To już 4 lata szkoleń terytorialsów z Grójca

23 maja 2022; 11:56

Informacja prasowa

1 komentarz

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Dziesiątki pokonanych kilometrów marszem kondycyjnym, setki wystrzelonych pocisków, noce spędzone pod gołym niebem i ogromne pokłady przekazanej wiedzy... za nami cztery lata szkoleń rotacyjnych żołnierzy 61 Batalionu Lekkiej Piechoty z Grójca.

Szkolenia rotacyjne są podstawowym rodzajem szkoleń w jakich uczestniczą cyklicznie żołnierze WOT. Zgrupowania odbywają się raz w miesiącu i trwają dwa dni. Przepustką dla każdego ochotnika do rozpoczęcia tego cyklu szkoleniowego jest ukończenie z wynikiem pozytywnym szkolenia podstawowego (16 dni) lub wyrównawczego (8 dni).     

Mamy swoje SRO  

Już od czterech lat 61 Batalion Lekkiej Piechoty przyjmuje w swe szeregi żołnierzy OT. Pierwsze szkolenie podstawowe rozpoczęło się w kwietniu 2018 roku, zaś po raz pierwszy na szkoleniu rotacyjnym żołnierze spotkali się w maju tego samego roku. Od tamtej pory systematycznie doskonalą i podnoszą swoje rzemiosło wojskowe.  
 
Pierwotnie w szeregach grójeckiej jednostki służyli żołnierze z całego południowego Mazowsza. Z czasem, gdy powstały kolejne bataliony wchodzące w skład 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, terytorialność została podzielona, a w rejon odpowiedzialności 61 blp weszły powiaty: garwoliński, grójecki, otwocki, piaseczyński oraz dzielnice Warszawy - Wilanów, Ursynów, Mokotów. Od 2021 roku dodatkowo powiaty – grodziski, piaseczyński oraz żyrardowski.

Szkolimy się na własnym terenie

Siłą i atutem żołnierzy WOT jest bardzo dobra znajomość terenu, który mają wspierać i bronić na wypadek wojny. To tereny, z których terytorialsi pochodzą, gdzie mieszkają i pracują, ale także to tu się regularnie szkolą. W minionych miesiącach wielokrotnie realizowano szkolenia poza terenami wojskowymi m.in. w gminach Grójec, Góra Kalwaria, Garwolin, Pilawa, Grodzisk Mazowiecki.  

W obliczu zagrożenia zewnętrznego może to być element, który da siłom własnym przewagę i element zaskoczenia potencjalnego przeciwnika. Stąd tak ważne są ćwiczenia w stałym rejonie odpowiedzialności.  

Rozwijamy się!

Wielu żołnierzy 61 blp rozwinęło swoje kompetencje, a nawet kariery w strukturach Wojska Polskiego. W 2021 roku aż 9 żołnierzy OT ukończyło kurs oficerski z pozytywnym wynikiem, kolejnych kilkudziesięciu otrzymało stopnie podoficerskie. W ubiegłych latach, w ramach podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, żołnierze brali udział w licznych kursach i szkoleniach. Ukończyli m. in. kursy: sternika motorowodnego, płetwonurka, operatora sprzętu inżynieryjnego, obsługi łodzi saperskich, kwalifikowanej pierwszej pomocy, działań niekonwencjonalnych, obsługi broni – jawelin, moździerza, karabinu maszynowego oraz kursy szkoleniowo-metodyczne prowadzone przez byłych żołnierzy wojsk specjalnych na przyszłych instruktorów. 

TAGI:

Komentarze (1):

DT; 23 maja 2022, 12:10

Brawo, dziękujemy Wam <3

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Grójecka Policja prowadzi sprawę 81-latki i narkotyków wartych 2,4 mln zł Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) udaremniła...
Zmarł wieloletni nauczyciel grójeckiego liceum W wieku 73 lat zmarł Waldemar Sitarski - wieloletni...
Ruszyła rejestracja na konferencję Mama wraca do pracy! Ale jak? Na zarejestrowanych będą czekały gotowe materiały drukowane...
Wiemy, kiedy kierowcy pojadą nowym wiaduktem nad torami w Warce PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują w Warce nad linią...
Katarzyna Dowbor spotka się z mieszkańcami Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu zaprasza na...

Najnowsze ogłoszenia

Przyjmę do pracy przy eksploatacji... Przyjmę do pracy przy eksploatacji kontenerów biurowych, socjalnych.
Praca w fermie drobiu Zatrudnię do pomocy przy szczepieniu drobiu w m. Góra Kalwaria, w dniach...
Zatrudnimy opiekunki i opiekunów... "PRM Partner Sp. z o.o., jedna z wiodących firm opiekuńczych w...
Doradca klienta- Grójec Nowa Oferta Pracy dla Doradcy Klienta
Umiejętność postępowania...
Suszarka do Owoców Warzyw Ziół Grzybów... Suszarka do Owoców Warzyw Ziół Grzybów 6 półek Do Suszenia Przemysłowa

Firmy z Grójca i okolic

El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.