Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Suchy tynk na poddaszu – płyty gipsowo - włóknowe

6 czerwca 2016; 13:49

Grojec24.net

Zabudowa poddasza domu jednorodzinnego. Zabudowa poddasza domu jednorodzinnego.

Inwestor, który ma w planach adaptację poddasza ma do wyboru możliwość technologii, w której przeprowadzi budowę, czy też remont. Większość z inwestorów decyduje się na zastosowanie systemu suchej zabudowy. Jest to relatywnie prosta metoda, a sam proces budowy jest odpowiedni zarówno dla konstrukcji drewnianych, jak i metalowych. Odpowiednim rozwiązaniem mogą być nie tylko płyty gipsowo- kartonowe, ale również płyty gipsowo- włóknowe.

News will be here

Produkty tego typu należą do grupy lekkich materiałów budowlanych, dlatego są chętnie wykorzystywane do stawiania ścianek działowych oraz do zabudowy w projektach domów z poddaszem użytkowym.

Płytami gipsowo - włóknowymi wykańcza się między innymi ściany murowane. Dzięki ich zastosowaniu ściany stają się równe i przygotowane do malowania lub położenia tapety.

Od płyt gipsowo - kartonowych różnią się tym, że nie posiadają oklein kartonowych. Część z nich zbudowana jest z rdzenia gipsowego oklejonego z dwóch stron płytami gipsowo - włóknowymi. Na stykach powstałych między płytami nie stosuje się wzmocnień taśmą. Natomiast 5-7 mm spoiny wypełnia się specjalną masą szpachlową lub też klei dwuskładnikowym klejem poliuretanowym.

Ważną kwestią jest niedopuszczenie, aby łączenia nie zaczęły pękać. Dlatego masę szpachlową najlepiej nakładać w dwóch warstwach, zachowując przy tym przerwy technologiczne na ich wyschnięcie i stwardnienie.

Nie ma potrzeby gruntowania płyt gipsowo-włóknowych przed malowaniem, nakładaniem tapety, czy też układaniem glazury. Dzieje się tak, ponieważ materiał tego rodzaju już podczas produkcji został zabezpieczony przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci.

Przy zastosowaniu płyt gipsowo-włóknowych do obudowy skosów dachowych, czy też sufitów podwieszanych nie ma konieczności wykonania stelażu, który konieczny jest w zastosowaniu innych typów technologii. Mimo to osiąga się zadowalający efekt prawidłowej płaszczyzny montażowej i elastyczności, która przenosi naprężenia konstrukcji dachowej.

Płyty gipsowo-włóknowe można również montować do tradycyjnego ruszty drewnianego przybitego w poprzek krokwi. Pozbycie się tego typu stelażu eliminuje mostki termiczne, które mogą pojawić się nawet po długim czasie. Powstają wówczas ciemne cienie w miejscu wykraplania się pary, czyli na styku z chłodniejszą powierzchnią profili stalowych.

Płyty gipsowo-włóknowe wykonane są z naturalnych składników, dzięki czemu warto je wykorzystać podczas aranżacji sypialni, czy też pokoju dziecięcego na poddaszu.

Płyty tego typu są twarde, wytrzymałe, ogniochronne i odporne na działanie wilgoci, co wyróżnia je spośród innych typów płyt gipsowych. Dzięki impregnacji, która została zastosowana już podczas produkcji płyt, można je również wykorzystać w pomieszczeniach szczególnie podatnych na działanie wilgoci, łazience, pralni, czy kuchni.

Płyty są również na tyle wytrzymałe, że można na nich wieszać z powodzeniem szafki, czy też półki. Nadają się również jako podłoże pod wszelkie okładziny typu kamień naturalny, czy też płytki ceramiczne.

Płyty gipsowo- włóknowe można również zespalać z materiałem termoizolacyjnym. Dzięki czemu nadają się do docieplania ścian od wewnątrz budynku. Płyty tego rodzaju można zastosować również na poszycie zewnętrzne domów szkieletowych. Muszą zostać wówczas osłonięte drewnianą lub winylową oblicówką.

Biorąc pod uwagę parametry obu typów płyt, płyty gipsowo-włóknowe mają znacznie więcej plusów. Jednakże lepsze parametry znajdują odzwierciedlenie w wyższej cenie produktu.

 

Najnowsze artykuły

Czas na Słomczyn! W weekend Driftingowe Mistrzostwa Polski Tor Słomczyn kojarzy się fanom sportu motorowego przede...
Douglas otwiera swoją pierwszą perfumerię w Grójcu Douglas otwiera swoją pierwszą perfumerię w Grójcu, w...
Rozbój w Grójcu! Kopał, zabrał telefon oraz pieniądze Na trzy miesiące do aresztu trafił 36-latek zatrzymany...
Intensywne prace drogowe w gminie Grójec, czyli odpowiedź na potrzeby mieszkańców Gmina Grójec, w odpowiedzi na rosnące potrzeby swoich...
Sklepowy rabuś wpadł na gorącym uczynku. Zatrzymał go policjant po służbie O tym, że policjantem jest się nawet po godzinach służby, m...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.