Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net

PILNE! Trwa protest AgroUnii i sadowników. Blokady w Kozietułach i Czaplinku

25 sierpnia 2021; 10:35

Grojec24.net

36 komentarzy

Fot. AGROunia Sadownicy- Warka, Góra Kalwaria, Grójec Fot. AGROunia Sadownicy- Warka, Góra Kalwaria, Grójec

W środę rozpoczęły się protesty rolników zrzeszonych w AgroUnii oraz Związku Sadowników RP.

Rolnicy przez półtorej godziny blokowali wjazd do zakładu przetwórczego w Kozietułach Nowych (gmina Mogielnica) przy drodze wojewódzkiej nr 728.

Od godziny 8.00 zablokowany jest odcinek drogi krajowej numer 50 od Góry Kalwarii do miejscowości Czaplinek. - Policjanci wyznaczyli objazdy drogami powiatowymi 683, 722 oraz krajowymi 79 i S7 - informuje nadkom. Jarosław Sawicki z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie.

Przypomnijmy, iż rolnicy poprzez swój protest chcą zwrócić uwagę na takie kwestie, jak m.in.:

1. Pogłębiajacy się kryzys.

2. Wykorzystywanie przewagi przez zakłady przetwórcze i zanizanie cen zakupu jabłek do stawek nie pokrywajacych kosztów zbioru.

3. Brak reakcji rządu, brak rozmów z organizacjami rolniczymi, zła polityka zagraniczna.

4. Brak możliwości eksportu jabłek w kierunku wschodnim (Białoruś).

TAGI:

Komentarze (36):

KUSY; 25 sierpnia 2021, 13:59

Niech mieszkańcy Goszczyna pomogą , tak witali PiS i Prezydenta , tyle dostali pieniędzy.

Do Kusy; 25 sierpnia 2021, 19:24

Największą odpowiedzialność za tę sytuację ma PO-PSL, za prywatyzację odpowiada też SLD.
Na którą z tych partii kusy rozum głosował?
Po innych jego wpisach widać, że Kusy to PSL-owski ciemniak.
Jeśli nie ciemniak, to niech powie jak by rozwiązał problem braku rentowności w rolnictwie.
Chyba jadnak nie powie, bo to jest raczej cienki ciemniak.
Bez zmiany unijnej polityki i prawa nic tu się nie da zrobić.
PO, PSL, SLD i Unia Europejska teraz czuwają, żeby było tanio, bo konkurencja jest i rynek. Nie ma monopoli a polski chłop i tak dużo dostał. NIech więc za....la i nie płacze.

Do do kusy ; 25 sierpnia 2021, 19:38

Było tyle czasu buraku żeby otworzyć polski zakład Czytam te twoje wpisy i chyba jesteś na pensji u Jarka

Do Kusy; 25 sierpnia 2021, 20:16

Co ci da jeden polski zakład, kiedy cały rynek jest utracony?
Twoje wpisy są frajerskie, bo nic nie masz do zaproponowania.
Tak to jest z ciemniakami. A już najgorszy ciemniak to taki jak ty, wydaje mu się, że na we łbie coś, czego nie ma.

Do Kusy; 25 sierpnia 2021, 20:30

Kusy totalny ciemniak zwolennik totalnej opozycji, chory z nienawiści do PiS.

AB; 25 sierpnia 2021, 20:32

Sadownicy się doczekali. Macie niedobre jabłka, są gorzkie albo cierpkie. Czuć chemię. Trujecie tylko te biedne ptaki, zapylacze no i ludzi! Polacy chcą zjeść dobre, smaczne jabłka, a nie trutkę. Czy wy w ogóle próbujecie te grójeckie produkty? Z pewnością macie swoje drzewka na które nie lejecie tej trutki. Polacy przestają kupować grójeckie jabłuszka. Co będzie z wami?

