Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Szkoła w Kozietułach protestuje: to jest po prostu niemoralne

11 sierpnia 2021; 11:40

Grojec24.net

15 komentarzy

Gmina chce, aby stowarzyszenie prowadzące Niepubliczną Szkołę Podstawową w Kozietułach płaciło, co miesiąc 14 tysięcy złotych czynszu za budynek, z którego korzysta. Rodzice dzieci i członkowie stowarzyszenia protestują. Ich zdaniem, wprowadzenie czynszu dla placówki będzie oznaczać jej likwidację.

News will be here

Burmistrz Mogielnicy Sławomir Chmielewski powołuje się na argumenty ekonomiczne. - W zeszłym roku subwencja oświatowa pokrywała tylko 47 procent kosztów ich utrzymania, w tym roku więc poczyniliśmy oszczędności. Rodzice uczniów ze szkoły w Kozietułach chcą, aby gmina utrzymywała szkołę, w której jest tylko troje dzieci w klasie ósmej. W dodatku ci uczniowie na egzaminach z języka angielskiego osiągnęli jedynie 23 procent zdawalności. Na tę chwilę budżet gminy powinien dołożyć na utrzymanie tej placówki, według planu na rok 2021, 305 tysięcy 414 złotych. Nie stać nas na to - tłumaczył włodarz Mogielnicy w rozmowie z „Echem Dnia”. Dodał, iż szkoła do tej pory nie płaciła gminie żadnego czynszu.

Z argumentami burmistrza nie zgadza się prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Kozietuły i Okolic, Ewa Mróz. - Ustawa o systemie oświaty gwarantuje wszystkim dzieciom taki sam dostęp do placówek oświatowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Każda gmina ma taką samą sytuację. Burmistrz z pieniędzy budżetowych nic nie dokłada do naszego utrzymania – przekonywała na łamach „ED”. - My, jako niepubliczna placówka oświatowa, jesteśmy w trudniejszej sytuacji niż szkoły państwowe, gdyż dostajemy tylko 75 procent tego, co one. Występowanie o czynsz dla szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie jest po prostu niemoralne. Nie możemy tego zaakceptować - podkreśliła Ewa Mróz.

Pod koniec lipca przed budynkiem Urzędu Miasta i Gminy w Mogielnicy odbył się protest, w którym wzięli rodzice dzieci oraz członkowie stowarzyszenia. Na budynku szkoły pojawił się transparent „RADNI I BURMISTRZU NIE ODDAMY WAM NASZEJ SZKOŁY!!!”.

Protestowano również w środę rano, kiedy na nadzwyczajnej sesji radni rozpatrywali uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne użyczenie budynku dla Stowarzyszenia Rozwoju wsi Kozietuły i Okolic. Uchwała nie uzyskała jednak wymaganej większości. Za jej przyjęciem opowiedziało się sześcioro radnych, a ośmioro było przeciw.

TAGI:

Komentarze (15):

Cały ja; 11 sierpnia 2021, 12:41

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Zzzzz; 11 sierpnia 2021, 16:55

A Burmistrz MOGILNICY były nauczyciele jest A teraz do stołka się zostawił tyle lat. Niech coś zrobi dla Miasta to umieralni starzy ludzie młodzi uciekają nie ma tam Nic. Siedzi pierdzi w stołek nic nie robi. Miasto upada ruina. A na dzieci żałować. KARMA WRACA szybciutko. Łobuz. On ta szkoła niszczył po malutki. On nic nie dokłada On daje tylko co od Państwa. Koniec jego rządów Łobuz

aaa; 11 sierpnia 2021, 22:37

Kumoterstwo Ziecć Burmistrza Dyrektorem szkoły Nr 2 w Mogielnicy

Alberto; 12 sierpnia 2021, 15:08

Każdy cały czas mówi o NIEPUBLICZNEJ szkole, a głównym powodem całego konfliktu jest przedszkole do którego gmina dokłada prawie 170 tyś. rocznie z budżetu. Opłaty jakie ponoszą rodzice dzieci w przedszkolu są niskie do tego stopnia, że przywożą oni dzieci z innych gmin, bo i tak jest taniej. Jak dla mnie właśnie w tym miejscu Niepubliczne przedszkole powinno poszukać oszczędności.
Dużo się mówi o moralności, a tutaj zasłanianie się hasłem "Dobro dzieci" w przypadku gdy chodzi wyłącznie o dodatkowe pieniądze, których rodzice wolą nie płacić za przedszkole jest niemoralne. Jest jeszcze fakt straszenia radnych imiennym linczem, jako próba wymuszenia zmiany zdania. Robią to osoby związane ze szkoła, a jak widać Stowarzyszenie oraz kadra nauczycielska na to przyzwala. Jeżeli takie osoby mają uczyć moje dziecko to ja chyba podziękuję.

