Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

"Światowy tydzień pieniądza"

17 kwietnia 2017; 08:34

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu Fot. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu

W dniach 27 marca-2 kwietnia 2017r. trwała w nasze szkole akcja „Global Money Week”.

News will be here

Zaangażowali się w nią uczniowie z klasy II Technikum Handlowego pod opieką Anny Góreckiej nauczyciela przedmiotów ekonomicznych i informatycznych. W szkole w tych dniach zostało zorganizowanych wiele działań i inicjatyw mających na celu ukształtowanie u młodzieży umiejętności efektywnego oszczędzania oraz korzystania w bezpieczny sposób z dostępnych  instrumentów bankowych. Jednym z działań były lekcje przeprowadzone przez uczniów Technikum Handlowego. Zajęcia przeprowadzone zostały w klasach I, II Technikum i Liceum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu i miały one charakter warsztatów. Uczennice : Monika Jędruch, Marlena Zgórzak oraz Karolina Pietrusiak przeprowadziły  zajęcia warsztatowe  na temat: „Czy potrafisz zarządzać własnymi finansami?”. Uczniowie:  Bartłomiej Kołdra, Rafał Kabot i Jan Skowron zajęli się tematem „Czy warto mieć konto w banku”. Zajęcia te miały na celu przybliżenie uczniom klas I i II wiedzy na temat bankowości, zarządzania funduszami, a także efektywnego oszczędzania. Wszyccy uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w prelekcjach, chętnie odpowiadając na pytania, sumiennie rozwiązując quizy i krzyżówki. Dzięki przeprowadzonym wykładom młodzież miała możliwość zdobycia wielu cennych informacji m.in. jak we właściwy sposób zarządzać własnymi finansami oraz na co warto zwrócić uwagę przy zakładaniu konta bankowego. W prezentacjach przedstawianych przez uczniów klasy II Technikum Handlowego można było odnaleźć np. historię pieniądza oraz wymiany towarowej, zasady postępowania z pieniędzmi oraz prawidłowego oszczędzania. Projekt „Uczeń uczy ucznia” wzbogacił wiedzę i umiejętności zarówno tych uczących, jak i tych którzy byli odbiorcami.

Także w ramach tego tygodnia została przeprowadzana kolejna edycja „Olimpiady wiedzy o gospodarce i przedsiębiorczości” dla szkół ponadgimnazjalnych w powiatu grójeckiego. Celem Olimpiady jest upowszechnianie wiedzy o szeroko rozumianej gospodarce ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorczości, oszczędzania i inwestowania. Wiedza o ekonomii i  przedsiębiorczości stanowi tematykę cieszącą się wśród młodzieży powiatu grójeckiego niesłabnącą popularnością. Zarówno liczba uczestników, jak i powiatowy zasięg przedsięwzięcia świadczą o tym, że uczniowie chcą pogłębiać zasób swoich umiejętności w tej dziedzinie, także w zakresie wykraczającym poza podstawę programową realizowaną w ramach zajęć lekcyjnych.

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem w ramach „Światowego tygodnia pieniądza” była zbiórka pieniężna przeznaczona na pomoc głodującym dzieciom  w Somalii i Sudanie Południowym. Organizacją tej akcji zajął się Wolontariat Szkolny pod opieką Pani Anety Lewandowskiej.  Przez cały tydzień na telebimie szkolnym wyświetlane były prezentacje na temat głodujących dzieci, a zbiórka była przeprowadzona w czwartek i piątek . Udało się zebrać kwotę 544,90 , która została wpłacona na konto Polskiej Akcji Humanitarnej działanie „SOS GŁÓD”. Wszystkim darczyńcom oraz osobom zaangażowanym w te charytatywną inicjatywę składamy serdeczne podziękowania.

„Światowy Tydzień Pieniądza” odbił się szerokim echem wśród uczniów naszej szkoły. Takie inicjatywy sprawiają, ze nasza młodzież po skończonej szkole posiada oprócz wiedzy i umiejętności w zakresie kwalifikacji zawodowych także szeroko rozumiana ogólną wiedzę ekonomiczną i finansową. Kształtowanie postaw przedsiębiorczości wśród młodzieży jest bardzo ważnym elementem edukacji młodzieży. Pieniądze, transakcje,  zarządzanie finansami, zarządzanie ryzykiem oraz ogólny  obszar finansów to zagadnienia, które towarzyszą nam przez całe życie. Nauczyciele ZSP Jasieniec skutecznie wprowadzają uczniów w świat finansów, tak aby na starcie w dorosłe życie potrafili wykorzystać odpowiednie usługi finansowe. Nie wszyscy będą maklerami na giełdzie, wielu nie będzie przedsiębiorcami, ale każdy prędzej czy później podpisze umowę kredytową, założy konto, lokatę, podpisze umowę o pracę i będzie płacił podatki. Każdemu przyda się umiejętność rozróżniania kredytu od pożyczki, porównywania kredytów bankowych, wiedza o tym czym jest hipoteka czy weksel. Temu właśnie służył projekt „Światowy tydzień pieniądza”.

