Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Sprzedaż samochodu: jaki podatek należy zapłacić?

2 marca 2019; 16:35

Materiał promocyjny

Sprzedaż samochodu to proces związany z wieloma formalnościami. Choć najważniejszą sprawą jest umowa kupna - sprzedaży, to na niej nie kończy się sprawa z wypełnianiem dokumentów. Warto wiedzieć, co jeszcze należy wypełnić, aby uniknąć problemów w przyszłości. Jedną z najważniejszych kwestii jest podatek od sprzedaży. Kto musi go zapłacić? Czy zawsze obowiązek zapłaty należy po stronie kupującego?

News will be here

Podatek od czynności cywilnoprawnych dla kupującego

W przypadku zakupu pojazdu na podstawie umowy kupna-sprzedaży należy uiścić podatek PCC w wysokości 2% wartości pojazdu. Szczegółowe zasady reguluje ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek należy uiścić w ciągu 14 dni od dnia nabycia pojazdu we właściwym urzędzie skarbowym. Dodatkowo złożyć należy deklarację PCC-3. Graniczną kwotą podatku jest kwota 1000 zł. Pojazdy zakupione poniżej tej kwoty nie podlegają opodatkowaniu. Warto pamiętać, że pod uwagę brana jest rynkowa wartość pojazdu. Oznacza to, że fiskus może zakwestionować kwotę wpisaną na umowie i zweryfikować cenę auta do realnej wartości rynkowej. Co do zasady obowiązek zapłaty podatku leży po stronie kupującego, chyba, że strony postanowią inaczej – dodaje Mariusz Michalski z serwisu magazynprzedsiebiorcy.pl

Sprzedający musi zapłacić podatek dochodowy

Są sytuację, w których to kupujący musi zapłacić należny podatek. Tym razem nie będzie chodziło jednak o podatek od czynności cywilnoprawnych, ale podatek dochodowy. Będzie to dotyczyć sytuacji, kiedy sprzedający sprzedaje pojazd, który nabył nie później niż przed 6 miesiącami. Tym razem opodatkowaniu nie będzie podlegać wartość pojazdu, a jedynie dochód, czyli to, co ewentualnie zarobił na transakcji sprzedawca. Wykazuje się go na deklaracji PIT poprzez wskazanie przychodu, pomniejszonego o koszty uzyskania przychodu.

Ze sprzedaży rozliczysz się w rocznej deklaracji

Sprzedaż samochodu, która objęta zostanie podatkiem dochodowym, musi zostać wykazana w rocznym zeznaniu PIT. Czas na jego złożenie jest do 30 kwietnia następnego roku. Oznacza to, że w przypadku kiedy osoba fizyczna w 2018 roku sprzedała pojazd, który nabyła w czasie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia sprzedaży, ma obowiązek wykazania tego na deklaracji PIT 2018. Sytuacja ta dotyczy również transakcji zamiany pojazdów.

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu?

Jeżeli chcesz rozliczyć sprzedaż auta w PIT 2018, należy wypełnić deklarację PIT-36. W niej, w pozycji "dochody i straty" w wierszu nr 9. Dochód ze sprzedaży pojazdu opodatkowany jest według skali podatkowej w wysokości 18% lub 32%. Naturalnie opodatkowaniu podlega dochód, nie zapłacimy więc podatku, jeżeli w wyniku transakcji zaistniała strata. Warto jednak pamiętać o obowiązku złożenia deklaracji, bowiem jej nie złożenie może powodować nawet konsekwencje finansowe sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pamiętaj o pozostałych formalnościach

Przy sprzedaży samochodu warto zgłosić pojazd także w innych jednostkach. Przede wszystkim należy udać się do wydziału komunikacji właściwego starostwa oraz ubezpieczyciela. Zgłoszenie w starostwie nie jest obowiązkowe, jednak w razie nieprzewidzianych zdarzeń, np. późniejszej kradzieży pojazdu, jesteśmy zabezpieczeni prawnie. Zgłoszenie do ubezpieczalni zapobiegnie automatycznemu przedłużeniu ubezpieczeniu i zaległościom finansowym.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pitax.pl. Dzięki PITax rozliczysz swoje podatki w prosty i wygodny sposób nie wychodząc z domu.

 

Najnowsze artykuły

Grójecki policjant na podium Mistrzostw Polski Policji w Triathlonie Grójecki dochodzeniowiec asp. szt. Paweł Jaroszyński zajął...
Amator cudzej borówki z Mogielnicy. Grozi mu teraz 5 lat odsiadki Z plantacji w gminie Promna skradziono krzewy borówki...
Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...
Będzie transmisja meczów EURO 2024 w grójeckim kinie! Wspólne kibicowanie i mecz na dużym ekranie, czyli...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.