Prawda; 12 sierpnia 2021, 20:29

Nie wiadomo czy gorszy jako nauczyciel czy burmistrz. Ale zna się na ptakach i dzieciolach.

Do Alberto; 14 sierpnia 2021, 07:15

Nadstaw ucha to usłyszysz jak burmistrz traktuje radnych. Poza tym Sz.Panie gmina Mogielnica dostaje kasę i wykazuje przychody, za to że dzieci z innych gmin chodzą do tej placówki. Kwota przychodu pow. 100 000 zl

Nie rób ofiar z tych, którzy prowadzą krucjatę przeciw dzieciom. Mogielnica to królestwo mizogina, który nie może zdzierżyć, że ktoś przeciwstawia jego zdaniu.

Aha, dopytaj się przew. rady zresztą, o szczegoly wyroku sądowego przeciw gminie oraz odwołania, które może skutkować karą dlagminy na kwotę pow. 1 mln złotych za utradmianie inwestycji.

Roman; 14 sierpnia 2021, 16:30

Coś Pani dyrektor mało aktywna w tym proteście nie było jej widać na sesji!!!

Do Alberto ; 14 sierpnia 2021, 23:16

Nie wiem skąd Alberto się urwales, ale jak widać trzeba kilka rzeczy Ci wytłumaczyć. Po pierwsze NIEPUBLICZNA to nie to samo co Prywatna. Nie myl pojęć. Po drugie, każda jedna gmina powinna rozliczać się na tych samych zasadach ż placówkami oświatowymi, a jak widać na przykładzie szkoły w Kozietułach oni otrzymywali nawet mniej niż im się należy.
Po wtóre, to co robią i zrobili radni prosi o pomstę do nieba. Jakbyś Alberto nazwał kogoś, kto gryzie rękę ktora go karmi? Jakbyś określił kogoś, kto wbija szpile komuś, kto przyszedl mu z pomoca? Jakbyś nazwał kogoś kto wbija nóż w plecy komus kto go wychowywał i najlepsze lata spędził pod jego dachem? Odpowiedz sobie na te pytania. Niestety ja nie mogę bo RODO. I tyle w tym temacie

Niemoralna; 14 sierpnia 2021, 23:25

Radni zanim zagłosowali przeciw szkole powinni najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie czy im ta placówka faktycznie nie jest do niczego potrzebna, czy faktycznie nigdy nie mieli lub nie mają z nią żadnych prywatnych powiązań pośrednio lub bezpośrednio? Jak można być taką bezduszną marionetką żeby to wszystko zapomnieć. Zero odwagi w nich. 8 wspaniałych papcia Chmiela. Phi

Roman; 15 sierpnia 2021, 20:26

Jest małe ale większość rady jest uzależniona poprzez różne układy z guru. Oni nie mają prawa myśleć samodzielnie a jedynie realizować zamysły doktora od wróbli. Któremu radnemu by przyszło do głowy naliczyć czynsz za lokal który wybudowali sami mieszkańcy. To jest powolny jego plan zniszczenia tej placówki. On nie liczył że ta szkoła będzie dalej funkcjonować po jego wcześniejszych posunięciach a jeszcze może szczycić się przyzwoitymi wynikami to policzek dla niego więc nie miejcie złudzień że odpuści. Dziwinie tylko że już nie raz doświadczał Kozietuły a mimo to pewnie tam wygrywa ostatnio wcisnął im samochód strazacki nadający się do złomowania zobaczymy czy w kolejnych wyborach rzucane przez niego plewy zadowolą wyborców

