Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Uczniowie CKZiU w Hiszpanii

27 czerwca 2021; 09:05

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Grupa dwudziestu uczniów Technikum im. Tomasza Nocznickiego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi wraz z czterema opiekunami wzięło udział w przedsięwzięciu „W zdrowym ciele zdrowy duch!”, będącym częścią projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”, współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Stworzenie projektu współorganizowało Stowarzyszenie Semper Avanti.

News will be here

Celem projektu było przede wszystkim propagowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie i dbanie o przyrodę. Dodatkowo uczestnicy mogli szlifować umiejętność komunikacji w języku obcym, osobiście uczestniczyć w dialogu międzykulturowym oraz poznać historię, kulturę, przyrodę czy kuchnię hiszpańską.

Nasi uczniowie przez 12 dni przebywali w Maladze – mieście położonym na południu Hiszpanii w rejonie Andaluzja. Twórcy projektu przygotowali bardzo ciekawy program aktywności, dlatego każdy dzień pobytu w Maladze był interesujący i zarazem intensywny.

Uczniowie CKZiU Nowa Wieś w trakcie pobytu w Maladze realizowali zajęcia projektowe w dwóch hiszpańskich szkołach. W jednej z nich – technicznej placówce CENEC Malaga, młodzież zdobywała wiedzę, dotyczącą typowej hiszpańskiej kuchni, a w szczególności kuchni andaluzyjskiej. Wynikiem końcowym warsztatów w tej szkole była książka kucharska z przepisami na najsłynniejsze hiszpańskie potrawy. W trakcie czasu wolnego, uczniowie i nauczyciele mogli spróbować dań, o których dowiedzieli się na warsztatach, a były to między innymi: paella, patatas bravas, churros, gazpacho.

Zajęcia w drugiej szkole – LOVIVO School – skupiały się na podwyższaniu umiejętności komunikacyjnych w języku obcym i na dialogu międzykulturowym pomiędzy uczniami polskimi i hiszpańskimi.

Oprócz zajęć w szkołach, uczestnicy projektu brali udział w wielu dodatkowych aktywnościach, między innymi zwiedzając piękne miejsca, położone zarówno na terenie miasta, jak i poza nim. Uczniowie odwiedzili historyczne centrum Malagi, gdzie znajdują się robiące duże wrażenie ruiny rzymskiego amfiteatru. Spektakularnym widokiem był budynek areny walki byków – Plaza del Toros - zlokalizowany nieopodal najpopularniejszej plaży w mieście, Malaguety. Niesamowitą panoramę miasta i wybrzeża Costa Del Sol młodzież mogła podziwiać ze wzgórza Gibralfaro, na które można było wjechać komunikacją miejską. Na szczycie wzgórza znajduje się zbudowany w pierwszej połowie XIV wieku zamek Castillo de Gibralfaro. Do wrażeń przyrodniczych zaliczyć można zwiedzenie ogrodu botanicznego w Maladze - Jardín Botánico - Histórico La Concepción, w którym rośnie ok. 50 tysięcy roślin.

Podczas trwania projektu, jego uczestnicy mieli okazję odwiedzić dwa muzea. Pierwszym z nich było niewielkie – położone bowiem w mieszkaniu w kamienicy – Muzeum Narodzenia Picassa (Picasso Born House). Jak sama nazwa wskazuje, muzeum to poświęcone było osobie Pablo Picasso, który urodził się w Maladze i spędził w niej 10 lat życia, zamieszkując właśnie to mieszkanie, w którym obecnie mieści się muzeum. Można było w nim zobaczyć wiele pamiątek rodziny Picassa, jak i kilka dzieł samego słynnego malarza. Drugim muzeum było Muzeum Malagi (Museo De Malaga), mieszczące się w centrum miasta w neoklasycznym budynku pałacu (Palacio de la Aduana), wybudowanego w latach 1788 - 1826, który poza morskim urzędem celnym, pełnił funkcje fabryki tabaki oraz zastępczej siedziby rządu prowincji Malaga. Muzeum powstało w wyniku połączenia Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Archeologicznego. Dzięki temu kolekcja składa się z ponad 15 tys. sztuk archeologicznych i 2 tys. dzieł malarskich z XIX i XX w., posiadając w swojej ekspozycji jedne z najważniejszych dzieł sztuki hiszpańskiej, jak np. obraz "Anatomía del corazón" (1890) Enrique Simonet, “Dolorosa” Pedro de Mena czy "Cabeza de mosquetero" (1968) Pablo Picasso.

