Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Ukraiński wódz ukrywał się pod Grójcem. Zginął prawdopodobnie z inspiracji sowieckiego wywiadu

8 marca 2022; 07:47

0 komentarzy

Symon Petlura (fot. wikipedia.org) Symon Petlura (fot. wikipedia.org)

Historia zarówno ta wielka, ogólnopolska, jak i nasza lokalna, kryje wiele tajemnic, zagadek i zapomnianych spraw. Mało znanym faktem, nie tylko w lokalnej świadomości, jest pobyt naczelnego atamana armii ukraińskiej pod Grójcem.

News will be here

W marcu 1921 r. w majątku Wincentego Czekanowskiego w Głuchowie zamieszkał Semen Petlura. O schronienie w podgrójeckim majątku wystarał mu się Stanisław Stempowski, działacz społeczny i minister Ukraińskiej Republiki Ludowej, a co najistotniejsze w tej historii, przyjaciel syna Czekanowskiego, Stanisława.

Nikt oprócz Stanisława Czekanowskiego, właściciela Kośmina, nie znał prawdziwej tożsamości przybysza. Zainteresowanych informowano, że to uciekinier z Ukrainy. W grójeckim starostwie zarejestrowano go pod innym nazwiskiem. Ostrożność była uzasadniona, Sowieci domagali się od Polski wydania atamana.

Petlura przebywał w Głuchowie do początku 1922 r. Czas upływał mu głównie na lekturze książek z bogatej biblioteki Stanisława Czekanowskiego.

Pod koniec 1923 r. Petlura wyjechał do Budapesztu, później mieszkał jeszcze w Wiedniu i Genewie. Ostatecznie osiadł w Paryżu. Tam, 25 maja 1926 r. został zastrzelony przez ukraińskiego Żyda i anarchistę Szolema Szwartzbarda, w odwecie za pogromy ludności żydowskiej w czasach  Ukraińskiej Republiki Ludowej. Niewykluczone, że zamach był inspirowany przez wywiad sowiecki. „Kulisy paryskiego zamachu pozostają do dziś niejasne. Bolszewicki udział w zbrodni – być może w formie inspirowania Schwartzbarda, wybranego jako ślepe narzędzie wydaje się oczywisty. Taką opinię podziela większość badaczy, jest ona wszakże ufundowana na domysłach i poszlakach. Brakuje nadal dokumentów, które pozwoliłyby ostatecznie rozwiać wątpliwości” – pisze Jan Jacek Bruski w książce pt. „Między prometeizmem a Realpolitik. II Rzeczpospolita wobec Ukrainy Sowieckiej 1921-1926”.

Życiorys Semena Petlury: https://dzieje.pl/postacie/semen-petlura

Filmy dokumentalne o Semenie Petlurze:

https://www.youtube.com/watch?v=s_dJJ3KC-DM

https://www.youtube.com/watch?v=AGoQzPNHh0g

Tomasz Plaskota

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Niebezpieczna noc na S7 pod Grójcem. Doszło do dwóch zdarzeń W nocy z czwartku na piątek na drodze ekspresowej S7 w...
Będzie zmiana warty na parafii w Zbroszy Dużej Dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w...
Rowerem przez Mazowsze Jak zapewnić sobie czas pełen wrażeń? Odpowiedź jest prosta...
Fałszywi kominiarze grasują po Grójcu. Jest ostrzeżenie Spółdzielnia Mieszkaniowa Samopomoc w Grójcu ostrzega...
Już w sobotę 63. edycja Święta Kwitnących Jabłoni. Kto wystąpi w Grójcu Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm to gwiazdy, które wystąpią...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.