Szkoła Liderów. Czy idea przyjmie się w Grójcu?

25 lutego 2016; 11:04

Grojec24.net

0 komentarzy

W minioną sobotę tj. 20 lutego 2016 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Grójec odbyły się bezpłatne warsztaty organizowane przez czwórkę tegorocznych maturzystów z grójeckiego liceum. Współorganizatorem szkolenia była również Młodzieżowa Rada Miejska w Grójcu, która od swojej pierwszej sesji we wrześniu 2015 r. nabiera co raz większego rozpędu w podejmowanych działaniach.

Celem najnowszego projektu realizowanego przez licealistów jest aktywizacja młodzieży i dorosłych do podejmowania działań na rzecz społeczności lokalnej oraz edukacja obu grup w zakresie umiejętności liderskich, które uczestnicy warsztatów będą mogli wykorzystać  w życiu prywatnym i zawodowym.

Pierwsze z pięciu spotkań organizowanych w ramach pierwszego cyklu szkoleniowego Szkoły Liderów obejmowało wiedzę z zakresu podstawowych umiejętności liderskich, które uczestnicy warsztatów sami opracowywali w grupach a następnie omawiali przy wszystkich – 35 osobach.

Tak, swoje wrażenia z pierwszego warsztatu opisuje Piotr Galej, tegoroczny maturzysta oraz uczestnik sobotniego szkolenia: „Dzisiejszy dzień był zaskakująco dobrze wykorzystany! Jestem świeżo po pierwszych zajęciach Szkoły Liderów i chciałbym krótko opowiedzieć jak to wszystko wyglądało z mojego punktu widzenia.


Od razu przejdę do konkretów. Pierwsze spotkanie opierało się na wzajemnym poznaniu oraz eksploracji tego czym jest lider czy członkowie grupy. Zostało to zrobione w perfekcyjny sposób, a zaraz powiem dlaczego tak myślę. Na samym początku w powietrzu unosiło się lekkie napięcie i oczekiwanie. Niektórzy się szeroko uśmiechali, inni ostrożnie badali otoczenie wzrokiem. Po pewnym czasie, kiedy warsztaty się zaczęły odkryłem, że większość osób zaczęła się coraz bardziej otwierać i angażować w zadania i wyzwania. Bez dwóch zdań to jest jedna z największych zalet takiego rodzaju projektów. W takich miejscach doświadczamy innej rzeczywistości. Zostajemy przeniesieni do innego świata. Odcinamy się od problemów, zadań do zrobienia, od prac domowych do wykonania, od ograniczającego nas otoczenia. Wszystko to pozostaje za drzwiami, a my możemy zasmakować tego jak nasze życie może wyglądać na co dzień, jeśli tylko wykażemy się odpowiednio dużym entuzjazmem, aby kontynuować to w życiu codziennym, a nie tylko podczas warsztatów. Co mam na myśli? Otóż na warsztacie każdy mógł swobodnie dzielić się tym co mu w duszy grało bez obawy, że zostanie oceniony, czy odrzucony. Oczywiście to nie było wszystko.

Wspomniałem na początku o czymś bardzo ważnym. Mianowicie o formie warsztatów. Kim jest lider? Jakie są jego cechy? Jak się nim stać? Ekstra było to, że teoria została ścięta do minimum! Duża część nauki opierała się na pracy w grupie czy w parach. Wykonywaliśmy interesujące wyzwania i ćwiczenia, które potem wspólnie omawialiśmy w czymś co miało przypominać okrąg, ale było jajem, gdyż frekwencja dopisała. Wyrażę się jasno. Ćwiczenia to jest jeden z lepszych o ile nie najlepszych sposobów na to, nauczyć się nowej umiejętności. Właśnie teraz mogę sobie przypomnieć co dokładnie robiłem i kiedy na projekcie. Nauka przez działanie. Ćwiczenie z żywym lustrem było jednym z lepszych, w których brałem udział. Wielki pokłon dla trenerek prowadzących nas w tych warsztatach. Było ekstra!

