Uczniowie uporządkowali groby na grójeckim cmentarzu

28 października 2020; 16:48

Informacja prasowa

2 komentarze

Fot. ZS im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” - Grójec Fot. ZS im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” - Grójec

Uczniowie z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” Grójec uczestniczą w akcji „Szkoła pamięta”.Pierwszy dzień listopada jest czasem zadumy i refleksji, czasem, kiedy wspominamy najbliższych, którzy odeszli.  Myślimy wtedy także o żołnierzach, Bohaterach wojennych dni oraz zwykłych ludziach, którzy stali się ofiarami okupantów.

20 października 2020 roku uczniowie z klasy 2 pz z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” - Grójec w Grójcu wraz Andrzejem Kosatką i Januszem Ostrowskim wybrali się na Cmentarz Komunalny przy ul. Mszczonowskiej, aby uporządkować groby Tych, którzy oddali swe życie  w walce o wolność Ojczyzny, jak również Tych, którzy byli zaangażowani w rozwój kolejnych pokoleń. Dzięki projektowi młodzież poznaje historię regionu i uczy się szacunku dla tradycji.  

Porządkowanie grobów, także tych zapomnianych i zaniedbanych, odbyło się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Nadmienić należy, że akcji tej, która stała się już tradycją w naszej Szkole, towarzyszyło zaangażowanie uczniów.

Działania w ramach akcji „Szkoła pamięta” przeprowadzane są w Zespole Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” - Grójec w Grójcu od wielu lat przy współpracy z żołnierzami Garnizonu Grójec zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym. Ze względu na obostrzenia związane z epidemią w tym roku nie było to możliwe.

Dzięki akcji możemy się zbliżyć do cząstki historii ludzi, którzy poświęcili siebie pro publico bono. Pamięć o Tych, którzy odeszli, o ich czynach, również o wydarzeniach tragicznych, uświadamia nam, że stanowimy ogniwo w łańcuchu pokoleń spajającym współcześnie przeszłość z przyszłością. Idea ta ma odzwierciedlenie w wychowawczej misji realizowanej z zaangażowaniem w naszej Szkole przez nauczycieli i uczniów.

W dniu 23 października młodzież wraz z opiekunami ponownie udała się na groby, aby zapalić znicze – symbol pamięci i poznać bliżej historię życia żołnierzy AK, powstańców, nauczycieli Zespołu Szkół.

„Już? Tak prędko? Co to było? Coś strwonione? Pierzchło skrycie? Czy nie młodość swą przeżyło? Ach, więc to już było...życie?” (Leopold Staff). Słowa poety skłaniają do refleksji.

Mając na uwadze zagrożenie epidemiczne, pragniemy zwrócić uwagę, iż każdy dzień roku jest odpowiednim dniem, kiedy możemy odwiedzić groby i zapalić symboliczny znicz pamięci.

Pamiętając o naszych bliskich oraz o ludziach walczących o wolną Polskę, jednocześnie dbajmy o nasze wspólne bezpieczeństwo, aby ich poświęcenie nie poszło na marne, byśmy mogli kontynuować Ich dzieło, żyć i pracować dla Ojczyzny.

W bieżącym roku, nasza Szkoła realizowała swoje działania w ramach programu MEN „Szkoła pamięta”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o Bohaterach naszej Ojczyzny, szczególnie Tych, którzy są związani z historią regionu. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji Święta Zmarłych.  Pamiętajmy o tym, co powiedziała Wisława Szymborska:

"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci"

Nauczyciele i Uczniowie ZS im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” - Grójec w Grójcu

TAGI:

Komentarze (2):

Grójczanin; 29 października 2020, 17:06

Bardzo Wam dziękujemy, z całego serducha. Jesteście wspaniali.

A...; 31 października 2020, 08:53

Szacunek dla młodych i wszystkich,że pamiętają,ale skończcie już z tym patriotycznym patosem ,bo można przecież normalnie, po ludzku powspominać.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

W Janówku opel wjechał pod tira W poniedziałek około godz. 16.20 w miejscowości Janówek na...
Odbiór i segregacja odpadów na terenie gminy Grójec od 1 stycznia 2021 roku Od stycznia 2021 r. obowiązki odbioru i wywozu odpadów od...
Najbardziej istotne cechy odkurzacza Nieważne czy myślimy o zakupie odkurzacza workowego czy...
Tak prezentuje się nowy SOR przy grójeckim szpitalu Zakończono pierwszy etap budowy nowoczesnego Szpitalnego...
Koronawirus w powiecie grójeckim: 13 nowych zakażeń Raport zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) na terenie...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

... Sprzedam w pełni działający sklep internetowy typu e-grocery który działał...
Rymarka Seiko potrojny transport,... Rymarka japońskiej firmy Seiko, przeszywa 2 cm skor, potrojny transport...
Naprawa przedsionki campingowe, pokrycia... Naprawa przedsionków do przyczep campingowych, Szycie oraz naprawa ...
Spedycja szuka przewoźnika Przewoźnik poszukiwany
Firma spedycyjna oferuje współprace w...
Łóżko dziecięce domek z materacem... ŁÓŻKO DOMEK 160x80

Zestaw zawiera:
Rama łóżka...

Firmy z Grójca i okolic

Firma przeprowadzkowa Lider - Przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową z Krakowa, jednak wykonujemy także przeprowadzki...
... Zapchany filtr cząstek stałych DPF to nie problem! Z naszą pomocą, w...
Proserwis - montaże, naprawy kotłów... Proserwis to firma z Warszawy specjalizująca się w usługach dotyczących...
Fotowoltaika Brewa Zbudujemy dla Ciebie instalację fotowoltaiczną i obniżymy rachunki za...
Kancelaria Notarialna Kamila Badelska... Notariusz

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.