Odod; 25 sierpnia 2021, 22:00

Ależ skąd, Dodo nie jest na pensji u Jarka, to Jarek płaci Dodo.
Co do rentowności zadam pytanie: czy rolnikiem jest człowiek, który ma 1 ha ziemi?

Obserwator; 25 sierpnia 2021, 23:12

Oj biedny nie widać w tym regionie 🤣

Urzędnik ; 26 sierpnia 2021, 01:44

Problemy opłacalności szeroko pojętego rolnictwa w Polsce a sadownictwa to dwie różne płaszczyzny. Zupełnie inna skala. Bez wchodzenia w szczegóły to można je podsumować w prosty sposób. Każdy żyjąc, pracując gromadzi oszczędności i je inwestuje. Pomijam już modernizację w samo gospodarstwo, firmę w przypadku przedsiębiorców. Zazwyczaj ludzie inwestują w nieruchomości, rzadziej w dzieła sztuki. Żadna z grup zawodowych nie zgromadziła tyle kapitału kupując nieruchomości np. mieszkania co sadownicy i to bez posiłkowania się kredytami hipotecznym. Jeżeli ktoś pracuje w skarbówce, sądzie wieczysto-księgowym może to potwierdzić. Przykłady zakupu np. 5 a nawet 8 mieszkań tylko w jednym bloku nie należą do rzadkości. Bardziej majętni sadownicy inwestują na rynku warszawskim. Mniejsi w samym Grójcu. Żadna inna grupa zawodowa nie jest w stanie wypracować takiego majątku. Nie podnoszę nawet tutaj kwestii braku opłat z tytułu VAT i podatku dochodowego i ZUS. Na przykład sadownik za budynki gospodarcze nie płaci podatku od nieruchomości. Przedsiębiorca niespełna 30 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej lokalu/budynku używanego w działalności. Takich przykładów jest wiele. .... Proszę Was sadownicy .... nie płaczcie, że jest Wam źle. Inni mają zdecydowanie ciężej. Bez względu czy jest się przedsiębiorcą czy osobą zatrudnioną na etacie.

Do urzędnika; 26 sierpnia 2021, 08:33

To, co nakupowali wcześniej nie ma nic wspólnego z sytuacją dzisiejszą.
Na dziś, w wyniku wielu czynników, mamy olbrzymią nadprodukcję i ceny poniżej kosztów. Na tej taniej produkcji zarabiają inni., są to przetwórcy i sieci handlowe. Zyski powstają poza granicami kraju.
Sadownicy i grupy producenckie są sami sobie winni, że corocznie produkują tyle, ile rynek nie jest w stanie zakupić po rentownych cenach.
Dziś sądownictwo jest tak samo nieopłacalne jak reszta rolnictwa. W Europie obniżano produkcję, w Polsce, także za pieniądze unijne, produkcje zwiększano.
Skorzystała na tym ta część sadowników, która była pierwsza, w tym zarządy grup producenckich. Przekręty tych zarządów powinny zostać kategorycznie rozliczone.

Maćko; 26 sierpnia 2021, 09:16

Blokujcie posłów, senatorów, rząd, im osobiście przeszkadzajcie. A przeszkadzacie zwykłym ludziom. W ten sposób gdzie szukacie poparcia? U kogo?

Pablo ; 26 sierpnia 2021, 09:25

Polski zakład ?


Do ...Do urzędnika; 26 sierpnia 2021, 11:17

Generalnie zgadzam się z Tobą. Dziś też sadownicy kupują mieszkania. Myślisz, że lokalni deweloperzy sprzedają tylko mieszczuchom? Oni też kupują ale w większości na kredyt na 30 lat. A sadownicy za gotówkę. I to jest ta różnica.

Michał ; 26 sierpnia 2021, 11:51

Ja w mieście muszę się utrzymać i wyżywić za 2,5 tys zł miesięcznie. Jak wam jabłuszka nie schodzą biedaki to do roboty w mieście! Co nie możecie przeboleć, że w tym roku nie kupicie sobie nowego ciągnika albo Mercedesa? Za dobrze wam jest do dnia dzisiejszego buraki

Brawo Justyna Kozdryk !!!; 26 sierpnia 2021, 12:23

Brązowy medal !!!

