Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Święto 1.Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego im. ppłk Jana Kowalewskiego

4 lipca 2016; 14:10

Grojec24.net

0 komentarzy

Fot. chor. A. Hajma Fot. chor. A. Hajma

Żołnierze 1.Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego im. ppłk Jana Kowalewskiego obchodzili swoje święto. Tegoroczne obchody związane z 59.rocznicą powstania formacji, które odbyły się 1 lipca 2016 r. na terenie jednostki wojskowej.

News will be here

Obchody święta 1.ORel. zainaugurowano już w dniu 23 czerwca br. podróżą historyczno-wojskową do Krakowa nt.: „Wawel – rezydencja królów i panteon wielkich Polaków” dla żołnierzy ośrodka.

W dniu 29 czerwca br., jak co roku, żołnierze i przedstawiciele współpracujący z ośrodkiem stowarzyszeń kombatanckich uczcili pamięć byłych żołnierzy i pracowników wojska ośrodka, zapalając w imieniu Dowódcy 1.ORel. symboliczny znicz na grobach znajdujących się na cmentarzu w Grójcu oraz na warszawskich Powązkach.Uroczyste obchody w dniu 1 lipca br. otworzyła msza święta polowa w intencji żołnierzy oraz Ojczyzny którą odprawili: ks. dziekan Stefan Kazulak, ks. proboszcz Zbigniew Suchecki, ks. mjr Krzysztof Smoleń i ks. mjr Jan KOT. We mszy uczestniczyło dowództwo, żołnierze, pracownicy wojska oraz ich najbliżsi i zaproszeni goście.Po Mszy Świętej  pod obeliskiem upamiętniającym patrona 1.Ośrodka Radioelektronicznego – ppłk Jana Kowalewskiego delegacje: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, żołnierzy służby przygotowawczej do NSR oraz żołnierzy i pracowników wojska razem z Dowódcą 1.ORel płk Andrzejem Kozerą złożyli wiązanki kwiatów i zapalili symboliczny znicz.W południe, na placu apelowym rozpoczął się uroczysty apel z okazji święta 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego. Meldunek o gotowości pododdziałów ośrodka, Dowódcy 1.ORel. płk Andrzejowi Kozerze złożył dowódca uroczystości ppłk Sławomir Bukowski. Dowódca 1.ORel. przywitał wszystkich zgromadzonych gości. W swym przemówieniu pułkownik Kozera powiedział: „Zmieniają się żołnierskie pokolenia, odchodzą i przychodzą nowi, a Ośrodek nieustannie w codziennym rytmie pracy bojowej i szkoleniu potwierdza swój wysoki kunszt, aktywność, kreatywność oraz przywiązanie do wartości wypisanych na naszym sztandarze. Bóg, Honor i Ojczyzna to swoisty drogowskaz żołnierskiej drogi…”. Pułkownik podziękował także żołnierzom i pracownikom wojska za służbę i pracę oraz złożył życzenia.   Święto Ośrodka to także świetna okazja do wyróżnienia i uhonorowania najlepszych żołnierzy i pracowników wojska. Zgodnie z rozkazami Dowódcy Generalnego RSZ i Dowódcy 1.Ośrodka Radioelektronicznego wręczono zasłużonym Kordziki Honorowe SZ RP, Odznaki Tytułu Honorowego Zasłużony Żołnierz  Rzeczypospolitej Polskiej, Odznaki Honorowe Sił Powietrznych oraz Odznaki Pamiątkowe 1.Ośrodka Radioelektronicznego. Ponadto kilkunastu żołnierzy i pracowników otrzymało listy gratulacyjne od Dowódcy ośrodka, który dodatkowo – niezwykle liczną grupę żołnierzy i pracowników wojska – wyróżnił nagrodami uznaniowymi i urlopami nagrodowymi.

W drugiej części uroczystości Dowódca jednostki, wyrazem najwyższego uznania, szacunku i wdzięczności za wsparcie i współpracę 1.ORel., z władzami administracyjnymi i samorządowymi, instytucjami miejskimi i powiatowymi oraz ze służbami mundurowymi, wyróżnił ich szefów i przedstawicieli pamiątkowymi podziękowaniami. O randze tego święta świadczyły również awanse żołnierzy na kolejny stopień wojskowy.Po defiladzie pododdziałów 1.ORel. i wykonaniu musztry paradnej przez orkiestrę wojskową z Dęblina kierowaną przez tamburmajora st. chor. Krzysztofa Portkę i dowodzoną przez kpt. Andrzeja Gresztę, na placu pojawili się żołnierze 1.ORel., w tym służby przygotowawczej do NSR, celem zaprezentowania pokazu dynamicznego wyszkolenia i umiejętności. Prezentowany pokaz wyszkolenia został oceniony wysoko i nagrodzony licznymi, gromkimi brawami.Po pokazie wszyscy udali się na żołnierski poczęstunek oraz przygotowane przez Klub 1.ORel atrakcje dla naszych milusińskich. Dla każdego dziecka uczestniczącego w zabawach i konkursach był przewidziany drobny słodki upominek.

Największym zainteresowaniem i sympatią cieszyła się debiutująca „sowa” 1.ORel., spacerująca wśród uczestników święta. Radość dzieci i rodziców była ogromna.

Tekst mjr A. Grzebalski
Zdjęcia chor. A. Hajma

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Włamał się i ukradł zaparkowany na podwórku samochód Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 40-...
Czy przechowywanie żywności w lodówce jest bezpieczne? Przechowywanie żywności w lodówce jest praktyką powszechnie...
Remonty czterech dróg w gminie Grójec zakończone! Wiosna jeszcze trwa, a my już zakończyliśmy remonty...
Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyjedzie do Grójca Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu zaprasza na...
Łączność w Twoim kasku motocyklowym: jak znaleźć idealnego towarzysza drogi? Łączność jest bardzo istotna dla motocyklisty. Dzięki niej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.