Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Tarcze diamentowe do betonu. Wymiary i zakres zastosowania

28 stycznia 2024; 14:28

Materiał promocyjny

W tym artykule dowiesz się, jakie rodzaje tarcz do betonu do szlifierek kątowych są dostępne według rozmiaru i rodzaju krawędzi diamentowej, a także jak wybrać odpowiednią tarczę w zależności od obrabianego materiału.

News will be here

Bardzo często podczas budowy nowych pomieszczeń, przebudowy starych lub drobnych napraw można zmierzyć się z koniecznością cięcia betonu. Generalnie beton jest bardzo mocnym materiałem, który nie jest tak łatwy w obróbce, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ponadto podczas cięcia betonu możemy zmierzyć się z koniecznością cięcia też metalu, ponieważ bardzo często podczas wylewania beton jest dodatkowo zbrojony. Najlepszym osprzętem do pracy z betonem i żelbetem są tarcze diamentowe do betonu, używane na szlifierce kątowej. W tym artykule opowiemy, jakie bywają tarczę do betonu do szlifierek kątowych według rozmiaru i rodzaju krawędzi diamentowej, a także jak prawidłowo dobrać tarczę, wychodząc z obrabianego materiału.

Rozmiary tarcz do betonu


Pod rozmiarem rozumie się średnicę tarczy diamentowej do betonu. Ten ważny parametr wpływa na możliwość zamontowania tarczy na szlifierce kątowej o określonym rozmiarze. Nigdy nie próbuj montować tarczy o średnicy większej niż wskazana przez producenta narzędzia elektrycznego, ponieważ nie jest to bezpieczne i może spowodować obrażenia lub uszkodzenie sprzętu i tarczy. Średnica tarczy również wpływa na głębokość cięcia. Spójrzmy na podstawowe średnice tarcz diamentowych do betonu:

- 125 mm. Głębokość cięcia taką tarczą wynosi około 30-35 mm. Najczęściej tarcza diamentowa 125 mm służy do drobnych cięć betonu i bruzdowania pod okablowanie.
- 150 mm. Tarcza 150 mm może ciąć materiał na głębokość do 45 mm. Tego typu tarcze i szlifierki kątowe są używane bardzo rzadko.
- 180 mm. Tarcza diamentowa 180 mm może przeciąć materiał o grubości do 55 mm. Podobnie jak poprzednia – cieszy się bardzo małą popularnością wśród mistrzów.
- 230 mm. Najpopularniejszy rozmiar tarcz, ponieważ ma maksymalną głębokość cięcia – około 65-70 mm. Dzięki tej głębokości cięcia za pomocą tej tarczy można wykonać wiele różnych operacji: cięcie bruzd do rur, wycinanie otworów okiennych lub drzwiowych, demontaż i wiele innych. Szlifierki kątowe 230 mm są liderami sprzedaży i zajmują około 60% całkowitego udziału w rynku sprzedaży szlifierek kątowych.

Głębokość cięcia jest bardzo ważnym parametrem, ponieważ wpływa na zdolność do wykonywania określonych zadań. Jeśli musisz przeciąć wyrób betonowy o grubości 50 lub 60 mm, tarcze 125 mm lub 150 mm nie nadają się do tego zadania.

Rodzaje diamentowej krawędzi tarcz do betonu


Z pewnością zauważyłeś, że tarcze diamentowe bardzo różnią się wyglądem. Do obróbki betonu stosuje się tarcze typu turbo i segmentowe. Zastanówmy się, jak je rozróżnić i jakie mają między sobą zalety.

- Tarcze turbo do betonu. Tarcza typu turbo to tarcza diamentowa, której krawędzią jest jednolity falisty pierścień. Pofałdowanie oznacza obecność zagłębień i wybrzuszeń w warstwie diamentowej. Dzięki tej konstrukcji, podczas procesu cięcia, tarcza jest bardziej wydajnie chłodzona i usuwa kurz ze strefy cięcia. Takie tarcze najlepiej nadają się do krótkich cięć, ponieważ przy długich i głębokich cięciach są podatne na przegrzanie. Ponadto, aby poprawić chłodzenie takich tarcz, mistrzowie stosują metodę cięcia wahadłowego – wprowadzają tarczę do cięcia i wyprowadzają, tną i wywodzą z cięcia, przecinając w ten sposób głębiej i dalej.

