Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Szkolenie strzeleckie w Areszcie Śledczym w Grójcu

12 lipca 2021; 08:19

Informacja prasowa

1 komentarz

Fot. st. sierż. Marta Płochów Fot. st. sierż. Marta Płochów

Funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Grójcu i Oddziału Zewnętrznego w Stawiszynie ostatnie dni spędzili na poligonie strzeleckim, doskonaląc swoje umiejętności w posługiwaniu się bronią palną. Szkolenie z zakresu użycia lub wykorzystania broni i środków przymusu bezpośredniego jest jednym z priorytetowych elementów kształcenia funkcjonariuszy Służby Więziennej.

News will be here

Służba Więzienna jest umundurowaną i uzbrojoną formacją podległą Ministrowi Sprawiedliwości. Pełni bardzo ważną funkcję w strukturach bezpieczeństwa państwa. Jest trzecią co do wielkości uzbrojoną formacją mundurową w Polsce. Do podstawowych zadań Służby Więziennej należy ochrona społeczeństwa przed sprawcami przestępstw osadzonymi w zakładach karnych i aresztach śledczych, praworządne i humanitarne wykonywanie kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania oraz resocjalizacja skazanych. Dlatego właśnie funkcjonariusze Służby Więziennej stale doskonalą swoje umiejętności zawodowe, podnoszą kompetencje, by w pełni praworządnie i profesjonalnie wykonywać swoje obowiązki służbowe.

Jednym z głównych elementów doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy SW jest szkolenie strzeleckie. Są nim objęci wszyscy funkcjonariusze, bez względu na to, który pion służby reprezentują. Każdy funkcjonariusz w służbie czynnej jest uprawniony do użycia lub wykorzystania broni palnej. Zakres uprawnień związanych z użyciem lub wykorzystaniem środków przymusu bezpośredniego i broni palnej przez Służbę Więzienną, szczegółowo wskazuje Ustawa o Służbie Więziennej. Wszystkie przypadki, w których funkcjonariusz może użyć broni, opisane są w Ustawie o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Zagadnień prawnych związanych z posługiwaniem się bronią jest dużo więcej. Dlatego przed przystąpieniem do obsługi uzbrojenia, dużo czasu poświęca się analizie aktów prawnych i wszelkich przepisów, dotyczących broni i posługiwania się nią. Daje to gwarancję praworządnego wykonywania obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Każdy funkcjonariusz Służby Więziennej na różnych poziomach kształcenia, realizuje specjalistyczne kursy. Kursy dotyczące broni palnej zakończone są egzaminem, oddzielnie dla każdej jednostki broni. Po zdaniu egzaminu, organizowane są różnego rodzaju szkolenia strzeleckie. Celem szkolenia strzeleckiego funkcjonariuszy Służby Więziennej, jest przygotowanie ich do pełnienia obowiązków służbowych wymagających występowania
z bronią, stosowania wybranych środków przymusu bezpośredniego oraz doskonalenie umiejętności zawodowych w tym zakresie. Szkolenie obejmuje zagadnienia teoretyczne, ćwiczenia bezstrzałowe, strzelanie z broni palnej, treningi strzeleckie. Prowadzi się je w formie statycznej, szybkiej, dynamicznej, sytuacyjnej. Ta różnorodność zagadnień strzeleckich powoduje, że funkcjonariusze chętnie korzystają z tego typu szkoleń a dla części z nich strzelectwo stało się hobby lub pasją, uprawianą w różnego typu stowarzyszeniach strzeleckich.

Służba Więzienna dysponuje bardzo nowoczesnym uzbrojeniem i amunicją oraz środkami ochrony. Dzięki programowi modernizacji Służby Więziennej dokonano m.in. zakupu karabinków szturmowych Beretta ARX 160. Oprócz tego na wyposażeniu jednostek penitencjarnych znajdują się różnego rodzaju pistolety, pistolety maszynowe czy strzelby. Posiadanie nowoczesnego uzbrojenia stanowi ważny element przedsięwzięć, mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa aresztów śledczych i zakładów karnych a tym samym ochronę społeczeństwa przed sprawcami przestępstw, która jest podstawowym zadaniem Służby Więziennej. Nowością na szkoleniu był wyrzutnik pocisków obezwładniających GL-06 40 mm, przeznaczonym do działań bojowych i akcji mających na celu obezwładnienie przeciwnika. To bezpieczna, skuteczna i łatwa w obsłudze, jednostrzałowa broń obezwładniająca, szczególnie przydatna w zastosowaniach penitencjarnych, na terenie zakładów karnych i aresztów śledczych.

Szkolenie odbywało się zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych, w małych grupach, przez kilka dni. Nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem szkolenia czuwał organizator – Kierownik Działu Ochrony Aresztu Śledczego w Grójcu, który był jednoczenie kierownikiem strzelania oraz zbrojmistrz. Zabezpieczenie medyczne zapewniły pielęgniarki – funkcjonariuszki Służby Zdrowia. Dzięki doświadczeniu organizatorów i wielkiej odpowiedzialności funkcjonariuszy, szkolenie przebiegało bez żadnych zakłóceń. Dodatkowym elementem podczas szkolenia strzeleckiego był kurs utrwalający wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Oprócz treningu algorytmu resuscytacji krążeniowo – oddechowej, dużo uwagi poświęcono zagadnieniom bezpieczeństwa w miejscu prowadzenia działań ratowniczych. Funkcjonariusze mieli również okazję poznać przypadki i sposoby tamowania masywnych krwotoków oraz zabezpieczenia ran postrzałowych. To ważny element szkolenia, mający wpływ na bezpieczeństwo osobiste funkcjonariuszy i zapewnienie bezpieczeństwa na terenie jednostki penitencjarnej.  

Wyniki strzelania były celujące. Świadczy to o profesjonalnym przygotowaniu kadry grójeckich więzienników do realizacji swoich obowiązków. Wszyscy funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Grójcu i Oddziału Zewnętrznego w Stawiszynie pozytywnie zakończyli szkolenie i bezpiecznie powrócili do jednostki.

Opracowanie: ppor. Marek Pikulski Zdjęcia: st. sierż. Marta Płochów

TAGI:

Komentarze (1):

Wtajemniczony; 18 lipca 2021, 10:44

Doskonalili umiejętności strzeleckie…
Całe to doskonalenie w SW, Policji itp wyglada tak: dwa- trzy strzelania rocznie. Na każdym średnio po 10-12 pestek na osobę. Bo bieda i kasy na amunicję nie ma. Ważne ze statystyki się zgadzają.
A później zdziwienie ze zamiast w opony szczelają w instrybutor.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

ITD: kierował bez uprawnień niesprawną wywrotką Kierowca wywrotki i zarazem przedsiębiorca nie posiadał waż...
Trafią na 3 miesiące do aresztu za pobicie i uszkodzenie ciała Najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie dwaj sprawcy, któ...
Kierowca zapomniał o wyroku sądu. Czekają go surowe konsekwencje Surowe konsekwencje czekają kierującego, który najwyraźniej...
Gdzie zamówić fronty do szafek? Wybór odpowiednich elementów do kuchni czy łazienki ma...
Na tę wiadomość kierowcy czekali wiele lat! Rusza budowa ronda w Żdżarach Już wkrótce, ruszy długo oczekiwana przebudowa skrzyżowania...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.