Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Terytorialsi złożyli przysięgę w Grójcu

19 maja 2019; 17:25

Informacja prasowa

3 komentarze

Dziś w Grójcu 63 żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego złożyło przysięgę wojskową. Był to ostatni, najważniejszy moment 16-dniowego szkolenia podstawowego.

News will be here

Żołnierze 64 batalionu lekkiej piechoty wypowiedzieli słowa roty przysięgi w niedzielę, 19 maja na terenie 1 Ośrodka Radioelektronicznego w Grójcu.  – (…) Rotmistrz Witold Pilecki jest to człowiek wielkiego formatu, jak nie największego. Człowiek, który oddał swoje życie w imię prawdy, ale wcześniej wielokrotnie swoim życiem ryzykował, aby również zaświadczyć o prawdzie. Drodzy żołnierze, macie szczególnego Patrona. Patrona, który w każdym momencie waszej służby będzie wam przypominał, co oznaczają słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna - powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej  Pan Wojciech Skurkiewicz, zwracając się do wszystkich zebranych na placu

Wiceminister w swoim wystąpieniu przypomniał o zadaniach i roli, jaką Wojska Obrony Terytorialnej pełnią w obszarze naszego bezpieczeństwa. Podziękował także żołnierzom za ich poświęcenie. Za to, że służąc ojczyźnie, potrafią tę służbę pogodzić z pracą zawodową -  (…) Dziś stanowicie jeden z elementów Systemu Obrony Rzeczypospolitej i dlatego tworzymy i mocno wpieramy Wojska Obrony Terytorialnej. Tak wiele dyskusji pojawia się w przestrzeni publicznej i przestrzeni medialnej, bo właśnie Wojska Obrony Terytorialnej są tym rodzajem sił zbrojnych, który podlega bezpośrednio pod Ministra Obrony Narodowej i tak będzie do momentu, kiedy nie zdobędziecie pełnej gotowości operacyjnej - pełnej gotowości do działań bojowych. Potrwa to jeszcze kilka lat, ale trzymamy mocno kciuki za wasz sukces i za wasze powodzenie. Tym bardziej, ze jesteście formacją, która  oprócz tego ze służy ojczyźnie - służy Polsce i Polakom, to również wykonuje swoje codzienne obowiązki. Często pogodzenie pracownika takiej czy innej instytucji, takiej czy innej firmy  z obowiązkami rodzinnymi i z obowiązkami jeszcze służbowymi, jako żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej wydawałoby się, że jest to trudne do pogodzenia - ale wy pokazujecie, że jest to możliwe. Dlatego też powinniśmy i jesteśmy z Was bardzo dumni – podkreślił w swoim wystąpieniu wiceminister Skurkiewicz.

Do swoich nowych żołnierzy zaapelował dowódca 6 Mazowieckiej Brygady OT pułkownik  Grzegorz Kaliciak. – Dla nas żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady miesiąc maj ma szczególne znaczenie. 13 maja 1901 r. w Ołońcu urodził się nasz Patron Rotmistrz Witold Pilecki, ale również 25 maja 1948 r. został zamordowany w więzieniu na Rakowieckiej przez komunistyczne władze. Od dziś, dla Was składających dziś przysięgę maj będzie miał osobiste znaczenie. Dziś składacie najpiękniejszy prezent Polsce:  własną – Służbę i gotowość do obrony jej Wolności ponad wszystko. Zanim wypowiedzcie Rota Przysięgi Wojskowej pamiętajcie o słowach naszego Patrona: Kochajcie ojczystą ziemię. „Kochajcie swoją świętą wiarę, tradycję własnego Narodu”. Wyrośnijcie na ludzi Honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem – powiedział dowódca Brygady.

List do przysięgających wystosował także Marszałek Sejmu RP Pan Marek Kuchcińśki, który odczytała Pani Poseł na Sejm RP Anna Kwiecień. Gratulacje żołnierzom złożyła Pani Zofia Pilecka - córka patrona 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej reprezentował Szef Zarządu Zasobów Osobowych pułkownik Marcin Kudełko wraz z delegacją.

Wśród 63 ochotników przysięgających na sztandar w jednym szeregu stanęli  Terytorialsi, którzy na co dzień wykonują różne zawody. Aż 90% żołnierzy, którzy przysięgali to uczniowie szkół technicznych i szkoły samochodowej z Radomia w wieku od 18 -19 lat. Pytani o powody podjęcia służby w szeregach 6 Mazowieckiej Brygady, nowo wcieleni Terytorialsi podawali różne przyczyny. Najczęściej kierowała nimi chęć służenia krajowi, pobudki patriotyczne, potrzeba sprawdzenia samego siebie. Wielu z nich traktuje służbę w szeregach Terytorialsów jako inwestycję w  rozwój osobisty. 

