Suplementacja maślanu sodu - jakich efektów można się spodziewać?
6 stycznia 2025; 11:39
Artykuł sponsorowany
Czy suplementy diety zawierające maślan sodu rzeczywiście wpływają na poprawę naszego samopoczucia? Taka kuracja może wywierać pozytywny wpływ na przewód pokarmowy człowieka, dzięki czemu nieprzyjemne problemy trawienne stają się odległym wspomnieniem. Poznaj największe zalety wynikające z suplementacji maślanu sodu.
Maślan sodu – gdzie występuje i jak działa?
Bakterie z rodzaju Firmicutes bytują w jelicie grubym i biorą udział w procesie fermentacji błonnika pokarmowego, który jest przekształcany między innymi w kwas masłowy, czyli maślan sodu. Ten cenny kwas tłuszczowy występuje w niewielkich ilościach w maśle, śmietanie i dojrzewających serach, jednak jego przyswajalność jest niska. Na szczęście organizm człowieka doskonale radzi sobie sam, wytwarzając wystarczającą ilość substancji stanowiącej źródło energii dla kolonocytów. Maślan sodu może wspierać zdrowie jelit, sprzyjać ich regeneracji oraz utrzymywać integralność bariery jelitowej. Okazuje się pomocny w leczeniu chorób zapalnych jelit oraz przywracaniu równowagi w mikroflorze jelitowej.
Kiedy warto sięgnąć po suplementy z maślanem sodu?
Preparaty zawierające maślan sodu są zalecane osobom zmagającym się z różnymi schorzeniami układu pokarmowego. Sięgają po nie pacjenci cierpiący na chorobę Leśniowskiego-Crohna albo wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Dzięki regularnej suplementacji można zaobserwować poprawę stanu zdrowia, między innymi złagodzenie dokuczliwych bólów brzucha, zmniejszenie wzdęć praz uregulowanie rytmu wypróżnień. Suplementy zawierające kwas masłowy mogą być pomocne w leczeniu biegunek i zaparć. Naukowcy wierzą, że dzięki tej substancji nasza flora jelitowa staje się bardziej różnorodna, co wpływa na lepsze trawienie i wchłanianie składników odżywczych.
Jak stosować preparaty zawierające maślan sodu?
Suplementacja kwasu masłowego jest rekomendowana w przypadku osób, które ukończyły 12. rok życia i zmagają się z problemami jelitowymi. Produkty zawierające maślan sodu najlepiej przyjmować w trakcie posiłków – dzięki temu zminimalizujemy ryzyko podrażnienia żołądka. W przypadku przewlekłych schorzeń przewodu pokarmowego suplementacja może trwać nawet kilka miesięcy. Jeśli chcemy przyjmować tę substancję profilaktycznie, wystarczy czterotygodniowa kuracja. Kwasu masłowego nie należy łączyć ze środkami przeczyszczającymi, które mogą zmniejszać jego wchłanianie. Warto sięgnąć po suplementy w postaci mikropeletek, które docierają wprost do jelita, gdzie stopniowo uwalniają substancję czynną: https://mybionic.pl/profilaktyka/uklad-pokarmowy/maslan-sodu.
Czy suplementy z kwasem masłowym mogą wywoływać skutki uboczne?
Preparaty zawierające maślan sodu są bezpieczne dla naszego organizmu, ale jak każdy suplement diety, mogą wywoływać pewnie niepożądane reakcje. Na szczęście zgłaszane skutki uboczne występują rzadko i z reguły są niegroźne. Osoby rozpoczynające suplementację mogą skarżyć się na:
-ból brzucha,
-biegunki i wzdęcia, które samoczynnie ustąpią po kilku dniach przyjmowania suplementu,
-reakcję alergiczną w postaci świądu lub wysypki.
Nasilone objawy mogą być wynikiem przedawkowania kwasu masłowego. W takim przypadku należy zmniejszyć dawkę suplementu oraz skonsultować się z lekarzem.
Najnowsze komentarze