Trwa protest cudzoziemców w Ośrodku w Lesznowoli. Niezapowiedziana wizyta

26 maja 2022; 08:08

Informacja prasowa

0 komentarzy

Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Lesznowoli, fot. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Lesznowoli, fot. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

24 maja 2022 r. Piotr Wymysłowski i Agnieszka Szmajdzińska z zajmującego się ochroną praw migrantów Zespołu ds. Równego Traktowania w Biurze RPO, Justyna Jóźwiak z Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur oraz Główny Koordynator ds. współpracy naukowej w Biurze RPO Maciej Grześkowiak przeprowadzili niezapowiedzianą wizytację Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Lesznowoli.

Celem wizytacji przedstawicieli Rzecznika Praw Obywatelskich było zbadanie okoliczności trwającego w Ośrodku od dnia 4 maja br. protestu głodowego oraz ocena stanu poszanowania praw protestujących cudzoziemców. Z poczynionych ustaleń wynika, że początkowo tę formę protestu prowadziło dwudziestu trzech cudzoziemców umieszczonych w Ośrodku, natomiast w dniu wizytacji było to dziesięć osób.

Wizytujący przeprowadzili rozmowy z sześcioma cudzoziemcami – dwoma osobami, które już zakończyły protest oraz czterema osobami, które w dalszym ciągu uczestniczą w proteście, Komendantem Placówki Straży Granicznej w Lesznowoli oraz jego Zastępcą – Kierownikiem Ośrodka Strzeżonego, pełniącymi tam służbę funkcjonariuszami SG, przedstawicielami personelu medycznego placówki oraz pracującą w ośrodku psycholożką.

Z rozmów z cudzoziemcami wynika, że powodem podjętego przez nich działania jest przedłużający się pobyt w detencji związany z prowadzeniem wobec nich postępowań o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce. Protestujący nie zgłaszali, aby w związku z protestem głodowym spotkały ich negatywne konsekwencje ze strony funkcjonariuszy. Wskazywali natomiast na problem z dostępem do internetu, tj. ograniczonym czasem dostępu do stanowisk komputerowych (20 minut dziennie), mającym wynikać z niskiej jakości połączenia internetowego i tym samym nieproporcjonalną liczbą działających komputerów w stosunku do liczby umieszczonych cudzoziemców. W ocenie wizytujących stanowi to rzeczywiste ograniczenie możliwości utrzymywania kontaktu cudzoziemców z bliskimi. Innym sygnalizowanym przez cudzoziemców problemem był brak zrozumienia ich sytuacji prawno-pobytowej i zasad toczących się wobec nich postępowań administracyjnych, a także podejmowanie przez funkcjonariuszy Straży Granicznej indywidualnych decyzji co do obowiązujących limitów zakupów artykułów żywnościowych, dokonywanych ze środków finansowych cudzoziemców.

Jak wynika z informacji przekazanych zarówno przez funkcjonariuszy SG, jak i protestujących, protest przebiega spokojnie, cudzoziemcy są pod stałą obserwacją kierownictwa Ośrodka, mają możliwość skorzystania z opieki medycznej i psychologicznej, jednak na własną prośbę zrezygnowali ze zgłaszania się do przedstawicieli personelu medycznego w celu sprawdzenia ich stanu zdrowia, co potwierdziła przedstawiona wizytującym dokumentacja medyczna i rozmowa z cudzoziemcami.

Rzecznik Praw Obywatelskich w dalszym ciągu będzie monitorował sytuację protestujących cudzoziemców w Ośrodku. W Biurze RPO badane są również sprawy indywidualne cudzoziemców dotyczące postępowań o udzielenie ochrony międzynarodowej.

Źródło: bip.brpo.gov.pl

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Grójecka Policja prowadzi sprawę 81-latki i narkotyków wartych 2,4 mln zł Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) udaremniła...
Zmarł wieloletni nauczyciel grójeckiego liceum W wieku 73 lat zmarł Waldemar Sitarski - wieloletni...
Ruszyła rejestracja na konferencję Mama wraca do pracy! Ale jak? Na zarejestrowanych będą czekały gotowe materiały drukowane...
Wiemy, kiedy kierowcy pojadą nowym wiaduktem nad torami w Warce PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują w Warce nad linią...
Katarzyna Dowbor spotka się z mieszkańcami Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu zaprasza na...

Najnowsze ogłoszenia

Przyjmę do pracy przy eksploatacji... Przyjmę do pracy przy eksploatacji kontenerów biurowych, socjalnych.
Praca w fermie drobiu Zatrudnię do pomocy przy szczepieniu drobiu w m. Góra Kalwaria, w dniach...
Zatrudnimy opiekunki i opiekunów... "PRM Partner Sp. z o.o., jedna z wiodących firm opiekuńczych w...
Doradca klienta- Grójec Nowa Oferta Pracy dla Doradcy Klienta
Umiejętność postępowania...
Suszarka do Owoców Warzyw Ziół Grzybów... Suszarka do Owoców Warzyw Ziół Grzybów 6 półek Do Suszenia Przemysłowa

Firmy z Grójca i okolic

El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.