Przygoda z mundurem dla 63 ochotników, w tym 14 kobiet, rozpoczęła się 4 maja, kiedy to zgłosili się do 6 Mazowieckiej Brygady, by odbyć szkolenie podstawowe. Przez ponad dwa tygodnie uczestniczyli w intensywnych zajęciach prowadzonych na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Słowa przysięgi wojskowej wypowiedziane dziś na radomskim placu, stanowiły finał ich wstępnego szkolenia. Pozwoliło im to stać się żołnierzami Wojska Polskiego.

Choć szkolenie było trudne i niezwykle intensywne, wśród przysięgających znaleźli się tacy, którzy zasłużyli na wyróżnienie już na tym etapie szkolenia.  Jedną z wyróżnionych była szer. Wiktoria Kalbarczyk, która występując w imieniu nowo zaprzysiężonych powiedziała: –  Dziś mamy zaszczyt złożyć przysięgę wojskową i stać się żołnierzami Obrony Terytorialnej. Ten dzień na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Słowa roty przysięgi są dla nas niezwykłym powodem do dumy: „Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić” - przez te słowa rozumiemy, jak wielka odpowiedzialność spoczywa nas jako na żołnierzach Wojska Polskiego. W myśl idei Wojsk Obrony Terytorialnej, chcemy stać na straży naszej małej ojczyzny, czyli naszych najbliższych oraz miejsc w których na co dzień żyjemy. W imieniu Koleżanek i Kolegów, chcemy podziękować dowódcom oraz kadrze instruktorskiej za włożony trud, cierpliwość oraz przekazaną wiedzę – podkreślała szer. Kalbarczyk.

Przysięgający dziś Terytorialsi zasilą szeregi 64 batalionu lekkiej piechoty stacjonującego w Płocku. W batalionie służą ochotnicy, którzy są mieszkańcami powiatów z południowego Mazowsza, którzy zgłosili się do Wojskowych Komend Uzupełnień w Warszawie, Płocku, Radomiu oraz Garwolinie.

Wszyscy bohaterowie dzisiejszej uroczystości rozpoczną teraz trzyletni okres szkolenia, które będzie prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych szkoleń rotacyjnych.

TAGI:

Komentarze (3):

cały ja; 20 maja 2019, 12:08

Cała kasa na sprzęt dla pseudo - wojska, a prawdziwe wojsko nie ma w czym chodzić......Żenada

Star; 21 maja 2019, 07:43

Prawdziwe wojsko jest tylko w państwach silnych, gdzie naród jest patriotyczny, nie ma marnotrawstwa publicznych pieniędzy, nie ma przestępców rozkradających wszystko co się da i sądy pilnują praworządności. Takie państwo trzeba dopiero zbudować, wbrew temu, co chcieliby nasi podli sąsiedzi i totalni zdrajcy, tacy sami jak w XVIII wieku, kiedy robiono i wmawiano wszystko w celu osłabiania i państwa i armii.

On; 21 maja 2019, 08:30

Prawdziwe wojsko to przeważnie tylko siedzi na jednostce i czeka do 15:30 by iść do domu. A tu przynajmniej żołnierze WOTu się szkoli jak naprawdę być powinno szkolne wojsko. Może i nie są jeszcze obeznani i brak im dyscypliny, ale na wszystko przyjdzie czas, nikt nie jest od razu idealny. Więc wszelkie złośliwośc,i że to nie wojsko i że szkoda dla nich funduszy są jak najzupełniej błędne. I jak najbardziej popieram taki rodzaj wojska.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Niebezpieczna noc na S7 pod Grójcem. Doszło do dwóch zdarzeń W nocy z czwartku na piątek na drodze ekspresowej S7 w...
Będzie zmiana warty na parafii w Zbroszy Dużej Dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w...
Rowerem przez Mazowsze Jak zapewnić sobie czas pełen wrażeń? Odpowiedź jest prosta...
Fałszywi kominiarze grasują po Grójcu. Jest ostrzeżenie Spółdzielnia Mieszkaniowa Samopomoc w Grójcu ostrzega...
Już w sobotę 63. edycja Święta Kwitnących Jabłoni. Kto wystąpi w Grójcu Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm to gwiazdy, które wystąpią...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.