Na zakończenie chciałbym powiedzieć dwa słowa do uczestników. Za rok czy dwa, kiedy spojrzycie na ten projekt z perspektywy czasu to jestem prawie pewny, że nie oddalibyście tych wspomnień i doświadczeń za nic! Dopiero wtedy zobaczycie jak bardzo zmieniło się wasze życie.”

Dzięki warsztatom Szkoły Liderów uczestnicy wykorzystają w praktyce zdobytą wiedzę, pobudzą kreatywność, odkryją drzemiące w nich talenty oraz spotkają wielu ciekawych ludzi, w tym także lokalnych liderów, którzy będą ich wspierali. Szkolenia będą okazją do wymiany pomysłów, wartościowego spędzania wolnego czasu oraz zdobycia doświadczenia i certyfikatu, którym młodzi (i ci nieco starsi) liderzy zabłysną w każdej pracy.


Na warsztaty, organizatorzy zapraszają serdecznie wszystkich zainteresowanych gimnazjalistów, licealistów, studentów, osoby dorosłe i seniorów. Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić aby wziąć udział w warsztatach jest ukończenie 13 roku życia. Wystarczy chodzić więc do pierwszej klasy gimnazjum.

Więcej informacji o projekcie oraz przyszłych szkoleniach znajdą Państwo na stronie Szkoły Liderów: https://www.facebook.com/szkolaliderow.grojec/ oraz na stronie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Grójcu: https://www.facebook.com/MRGrojec/. Serdecznie zapraszamy na obie witryny.

Jednym z najważniejszych wyzwań stojących dziś przed Polską jest zbudowanie kapitału społecznego, będącego nie tylko wartością samą w sobie, ale stanowiącego również istotną rolę dla przyszłości kraju i jego obywateli. Taki kapitał społeczny staramy się właśnie budować dzięki Szkole Liderów.

PROGRAM NAJBLIŻSZYCH SPOTKAŃ:

27.II    POGŁĘBIENIE UMIEJĘTNOŚCI LIDERSKICH (rozszerzenie pierwszego warsztatu)

5.III    WYSTĄPIENIA PUBLICZNE

12.III    PROWADZENIE KAMPANII SPOŁECZNYCH

19.III    PERSONAL BRANDING (budowanie marki osobistej), AUTOPREZENTACJA, ZARZĄDZANIE CZASEM oraz podsumowanie projektu, ewaluacja i wręczenie uczestnikom certyfikatów)

Piotr Galej
Mateusz Marlikowski

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Co dalej z rozgrywkami piłki nożnej? Ważna decyzja MZPN Jeśli rząd da zgodę, to w czerwcu piłkarze grójeckiego...
Na starym stadionie w Grójcu wyrośnie miasteczko do testów na COVID-19 Starosta grójecki Krzysztof Ambroziak udostępnił teren...
Koronawirus w powiecie grójeckim: raport z 26 maja Z wtorkowego komunikatu sanepidu w Grójcu wynika, że rośnie...
PKS Polonus przywrócił połączenia Grójec – Warszawa Metro Wilanowska PKS Polonus wznowił od poniedziałku realizację połączeń...
Spędź weekend na Mazowszu Świat walczy z kryzysem sanitarnym i ekonomicznym, a branża...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

tynkarze do Belgii
Firma SUNNY HOUSE poszukuje tynkarzy (podwykonawców, pojedyńcze...
Praca. Zapraszam do panelu internautów. Jest to ogólnopolska społeczność badawcza,...
części do silników Deutz ktservice.com.pl,... KT Service - posiadamy największy w Polsce magazyn części do silników...
Przyłbica dla dzieci - 2,90zł netto... Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku stworzyliśmy lekki model
przyłbicy...
Kurs Specjalista ds. kadr i płac... NCKU SPD SZKOLENIA
wpisane do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych...

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Fotowoltaika Brewa Zbudujemy dla Ciebie instalację fotowoltaiczną i obniżymy rachunki za...
Proserwis - montaże, naprawy kotłów... Proserwis to firma z Warszawy specjalizująca się w usługach dotyczących...
... Sporządzanie wycen nieruchomości dla zabezpieczenia kredytów hipotecznych,...
zielonyVOLT.pl Podstawową działalność firmy stanowi dostarczanie kompleksowych rozwiązań...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.