Szczególne znaki

19 października 2015; 14:42

Grojec24.net

0 komentarzy

Przekazanie symboli ŚDM

Za parę dni do naszego miasta przybędą symbole Światowych Dni Młodzieży – szczególne znaki podarowane przez św. Jana Pawła II. Są nimi Krzyż oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.Początki Światowych Dni młodzieży sięgają Jubileuszowego Roku odkupienia, a dokładniej niedzieli palmowej 1984 r. gdy z pielgrzymką jubileuszową do Rzymu przybyli przedstawiciele młodzieży z całego świata. 1 stycznia 1985 r. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Javier Pérez de Cuéllar rozpoczynający się rok dedykował ludziom młodym. Inicjatywa ta została poparta przez Kościół katolicki. Jan Paweł II zaprosił młodzież do Rzymu w Wielkanoc (29-31 marca). Ogłosił wówczas List Apostolski skierowany do młodzieży całego świata — Dilecti Amici. Do Rzymu przybyło wówczas 350 000 młodych z całego świata. Spotkanie młodzieży z Ojcem Świętym oficjalnie uznawane jest za I Światowe Dni Młodzieży. Na spotkaniu opłatkowym 20 grudnia tego samego roku Jan Paweł II wyraził pragnienie, aby Światowe Dni Młodzieży odbywały się regularnie co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym prze niego miejscu w wymiarze międzynarodowym.

Spotkaniom towarzyszą Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Cedrowy krzyż o wysokości 380 cm i belce poprzecznej o długości 175 cm. przygotowany został na obchody Jubileuszowego Roku Odkupienia, który obchodzony był w Kościele katolickim od 25 marca 1983 r. do 22 kwietnia 1984 r. Podczas uroczystości otwarcia Roku Świętego młodzi ludzie wnieśli krzyż do bazyliki św. Piotra. Pozostał przy konfesji św. Piotra do końca roku świętego. Towarzyszył kolejnym uroczystościom i grupom pielgrzymów, którzy przybywali do Watykanu.

W Wielkanoc - 22 kwietnia 1984 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał zamknięcia roku świętego. W chwilę później, w atrium Bazyliki Świętego Piotra, Jan Paweł II przekazał młodym Krzyż Roku Świętego. Skierował wówczas następujące słowa: „Droga młodzieży, na zakończenie Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa! Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie.”

Obok Krzyża Światowych Dni Młodzieży po świecie wędruje Ikona Matki Bożej. Jest to Kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Salus Populi Romani. Tradycja podaje, że podczas straszliwej epidemii dżumy w Rzymie, w roku 590, papież Grzegorz Wielki niósł ten obraz w uroczystej procesji, prosząc Pana Boga o ocalenie Miasta. W pewnym momencie ujrzał na niebie anioła, który chował właśnie karzący miecz będący znakiem Bożego gniewu. Po ustąpieniu zarazy rozwinął się szczególny kult Matki Bożej Sualu Populi Romani co oznacza Ratunek Ludu Rzymskiego.

Tak na marginesie na tym wizerunku wzorowany jest wizerunek Pani Ziemi Grójeckiej z sanktuarium w Lewiczynie.

Po raz pierwszy obraz Matki Bożej znalazł się obok Krzyża w czasie VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 r. Była to – co zrozumiałe – kopia Cudownego Obrazu Jasnogórskiego. Po raz pierwszy kopia Obrazu Matki Bożej Salus Populi Romani pojawiła się na XV Światowych Dniach Młodzieży w Tor Vergata w 2000 r. W orędziu do młodych  w 2003 r.  Jan Paweł II napisał: „Wiedzcie jednak, że w trudnych chwilach, których nie brakuje w życiu każdego człowieka, nie jesteście sami: tak jak Janowi u stóp Krzyża, tak i wam Jezus daje swoją Matkę, aby pocieszała was swoją czułością.

13 kwietnia 2003 roku, Jan Paweł II powiedział do młodzieży: „Delegacji przybyłej z Niemiec powierzam dziś również ikonę Maryi. Odtąd będzie ona wraz z krzyżem towarzyszyć Światowym Dniom Młodzieży. Oto Matka twoja! Będzie ona znakiem macierzyńskiej obecności Maryi wśród młodych, wezwanych, tak jak apostoł Jan, do przyjęcia Jej w swoim życiu”. Od tego momentu wizerunek Matki Bożej towarzyszy Krzyżowi Światowych Dni Młodzieży.