Na podsumowanie tego projektu laureaci konkursów oraz najbardziej aktywni uczestnicy „Światowego tygodnia pieniądza” zostaną nagrodzeni przez Panią Dyrektor Dorotę Nowak- Michałowską oraz koordynatora tego projektu Annę Górecką na uroczystym Apelu Wielkanocnym.

Oto lista nagrodzonych uczniów:

Uczniowie którzy uzyskali największą liczbę punktów w quizie oraz krzyżówce :
Klasa 1 LO : Zuzanna Biernacka,- Weronika Wilewska
Klasa 1 TM/TA: Patryk Besiński, Robert Rutkowski
Klasa 1 TŻ: Monika Galej,- Wiktoria Brzezińska
Klasa 2 LO :- Nazar Miziuk
Klasa 2 TA : Bartłomiej Kozera, Kacper Błoński

Pozostali uczniowie którzy najlepiej rozwiązali krzyżówkę :
Klasa 1TM/TA- Adrian Kołacz ,Bartosz Górzyński
Klasa 1 TI: Kacper Nowajczyk, Kamil Zalewski
Klasa 1TŻ: Szymon Pakulski, Martyna Wojtysiak
Klasa 1LO: Kamil Pietrzak,-Damian Pariaszewski
Klasa 2 LO: Natalia Kierońska, Kacper Biernacki
Klasa 2 TŻ : Nikola Komorowska ,Karina Przybysz
Klasa 2TA :Wojciech Trynkos, Damian Sekuła
Klasa 2TI: Mateusz Olak , Piotr Olak

Pozostali uczniowie, którzy najlepiej rozwiązali quiz:
Klasa 1TM/TA: Marcin Skowron
Klasa 1TI : Damian Wierzbicki, Aleksander Nowicki
Klasa 1TŻ : Magdalena Kwiatkowska, Anna Korneta
Klasa 2LO : Magdalena Malinowska, Natalia Kazana
Klasa 2TŻ : Marta Karpińska, Aleksander Muzyka
Klasa 2TI: Adrian Kołacz, Adrian Maciak
Klasa 2TA: Kacper Błoński, Bartłomiej Kozera

Nagrody otrzymają także laureaci konkursu  „Projekt nowego banknotu”. I miejsce jury przyznało Kacprowi Zelmanowi z klasy I Technikum Informatycznego, II miejsce przypadło w udziale Mateuszowi Olakowi z klasy II Technikum Informatycznego, a na III miejscu uplasował się Damian Zawadzki z klasy III Technikum Informatycznego.

Wszystkim nagrodzonym życzymy trafnych decyzji życiowych w myśl zasady „Ucz się. Oszczędzaj. Zarabiaj”. Mamy nadzieję, ze ta inicjatywa wpłynie korzystnie na poziom świadomości naszych uczniów w zakresie oszczędzania i dysponowania posiadanymi środkami finansowymi.

Za pomoc w organizacji „Światowego tygodnia pieniądza” serdecznie dziękuję następującym uczniom: Monice Jędruch, Marlenie Zgórzak, Karolinie Pietrusiak, Bartkowi Kołdrze, Rafałowi Kabotowi, Jankowi Skowron, Cezaremu Piwowarskiemu, Kamilowi Grochowskiemu, Radkowi Traczykowi i Piotrkowi Szulczykowi

Anna Górecka

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Rusza przebudowa parku miejskiego w Grójcu! Rozpoczynają się prace przy kolejnym etapie rewitalizacji...
Dariusz Gwiazda: Wznawiamy rozbudowę Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Grójcu Burmistrz Dariusz Gwiazda poinformował, że w czwartek zosta...
Były sędzia poszukiwany listem gończym! Był zameldowany w Grójcu Były już sędzia Tomasz Szmydt, który zbiegł na Białoruś i...
Zmiany w kierownictwie Komendy Powiatowej Policji w Grójcu W środę (15.05) podczas uroczystej zbiórki w sali...
Przy stacji PKP Warka powstanie parking na 150 miejsc Mieszkańcy dojeżdżający na co dzień do pracy i szkoły ł...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.