Gość; 26 sierpnia 2021, 13:16

Dlaczego rolnicy nie płacą podatków i składek na ZUS, tylko grosze na krus.Trzeba skończyć z tą niesprawiedliwością.

Ambroży Kleks; 26 sierpnia 2021, 13:42

Jednego wciąż nie mogę zrozumieć,skoro to tak nie opłacalne to po co zajmujecie się tym tak długo ...Nikt was do tego nie zmusza!A odnośnie dochodów sadowników.Sporo jest vat-owcami,niech urzędy skarbowe ujawnią jakie są faktycznie dochody sadowników....wtedy powrócimy do tematu "niskich dochodów"....

Leonek; 26 sierpnia 2021, 14:02

Dziwię się bardzo. Biedy na wsi nigdzie nie widać, a wręcz przeciwnie. Życie na wsi, to życie ponad stan społeczeństwa. Ci co narzekają niech sprzedadzą gospodarki i na kasę do Biedronki lub Lidla. Może wtedy zobaczą jak żyje przeciętny obywatel, który sporadycznie może sobie pozwolić na ich chemiczne jabłka po 7 zł czy świecące truskawki po 24 zł.

Do urzędnika ; 26 sierpnia 2021, 14:26

Jeśli jeszcze teraz kupują, to chyba tylko ci, którzy wyprowadzają finanse z grup albo piorą pieniądze innych.
Z samych jabłek to raczej niemożliwe.

Gość; 26 sierpnia 2021, 20:59

Oni zawsze płakali płaczą i płakać będą.Bo im jest ciągle mało.Nawet jak mają dużo to i tak narzekają.Niech strajkują na Wiejskiej w Warszawie a nie tu.Co im Ci ludzie są winni ?Chcą jechać poprostu do pracy żeby zarobić a oni blokują drogę.Trzeba się trochę zastanowić.

Gròjec; 26 sierpnia 2021, 22:28

Czy strajki są potrzebne, głupota cena za przemysł 0,30 zł można oddać poniżej wracam do domu z towarem. Lecz są i jest dużo sadowników lub wiem że było że w dzień strajkowali nocami sypali całe BDF-y. Mały nie zasypie jadąc na skup każdy widzi, lecz duży zasypie nikt lub sąsiad widzi. Do kogo pretensje ja jestem sadownikiem małym i szanuję pracę a kto nie szanował niech błokuje za własną głupotę . Pozdrawiam tych biednych którzy cierpią za tych natrętnych 1ha może 10h może więcej bo bieda bo BMW 5 zdało by się BMW 7

Asia ; 27 sierpnia 2021, 04:53

Kilka miesięcy temu wystapilam o kredyt na zakup mieszkania. Niecałe 300 tyś. Rozmawiałam ze znajomym sadownikiem i mówię mu, ze zależy mi na kupnie bo mieszkania drożeją i mówię mu za ile będę kupować. A on .... ee..to nie tak dużo. ... jak to mowią... syty nie zrozumie głodnego.

Obserwer; 29 sierpnia 2021, 10:06

Nie ma takiej drugiej grupy która by tyle narzekała co sadownicy. Mają wiecznie pretensje nie wiadomo do kogo że za mało zarabiają. Pazerni, chamscy wręcz i roszczeniowi nie rozumieją zasad rynku. Jak im tak źle to niech idą pracować na etat

Prawda; 29 sierpnia 2021, 10:39

Do roboty tyle pracy a oni nie pracują ja was nie popieram

Gość; 29 sierpnia 2021, 16:48

Niech zaczną wreszcie płacić składki na ZUS jak wszyscy ludzie, a nie grosze na KRUS. Jak im nie pasuje to szukać roboty gdzie indziej na normalnych zasadach. Już im się w głowach poprzestawiało.

