Uczniowie CKZiU w Nowej Wsi uczestnikami obchodów Nocy Muzeów 2022

23 maja 2022; 09:32

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. CKZiU Fot. CKZiU

Noc Muzeów w Polsce odbywa się od 2003 roku. Bierze w niej udział również powiat grójecki. 14 maja uczniowie technikum CKZiU w Nowej Wsi uczestniczyli w „II Lipskiej Nocy Muzeów” w gminie Błędów oraz „Nocy w Muzeum” w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

W wydarzeniu w Lipiu udział wzięli: Karolina Wierzbicka, Mateusz Balcerowicz, Michał Grotowski z klasy I TO, Alicja Wierzbicka z klasy III TA i Patryk Banasiewicz z klasy III TOA. Lipie to wieś związana z naszym patronem, Tomaszem Nocznickim, który uczęszczał do miejscowej szkoły na początku lat 70. XIX wieku, a także podejmował działania dla dobra społeczności lokalnej. Miejscowość nazywana jest przez historyka, Remigiusza Matyjasa, „wsią karmelitów i krnąbrnych chłopów”. Historię kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Lipiu i jego zabytki przedstawili nam: proboszcz parafii ks. Ewaryst Tomasiewicz, a także nauczycielka naszej szkoły, pani Barbara Frydrych. Wybudowany w XVI wieku kościół, po spaleniu przez Rosjan w 1915 roku, został odbudowany, ale bezpowrotnie utracił wiele z cennego wyposażenia. W starej plebanii młodzież obejrzała wystawy historyczne dotyczące: świątyni, nieistniejącego klasztoru karmelitów (także spalonego przez Rosjan), VIII Ośrodka ZWZ - AK Lipie w Obwodzie Grójec-,,Gawron"-,,Głuszec".
Młodzież podziwiała monumentalne stacje drogi krzyżowej, a także lipskie starodruki; najstarsze pochodzą z 1602 roku. Uczniowie zwiedzili również tajemnicze i osobliwe podziemia świątyni lipskiej, a nad bezpieczeństwem czuwali opiekunowie: Barbara Frydrych i Małgorzata Bosak.

W Nocy Muzeów, przygotowanej przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, uczestniczyli: Szymon Cieślak, Marta Górka, Bartłomiej Skrzypczak z klasy II TSO, Julia Majewska z klasy II TRF, Aleksandra Adamczyk i Aleksandra Sachanowska z klasy IIITA, Jakub Bagnicki, Anna Jachimowicz, Klaudia Rosłonkiewicz, Mikołaj Wasiak z klasy III TSE. Młodzież zwiedziła dwie ekspozycje stałe: ,,Kazimierz Pułaski i wielcy Polacy w USA (Tadeusz Kościuszko, Ignacy Jan Paderewski, Helena Modrzejewska), a także ,,Warka - miasto dotknięte historią". Ta ostatnia jest nowoczesną i atrakcyjną dla widza formą przekazu historycznego i muzealnego o Warce, wystawę uzupełniają liczne multimedia. Podczas nocnego zwiedzania młodzież poznała także tajemnice winiarskiego parku. Wysłuchała wspaniałego koncertu Natalii Bojdzińskiej i kwartetu smyczkowego The Strings.

Dyrektor i gospodarz Muzeum, pani Iwana Stefaniak, dziękowała wszystkim za przybycie; obecnością swą w tym dniu zaszczycili warecką placówkę także przedstawiciele władz samorządowych: wicestarosta, pani Jolanta Sitarek i członek zarządu powiatu, pan Andrzej Zaręba. Tegoroczna Noc Muzeów była także okazją do świętowania 55. rocznicy istnienia Muzeum na Winiarach.

Dzięki obydwu wydarzeniom powiat grójecki udowodnił, że dla wielu jego mieszkańców historia jest nauczycielką życia. W bardzo trudnych czasach, wspólnymi siłami, potrafimy dokonać rzeczy niezwykłych. Obydwu placówkom, gratulując krzepiących ducha przedsięwzięć, życzymy siły w pokonywaniu kolejnych stopni muzealnego wtajemniczenia.

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

To było cyber love bez happy endu Przedstawiona poniżej autentyczna historia pokrzywdzonej...
Kradli kable telekomunikacyjne. Wpadli na gorącym uczynku Policjanci z Grójca zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych...
Repertuar kina Grójeckiego Ośrodka Kultury 3-5 lutego 2023 Publikujemy repertuar Repertuar kina Grójeckiego Ośrodka...
Jak skutecznie przechowywać dokumentację firmową? Każdy przedsiębiorca ma obowiązek przechowywać dokumentacj...
Program 500+ w powiecie grójeckim. Wiemy, ile kosztuje W 2022 roku w powiecie grójeckim przyznano 24 tys. 132 ś...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...
INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.