Święto Niepodległości w Nowej Wsi
20 listopada 2017; 09:32
Informacja prasowa
0 komentarzy
W 99 rocznicę odzyskania Niepodległości, 10 listopada, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, odbyła się uroczysta akademia.
Program artystyczny pt. ”Polska Droga do Wolności’’ przedstawiał losy Polaków od czasów rozbiorów, poprzez powstania narodowe w XIX wieku, czasy I wojny światowej aż po upragniony dzień odzyskania Niepodległości w 1918 roku. Polakom nie było dane długo cieszyć się wolnością: nastały czasy II wojny światowej, czasy PRL, aż do pełnej suwerenności w 1989 roku. Młodzież przedstawiła wybrane wątki tych wydarzeń. Program przygotowały klasy: II Technikum Architektury Krajobrazu, II Technikum Ekonomicznego/ Technik Spedytor, II Technikum Ogrodniczego, pod opieką nauczycieli: p. Małgorzaty Bosak i p. Barbary Kaczmarczyk.
Ciekawe utwory poetyckie, dekoracje, a także utwory muzyczne w wykonaniu solistów: Pauliny Prazimowskiej, Jakuba Kaczmarka i szkolnej kapeli: akordeon – Michał Piekarek, saksofon – Sławomir Martyniak, poruszyły całą społeczność szkolną. Usłyszeliśmy m.in.pieśni: ,,Miejcie nadzieję”, ,,Po ten kwiat czerwony”, ,,Wolność”. Artystom towarzyszył chór szkolny, który wykonał utwory:,,Pieśń konfederatów barskich”, „Szarą Piechotę”, „Mury”.
Czasy PRL - czasy terroru i represji, łamania praw i wolności obywatelskich, młodzież przedstawiła w II scenach: w I scenie, funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa przesłuchiwali rotmistrza Witolda Pileckiego w mokotowskim areszcie przy ulicy Rakowieckiej. W scenie II widzieliśmy ostatnie widzenie Pileckiego z żoną Marią. Profesjonalna gra młodzieży: w roli Pileckiego – Bartłomiej Przychodzień, Marii Pileckiej – Kinga Witkowska, funkcjonariuszy UB – Damian Garczyński, Piotr Sęk, sprawiła, że wszyscy z niezwykłą uwagą obserwowali przebieg wydarzeń.
Czasy PRL minęły, w roku 1989 runął mur berliński i „żelazna kurtyna”; w dziejach Polski rozpoczął się nowy rozdział budowania w pełni niepodległej III Rzeczypospolitej.To od nas to wszystko się zaczęło – musimy o tym pamiętać i świat powinien o tym pamiętać. Możemy iść z podniesioną głową. Odzyskaliśmy Niepodległość, odzyskaliśmy suwerenność, zaczęliśmy odzyskiwać wolność – w szerokim tego słowa znaczeniu.
„Niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze… Utracić ją łatwo, odzyskać trudno” - stwierdziła pani Dyrektor Danuta Borowiec, dziękując uczniom za wyjątkową i niezapomnianą lekcję historii.
Małgorzata Bosak
Napisz komentarz:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Komentarze (0):
Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!