WGR 2; 30 sierpnia 2021, 16:42

Tak dobrze rolnikom,sadownikom jak za PiS,u to już nigdy nie będzie a strajkujących zaprasza Pani Merkel do zbierania szparagów.

Do WGR; 30 sierpnia 2021, 20:01

Sadownicy najbardziej skorzystali za czasów PO. Dopłaty, preferencyjne kredyty oprocentowane 1%...... Teraz to dopiero zaczną płakać i wspominać poprzednie rządy.

Do WGR 2; 30 sierpnia 2021, 20:13

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Zzz; 31 sierpnia 2021, 09:12

Co ty opowiadasz teraz to mają raj - kwarantanna 1400zł, izolacja - 15zł za dzień min. 10 dni dostają, raptem wszystkie cieciory chodzą do przedszkola i żłobka na wsi - wg czasu jakie mamusia spędziła w domu na opiece dostają i po 1400zł. i tak co chwila, a mnie za kwarantannę obcinają pobory płacą 80%, a i tak będą płakać, że mało mają.

Olo; 31 sierpnia 2021, 09:30

Sadownicy i rolnicy mieli możliwość bytu za
PRL i na początku Unii.Teraz to co raz większa
nędza.Wcale nie jest tak, że dobry produkt wypiera zły.Bawełniane wyroby z Chin wyparły nasz produkt.Podobnie jest z koncentratem jabłkowym.A Unia dalej narzuca nam rygory i ekolodzy.Alternatywą praca w Biedronce?

Do WGR 2; 31 sierpnia 2021, 09:45

Wróci PO i lepiej będzie wszystkim.
Chorych zabraknie w szpitalach, a złodziej zapomni o swojej profesji. Sądy przestaną sądzić bo praworządność nastąpi, SB i LGBT będzie krzewić powszechną miłość.

Tomasz Kłos ; 1 września 2021, 06:43

Jeżeli jabłko w sklepie kosztuje 4 PLN, a sadownik płaczę, że mało i zwala wszystko na pośrednika, to sadownik jest po prostu za głupi do wolnego rynku. Niech idzie do pracy na etat i tyle. Rolnicy w tym kraju to rak na zdrowej tkance narodu.

Piotrek; 1 września 2021, 11:22

Dlaczego rolnicy nie płacą podatków i składek na ZUS - co to za przywileje.

Do Kłos; 1 września 2021, 11:22

Tylko ostatnie bydlę może coś takiego powiedzieć o jakiejkolwiek grupie zawodowej. Można czasami zrozumieć jeśli padnie coś takiego w sporze politycznym, w stosunku do jakiejś partii, która szkodzi krajowi, ale nigdy do grupy ludzi, która w żaden sposób nie odpowiada za stworzony monopol w obrocie produktami.
Tacy jak ty są właśnie rakiem na czymś zdrowym i normalnym.

Do Tomasz Kłos; 1 września 2021, 20:32

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Do Tomasz Kłos; 4 września 2021, 20:40

Popieram. I niech zaczną płacić składki na ZUS i podatki ci zachłanni przedsiębiorcy rolni.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

W trakcie libacji zaatakował kompana 30-centymetrowym nożem Policjanci zatrzymali 53-latka, który jest podejrzany o usi...
Nauka Pływania | instruktor Emil Siedlarz | Chełmiec - Nowy Sącz - Korzenna
Księgowość w stolicy. Jakie są realia pracy księgowych w Warszawie? Praca w księgowości należy do zawodów cieszących się dużym...
Podpisano umowę! Wkrótce rusza przebudowa stadionu przy Laskowej W czwartek burmistrz Dariusz Gwiazda podpisał umowę na...
Ostatnie pożegnanie podinspektora Pawła Korczaka W środę w Tarczynie obyła się uroczystość pogrzebowa...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.