Dodatkowo zorganizowane zostały dwa wyjazdy do wspaniałych miejsc, w których można było podziwiać faunę i florę Andaluzji. Pierwszym z takich miejsc był rezerwat przyrody El Torcal, który wizualnie przypominać może polskie Góry Stołowe. Uczniowie wraz z nauczycielami spacerowali po górzystych terenach rezerwatu pod okiem anglojęzycznego przewodnika i podziwiali piękne przestrzenie, okalające teren rezerwatu. Równie urokliwym miejscem okazała się górska miejscowość El Chorro, gdzie uczestnicy projektu prócz spaceru Drogą Króla (El Caminito Del Re) mogli zażyć kąpieli w pięknym jeziorze, powstałym na rzece Guadalhorce. Tu również młodzież i nauczycieli oprowadzał przewodnik.

W projekcie „W zdrowym ciele zdrowy duch!” nie mogło oczywiście zabraknąć sportu! Uczestnicy projektu oddawali się aktywności fizycznej na różne sposoby: pływając w Morzu Alberańskim, będącym akwenem Morza Śródziemnego, grając w piłkę nożną i ćwicząc na plaży, uprawiając jogę czy grając towarzyski mecz koszykówki z młodzieżową drużyną CENEK MBK. Meczowi towarzyszyły wielkie emocje i dużo radości. Dodatkowo uczniowie CKZiU Nowa Wieś mieli okazję zwiedzić piękny stadion piłkarski klubu FC Malaga – Estadio La Rosaleda. Można było zajrzeć do szatni czy sali konferencyjnej, gdzie na co dzień przebywają zawodnicy klubu. Oczywiście uczestnicy mobilności nie zapomnieli o odbywającym się turnieju mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2020 i solidarnie kibicowali reprezentacji Polski w meczu przeciw Słowacji. Nie zapominajmy o tańcu, który przecież też jest sportem! Nasi kreatywni uczniowie zatańczyli taniec, nazywany potocznie belgijką, tuż pod stadionem FC Malaga! Dodatkowo w trakcie zajęć w szkole LOVIVO uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach i pokazie flamenco, czyli najpopularniejszego tańca, pochodzącego właśnie z Andaluzji.

Wyjazd do Malagi był dla wielu uczestników projektu pierwszym wyjazdem za granicę, związanym także z pierwszym w życiu lotem samolotem. Młodzież, biorąca udział w mobilności, zyskała niesamowite wspomnienia i wszyscy zgodnie stwierdzili, że wiele się w trakcie trwania projektu nauczyli. Przełamanie bariery językowej, poznanie kultury i mentalności innych narodowości, rozwój aktywności fizycznej to tylko nieliczne z elementów, które uczestnicy projektu wymienili jako najważniejsze dla nich efekty mobilności.

Mamy nadzieję, że kolejne projekty „Ponadnarodowa mobilność uczniów” będą równie udane i że wrażenia uczestników tegorocznej edycji zachęcą innych uczniów do walki o możliwość udziału w takich przedsięwzięciach w przyszłych latach.

Paulina Kopczyńska
CKZiU w Nowej Wsi

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Czas na Słomczyn! W weekend Driftingowe Mistrzostwa Polski Tor Słomczyn kojarzy się fanom sportu motorowego przede...
Douglas otwiera swoją pierwszą perfumerię w Grójcu Douglas otwiera swoją pierwszą perfumerię w Grójcu, w...
Rozbój w Grójcu! Kopał, zabrał telefon oraz pieniądze Na trzy miesiące do aresztu trafił 36-latek zatrzymany...
Intensywne prace drogowe w gminie Grójec, czyli odpowiedź na potrzeby mieszkańców Gmina Grójec, w odpowiedzi na rosnące potrzeby swoich...
Sklepowy rabuś wpadł na gorącym uczynku. Zatrzymał go policjant po służbie O tym, że policjantem jest się nawet po godzinach służby, m...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.