Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

SZKLANE TWARZE – wystawa fotografii Joanny Borowiec

14 stycznia 2017; 12:27

Informacja prasowa

0 komentarzy

Autorka zaprezentuje unikalne zdjęcia Autorka zaprezentuje unikalne zdjęcia

Zapraszamy do Galerii Grójeckiego Ośrodka Kultury na wystawę fotografii Joanny Borowiec „Szklane Twarze”. Otwarcie odbędzie się 20 stycznia (piątek) o godz. 18.00.

News will be here

Autorka zaprezentuje unikalne zdjęcia wykonane na mokrej płycie kolodionowej – ambrotypie. Ta jedna z najdawniejszych pozytywowych technik fotograficznych posłużyła Joannie do uwiecznienia niepowtarzalnego klimatu i głębi spojrzenia portretowanych osób.

Na wystawie Joanna Borowiec zaprezentuje swoje ambrotypy wykonane na szkle lacobel (czarne szkło,18X24) oraz kilkanaście odbitek w formacie B2 i B1. Ekspozycja ta to zarówno powrót do fotografii analogowej – ambrotypia, ciemniowej oraz promocja tej unikalnej, jednej z pierwszych technik fotograficznych. Ekspozycja odbitek w dużym formacie ma na celu przybliżenie odbiorcom plastyki obrazu i ukazania wyjątkowości niepowtarzalnego efektu fotografii wykonanych metodą mokrego kolodionu w odniesieniu do oryginału.

Patrzą na mnie bez słów, z fotografii niepodważalnie zaświadczających o ich istnieniu. Przyglądamy się sobie w skupieniu. Właśnie spojrzenie ujawnia jedną z prawd fotografii będącej medium widzenia, w którym spotykają się spojrzenia fotografa, osoby portretowanej oraz odbiorcy. Każda z tych osób dokonuje indywidualnego gestu a zdjęcie skupia w sobie wszystkie momenty patrzenia, utrwala spotkanie. W tej chwili zatrzymania wzroku jest pewna sprzeczność. Jako odbiorcy wchodzimy w moment spotkania, by po chwili oddalić się. Jesteśmy efemeryczną zmienną fotografii. Jedynie spojrzenie fotografa i osoby portretowanej zostaje utrwalone, w melancholijnej samotności.

O swojej wystawie Joanna Borowiec:

„Twarze te i te wszystkie oczy zwróciły się teraz w moją stronę,
a ja, przyciągnięta ich wzrokiem jak magiczną nicią,
weszłam do środka”
Sylvia Plath

“Szklane Twarze to portrety niezwykłe, czarujące, nastrojowe, hipnotyzujące. Ujmujące naturalnym pięknem jednocześnie odrealnione, tajemnicze, milczące i emanujące dużą gamą emocji.
Twarze przyjaciół jak również osób dopiero poznanych.
Istotnym elementem projektu są Ambrotypy – to pozytywowe zdjęcia na szkle zrobione za pomocą XIX-wiecznej techniki mokrej płyty kolodionowej.
Ambrotyp jest niepowtarzalny. Można go próbować powielać, jednak zrobiony na czarnym szkle jest unikatem.
Ambrotypia – Ambrotos znaczy nieśmiertelny…”

O autorce:

Joanna Borowiec jest absolwentką Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie, praca dyplomowa w Pracowni Fotografii Kreacyjnej i Ekspresyjnej pod kierunkiem dr Izabeli Jaroszewskiej.
Członek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Wielbicielka fotografii analogowej-średnio i wielkoformatowej. Używa historycznych procesów fotograficznych takich jak ambrotypia- techniki mokrego kolodionu, cyjanotypia. Głównym tematem jej zdjęć jest fotografia humanistyczna, człowiek. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Singapurze, Kanadzie, USA. Jej prace w technice mokrego kolodionu zostały wyróżnione na Singapore International Photography Festival, projekt „Glass Faces” został zaprezentowany w National Museum of Singapore Stamford Galery (2014). Fotografie w technice otworkowej na International Pinhole Festival, w Niemczech, cykl „No Time” pokazany został w Iserlohn Museum (2010). Finalistka Skin, Visible White Photo Prize, Włochy (2016). Finalistka AFF Art Fresh Festival, Warszawa, Polska (2016), Finalistka IV Biennial of Fine Art & Documentary Photography, Berlin , Niemcy (2016). Zwyciężczyni konkursu fotograficznego - I miejsce Black &White Awards USA w kategorii People (2013). Laureatka konkursu - Silver Medal Awards 2014 San Francisco International za prace „Double” (2014) Nagrodzona II i III miejscem w prestiżowym konkursie IPA za prace „Frends” i cykl „Insomnia” - International Photography Awards (2011). Fotografie w konkursie Historic Garden zostały nagrodzone II miejscem i zaprezentowane w Muzeum Pałac w Wilanowie (2012). Laureatka Międzynarodowego Biennale Fotografii Artystycznej Dziecko (2012) Nagrodzona III miejscem w kategorii Fotograf Roku w konkursie Black& White Spider Awards(2013). Laureatka Portfolio 2015 Black +White Photography UK, Portfolio 2013 Black &White for Collectors Of Fine Photography Canada, Portfolio 2012 Shot Magazine USA. Jej prace i wywiady publikowano w Magazynach m.in. Black+ White Photography UK (okładka), Shot Magazine USA, Black and White Magazine Canada i czasopismach krajowych. Fotografie autorki znajdują się w kolekcjach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. Szwajcarii, Hiszpanii, Włoszech, Szwecji, USA.

Kuratorka: Anna Daria Merska

 Anna Gaik-Czasak

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Mundurowi z Grójca walczą z przestępczością narkotykową Tylko w maju policjanci zatrzymali 7 osób posiadających...
Liga okręgowa: Zodiak Sucha – Mazowsze Grójec 3:2 W niedzielne popołudnie podopieczni Jerzego Engela jr...
Dwóch kierowców wyjątkowo mocno przekonało się o skuteczności grupy SPEED W ubiegłym tygodniu grójecka grupa SPEED skontrolowała 71...
Umowa na remont świetlicy wiejskiej w Gościeńczycach podpisana! Świetlica wiejska w Gościeńczycach wkrótce przejdzie remont...
Dzieci w powiecie grójeckim. Ciekawe dane przed Dniem Dziecka Według danych z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.