Tomasz Plaskota: Grójecki wikariusz, ks. Bolesław Stefański był jedynym kapłanem, dowódcą oddziału Żołnierzy Wyklętych
2 marca 2019; 10:13
Grojec24.net
2 komentarze
Nasz redakcyjny kolega oraz dziennikarz portalu wPolityce.pl. miesięcznika „W Sieci Historii” i tygodnika „Sieci” Tomasz Plaskota z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych mówił o żołnierzach drugiej konspiracji Ziemi Grójeckiej w Poranku Rozgłośni Katolickich w Warszawie.
- Ks. Bolesław Stefański był jedynym kapłanem dowódcą oddziału podziemia powojennego i też pierwszym kapłanem katolickim skazanym po wojnie na karę śmierci za tę działalność. Ks. Stefański był dowódcą Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w Warszawie. On i jego ludzie zajmowali się zdobywaniem pieniędzy na broń, zbierali na zapomogi dla żołnierzy – mówił Tomasz Plaskota w programie „Siódma 9” w Poranku Rozgłośni Katolickich.
Ks. Bolesław Stefański był wikariuszem parafii św. Mikołaja w Grójcu w latach 1941-1944.
- Słynną akcją było uwolnienie jednego z grójeckich Żołnierzy Wyklętych, niedawno zmarłego śp. Leona Komorowskiego ps. „Żbik”. Odbyła się w szpitalu Przemienia Pańskiego w Warszawie. Jej organizatorem był ks. Stefański. Leona Komorowskiego, pilnowanego w szpitalu przez UB, udało się uwolnić bez żadnego wystrzału. To pokazuje zdolności dowódcze księdza – podkreślił Plaskota przypominając zapomnianą postać ks. Bolesława Stefańskiego, głównego bohatera książki Jacka Żurka „Żołnierz bezdomny”.
Tomasz Plaskota przypomniał, że w powojennym podziemiu antykomunistycznym brało udział około 200 tysięcy ludzi. - Trzeba pamiętać, że ta ogromna rzesza Żołnierzy Wyklętych nie mogłaby funkcjonować, gdyby nie pomoc lokalnej ludności – ocenił.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy: http://siodma9.pl/wiadomosci/item/2243-tomasz-plaskota-ogromna-rzesza-zolnierzy-wykletych-nie-moglaby-funkcjonowac-gdyby-nie-pomoc-lokalnej-ludnosci
Napisz komentarz:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Komentarze (2):
KUSY; 2 marca 2019, 12:31
Piszcie o BOHATERACH , którzy coś zrobili dla Grójca. Ulice nazywajcie ich imieniem, a nie Laskowa albo Kwiatu paproci.
ak; 3 marca 2019, 07:39
Tak musimy pamiętać o naszych bohaterach. To nasz obowiązek