ale podatek dochodowy. Będzie to dotyczyć sytuacji, kiedy sprzedający sprzedaje pojazd, który nabył nie później niż przed 6 miesiącami. Tym razem opodatkowaniu nie będzie podlegać wartość pojazdu, a jedynie dochód, czyli to, co ewentualnie zarobił na transakcji sprzedawca. Wykazuje się go na deklaracji PIT poprzez wskazanie przychodu, pomniejszonego o koszty uzyskania przychodu.

Ze sprzedaży rozliczysz się w rocznej deklaracji

Sprzedaż samochodu, która objęta zostanie podatkiem dochodowym, musi zostać wykazana w rocznym zeznaniu PIT. Czas na jego złożenie jest do 30 kwietnia następnego roku. Oznacza to, że w przypadku kiedy osoba fizyczna w 2018 roku sprzedała pojazd, który nabyła w czasie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia sprzedaży, ma obowiązek wykazania tego na deklaracji PIT 2018. Sytuacja ta dotyczy również transakcji zamiany pojazdów.

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu?

Jeżeli chcesz rozliczyć sprzedaż auta w PIT 2018, należy wypełnić deklarację PIT-36. W niej, w pozycji "dochody i straty" w wierszu nr 9. Dochód ze sprzedaży pojazdu opodatkowany jest według skali podatkowej w wysokości 18% lub 32%. Naturalnie opodatkowaniu podlega dochód, nie zapłacimy więc podatku, jeżeli w wyniku transakcji zaistniała strata. Warto jednak pamiętać o obowiązku złożenia deklaracji, bowiem jej nie złożenie może powodować nawet konsekwencje finansowe sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pamiętaj o pozostałych formalnościach

Przy sprzedaży samochodu warto zgłosić pojazd także w innych jednostkach. Przede wszystkim należy udać się do wydziału komunikacji właściwego starostwa oraz ubezpieczyciela. Zgłoszenie w starostwie nie jest obowiązkowe, jednak w razie nieprzewidzianych zdarzeń, np. późniejszej kradzieży pojazdu, jesteśmy zabezpieczeni prawnie. Zgłoszenie do ubezpieczalni zapobiegnie automatycznemu przedłużeniu ubezpieczeniu i zaległościom finansowym.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pitax.pl. Dzięki PITax rozliczysz swoje podatki w prosty i wygodny sposób nie wychodząc z domu.

 Najnowsze artykuły

Usługi programistyczne dla firm – integracja systemów informatycznych Dziś, gdy firmy korzystają z oprogramowania informatycznego...
Wspaniały Piknik Vivat Pułaski W niedzielne popołudnie 7 lipca odbył się 7. Piknik...
Ulica Kościelna zamknięta Od wtorku ulica Kościelna w Grójcu została zamknięta dla...
Dofinansowania dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych Gmina Grójec pozyskała dofinansowanie o kwocie 12 tysięcy z...
Wypadek na skrzyżowaniu w Głuchowie W środę rano na skrzyżowaniu dróg lokalnych z drogą krajow...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

... Przeprowadzki ADEXIM to firma założona w 2000 roku.
Wychodzimy...
Posadzkarz, Elektryk, Monter instalacji... Niemiecka firma poszukuje do pracy od zaraz pracowników na stanowiska:...
Kucharz/młodszy kucharz-Niemcy Hotel LANG zatrudni w swojej restauracji pracownika na stanowisku Kucharz/...
Tokarz/ Frezer, Monter, Stolarz -... Niemiecka firma poszukuje do pracy od zaraz pracowników na stanowiska:...
Cieśla, Murarz, Operator wózka -... Niemiecka firma budowlana Betonwerk Bieren GmbH poszukuje pracowników...

Firmy z Grójca i okolic

glazurnik budowa Zajmujemy się obróbką i montażem ceramiki budowlanej /gresy , płytki...
GRUPA ZIKOM Sp. z o.o. Twój komputer lub laptop nagle odmówił chęci współpracy? A może po prostu...
PERFEKT-COM Jeśli cenisz sobie dokładność i uczciwość to jesteśmy ta firmą, Nasza...
Prezenty Driving Experience - przejazd... Prezenty Driving Experience to specjalnie przygotowana oferta prezentów...
ModlinBus - dojazd do Modlina ModlinBus to linia busów na lotnisko Modlin. Oferta ModlinBusa jest...

2013-2019 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.