Alberto; 16 sierpnia 2021, 18:47

Oczywiście niepubliczne nie zawsze oznacza prywatne, ale najważniejszą różnicą, którą mam na myśli jest sposób finansowania jaki odróżnia podmioty prywatne od publicznych.
Nieistotne czy placówka oświatowa jest prywatna czy społeczna (na takie dwie możemy podzielić placówki niepubliczne) utrzymanie tego podmiotu nie leży w obowiązkach samorządów, a w rękach organów prowadzących placówkę.
Obowiązkiem gminy jako samorządu jest przekazanie subwencji, a ta jest przekazywana w kwocie ponad 1,1mln (za rok 2021). Tak gmina, otrzymała ze względu na ilość dzieci w przedszkolu ponad 100 000zł, ale to nie jest przychód tylko subwencja, która została przekazana placówce.
Jestem w stanie zrozumieć zdenerwowanie rodziców, zwłaszcza osób zaangażowanych w rozwój i działania dla placówki, ale może warto porównać ofertę niepublicznego przedszkola w Kozietułach z innymi niepublicznymi przedszkolami w okolicy i zastanowić się z czego wynika tak duża różnica w opłatach.

Roman; 17 sierpnia 2021, 12:36

słuchaj Alberto x jednej strony wyrzuca się 1.3mln PLN na wątpliwej potrzeby tej wielkości skwer w Borowem kroi się kolejne 1.5 mln PLN za biedronkowe wały a radni żyją w innym świecie i raptem szukają oszczędności w Kozietułach . czy nie jest najważniejszym obecnie dobrem społecznym pozbycie się największego szkodnika w gminie który poprzez fałszerstwa dokumentów (protokół z sesji biedronka porozumienia drogowe itd) tealizuje jedyny słuszny cel wymyślony przez niego kto tu kogo powinien reprezentować on potrzeby mieszkańców gminy czy gmina ma tolerować jego wały i zakusy

Niemoralna; 18 sierpnia 2021, 09:37

Alberto tak jak pisze Roman, szkoła w Kozietulach i nałożenie na nią czynszu bezzasadnego to tylko jedna z metod odwrócenia uwagi od tego co faktycznie się dzieje. Oczy wszystkich skupione są na placówkę oświatową a ukryte działania i sprawy prowadzone są gdzie indziej. Tak jak pisze Roman - czym jest 220 tysięcy w skali roku w porównaniu z tymi juz wydanymi grubymi milionami i nie wiemy ile jeszcze gmina i jej władze utopia milionów. 1,5 miliona za nic to prawie 7 lat czynszu szkoły i edukacji dzieciaków, pracy wielu ludzi. Widać różnicę? Dla mnie najbardziej bolesny jest fakt, że pseudoradni nie są w stanie używać własnych rozumów. Czy któres z tych 8 "wspanialych" zapoznało się chociaż ze sprawozdaniem z budżetu gminy za rok 2020? Nie. Czy któreś z nich potrafi analizować wydatki gminy? Nie. Zatem bulwersujące jest to, że oni beż żadnej wiedzy działają pod dyktando burmistrza. Bo gdyby kierowali się faktycznymi danymi to teraz nie prowadzilibyśmy tej polemiki.

Re; 20 sierpnia 2021, 10:06

Ale Przewodniczący wie i umi. Zamiast gasić konfikt i zwalczac prywatna krucjatę ornitologa przeciw lokalnej społeczności podsyca i bredzi ciągle to samo ma radach. To jest strażak? Ciekawie jak będą gasić ten pożar w budżecie i edukacji. Funkcjonariusze publiczni. Wolne żarty.

śledczym okiem; 22 września 2021, 20:04

1. Z pkt widzenia 'likwidatora' łakomy kąsek dla 'biznesmenów' - np. hostel; podobnie w Michałowicach -np. kurorcik nad Pilicą.
2. Odgórna spychologia? - zasada subsydiarności, samorządności - jak zwał tak zwał, mianowicie chodzi o to, że na barki spada taki finans i potem, że burmistrz niedobry. Z pustego (w zasadzie zadłużonego) Salomon nie naleje.
A potem wizyta 3 września... jak z plandemią ?- stwórz problem i proponuj jego rozwiązanie?
3. Globalizacja...

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Jak wybrać odpowiednią, elegancką torebkę? W niektórych sytuacjach niezbędny jest określony i stosowny...
Wyprzedzał na przejściu dla pieszych na oczach policjantów Wyjątkowym brakiem rozsądku wykazał się 64-letni kierujący...
Poważny wypadek na DK50! Pojazdy stanęły w ogniu We wtorek około godziny 12:20 w miejscowości Dębówka (gmina...
Pomóż Ani wrócić do normalnego życia! Trwa zbiórka dla mieszkanki Grójca Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka dla 36-letniej...
Powiatowe obchody Święta Policji w Grójcu W piątek 19 lipca w Komendzie Powiatowej Policji w Grójcu...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.