W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia 2014 r., Krzyż i ikonę Ojciec Święty Franciszek przekazał młodzieży polskiej. O znaczeniu peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży czytamy na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej:

– Krzyż jest znakiem naszej wiary – podkreśla ks. Marek Przybylski. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży warszawskiej kurii, który jest współorganizatorem peregrynacji zwraca uwagę, że krzyż niesiony w różne miejsca jest pytaniem o sens życia: dokąd idziemy? – Niewątpliwie nie jest to znak obojętny. Dla nas jest świętością, choć niektórych może bulwersować. Dlaczego młodzi ludzie niosą go przez świat? Przypomnienie, że krzyż został dany młodzieży przez Jana Pawła II, aby zaniosła Chrystusa całemu światu to ważne przesłanie tej peregrynacji – dodaje duchowny.

Obok krzyża niesiona będzie ikona Najświętszej Maryi Panny Salus Populi Romani. – Ma ona przypominać o macierzyństwie względem Kościoła. Wszyscy zostaliśmy pod krzyżem oddani pod opiekę Maryi. W krzyżu i ikonie dostrzegamy obraz Kościoła pielgrzymującego przez ziemię ku zbawieniu – wyjaśnia ks. Przybylski.

Peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży ma m.in. przybliżyć młodym ideę spotkania z papieżem, które odbędzie się w 2016 r. w Krakowie. To zarazem jedna z form duchowego przygotowania do tego wydarzenia.

Peregrynacji towarzyszy hasło „Dotknij miłosierdzia”. Krzyż i ikona Salus Populi Romani wędrują po Polsce od 14 kwietnia 2014. W pierwszym etapie odwiedziły archidiecezję poznańską oraz diecezje: kaliską, włocławską, warszawsko-praską i siedlecką, po czym pod koniec czerwca 2014 wyjechały na Białoruś, Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. Do Polski wróciły ponownie 14 grudnia 2014 roku i zostaną u nas do czasu Światowych Dni Młodzieży odwiedzając kolejne polskie diecezje.

Do naszego miasta symbole Światowych Dni Młodzieży przybędą w czwartek 22 października. Nawiedzą obie świątynie w mieście, a następnego dnia w swojej wędrówce po Mazowszu dotrą do Tarczyna. Do adoracji, wspólnej modlitwy duszpasterze zapraszają młodzież i wszystkich mieszkańców Grójca, a także okolicznych miejscowości.

Marcin Grzędowski

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Rząd dołoży do linii autobusowej z Grójca do Falęcina Wojewoda Mazowiecki zawarł kolejnych 10 umów na objęcie w...
Mój dziadek był bohaterem Widzimy w Armii Krajowej i powojennych organizacjach...
Hotel Grójec Poszukując noclegu w Grójcu, spotkamy się z bardzo szerok...
Monitoring domu przez internet – w jaki sposób i dlaczego warto? Obawiasz się pozostawienia swojego domu bez opieki podczas...
Schował amfetaminę w gaśnicy. Był poszukiwany Grójeccy kryminalni zatrzymali 45-latka poszukiwanego...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Wypożyczalnia - produkcja przyczep... Wypożyczalnia - produkcja przyczep gastronomicznych oraz handlowych...
Podwozie Multicara Podwozie Multicara z siłownikiem wywrotu -pod wywrot , platforme do...
DOMEK CAŁOROCZNY OCIEPLONY letniskowy... Producent oferuje domek o wymiarach 4m/7m z antresolą i tarasem 1m/5m.
Operator Koparko-Ładowarki - pewna... OPERATOR KOPARKO-ŁADOWARKI Z DOBRĄ ZNAJOMOŚCIĄ NIEMIECKIEGO
Miejsce...
Magazynier - pewna praca w Niemczech... HR Navigator zatrudni pracowników na stanowisku:

Magazynier

Firmy z Grójca i okolic

Alerta - kursy i szkolenia BHP Prowadzisz firmę i potrzebujesz kompleksowej obsługi BHP i przeciwpożarowej?...
... Zapchany filtr cząstek stałych DPF to nie problem! Z naszą pomocą, w...
Zarządzanie Nieruchomościami Grzegorz... 68.32.Z Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie
Kancelaria Notarialna Kamila Badelska... Notariusz
zielonyVOLT.pl Podstawową działalność firmy stanowi dostarczanie kompleksowych rozwiązań...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.