- Tarcze segmentowe do betonu. W przeciwieństwie do tarczy turbo, segment nie ma solidnej krawędzi tnącej. Tarcza jest podzielona na warunkowe sektory (segmenty), między którymi jest odległość. Jedną z zalet takich tarcz jest to, że ich korpus może być wykonany ze stali hartowanej, do której przyspawane są laserowo segmenty diamentowe. Stal hartowana znacznie przekracza surową pod względem właściwości wytrzymałościowych, dlatego taka tarcza wytrzymuje wszelkie obciążenia i przegrzanie bez deformacji.

Zarówno w linii segmentowych, jak i w linii tarcz turbo można znaleźć egzemplarze do obróbki betonu o dowolnej wytrzymałości i stopniu zbrojenia.Wybór tarczy do materiału


Bardzo ważne jest prawidłowe sklasyfikowanie rodzajów betonu, ponieważ mogą one bardzo różnić się w obróbce. Na skrawalność betonu wpływają 2 czynniki – twardość i ścieralność. Twardość – to zdolność materiału do nie poddawania się zniszczeniu podczas wprowadzania do niego innego materiału (w naszym przypadku tarczy diamentowej). Ścieralność – to zdolność do zużycia osadzonego materiału (tarczy diamentowej). Te 2 wartości są odwrotnie proporcjonalne – im wyższa twardość, tym niższa ścieralność i odwrotnie.

W zależności od twardości i ścieralności materiały można podzielić na 3 kategorie:

- Wysoka ścieralność (niska twardość). Tutaj zaliczamy betony marki do M150 i świeży beton. Często takie wyroby są wytwarzane bez zbrojenia. Są bardzo miękkie i giętkie w obróbce, ale ze względu na wysoką ścieralność mogą szybko zużywać tarczę diamentową do betonu. Do cięcia takich betonów można użyć niedrogich tarcz, zarówno segmentowych, jak i turbo, ale przy wyborze lepiej zapytać o żywotność tarczy. Tarcze DiStar Beton, Rapid i Universal doskonale sobie poradzą z obróbką takich materiałów.
- Średnia ścieralność i twardość. Do tej kategorii można zaliczyć betony marki od M150 do M400. Często są one dodatkowo zbrojone, a więc ich obróbka będzie trudniejsza. Flagową w obróbce tego typu betonu jest tarcza Technic Advanced, doskonałe sprawdzą się również tarcze XXL i Classic.
- Niska ścieralność (wysoka twardość). Do betonów o wysokiej twardości zaliczamy beton klasy M400 i wyższej, a także beton hydrotechniczny. Prawie zawsze takie wyroby mają dodatkowy pas zbrojenia, czasami można w nich znaleźć nawet takie produkty metalowe, jak narożnik, ceownik lub dwuteownik. Obróbka takich betonów jest najtrudniejsza i często nie można się obejść bez dobrej tarczy segmentowej z hartowanym korpusem, takiej jak Meteor lub Meteor H15. Oprócz tarcz segmentowych, w obróbce twardego żelbetu dobrze sprawdziły się tarcze turbo Super Max i Extra Max, ale podczas pracy z tarczami turbo pamiętaj, że nie można ich przegrzać i używać w ślepych i długich cięciach.

Jak widzimy – nie ma wyraźnej granicy, gdzie warto używać tarcz turbo, a gdzie segmentowych, ponieważ oprócz rodzaju warstwy, bardzo ważny jest jej skład i użyte diamenty. Dlatego ważne jest również, aby przy wyborze tarczy zwrócić uwagę na zalecenia producenta, dotyczące skrawalności tarczą tego lub innego materiału.

 

Najnowsze artykuły

Niebezpieczna noc na S7 pod Grójcem. Doszło do dwóch zdarzeń W nocy z czwartku na piątek na drodze ekspresowej S7 w...
Będzie zmiana warty na parafii w Zbroszy Dużej Dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w...
Rowerem przez Mazowsze Jak zapewnić sobie czas pełen wrażeń? Odpowiedź jest prosta...
Fałszywi kominiarze grasują po Grójcu. Jest ostrzeżenie Spółdzielnia Mieszkaniowa Samopomoc w Grójcu ostrzega...
Już w sobotę 63. edycja Święta Kwitnących Jabłoni. Kto wystąpi w Grójcu Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm to gwiazdy, które wystąpią...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.