ULC drony

10 stycznia 2023; 15:05

Materiał promocyjny

Drony to urządzenia, które w ostatnich latach stały się niezwykle popularne zarówno wśród profesjonalnych, jak i prywatnych użytkowników. Podczas ich eksploatacji warto jednak pamiętać o tym, że legalne latanie dronem w Polsce jest uregulowane prawnie i wymaga spełnienia określonych wymagań. Czy każdy dron powinien zostać zarejestrowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego? Jak wygląda rejestracja dronów i jak oznaczyć wykorzystywany sprzęt? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

ULC drony — kogo dotyczy obowiązek rejestracji dronów?


Korzystanie z dronów jest uregulowanie prawnie przez polskie prawo. Rejestracją tego typu urządzeń zajmuje się Urząd Lotnictwa Cywilnego odpowiedzialny za rejestracją operatorów systemów bezzałogowych statków powietrznych (BSP), które wykorzystywane są do przeprowadzania operacji w kategorii “otwartej” i “szczególnej”. Obowiązek rejestracji operatorów dronów dotyczy osób wykorzystujących sprzęt ważący więcej niż 250 gramów lub sprzęt ważący mniej niż 250 gramów wyposażony w rejestrator danych, a także urządzenia z wbudowaną kamerą bez względu na jego masę.

Rejestracja drona w ULC — jak wygląda?


Przepisy dotyczące wykorzystywania dronów w publicznej przestrzeni zostały ujednolicone w całej Unii Europejskiej, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa podczas wykorzystywania bezzałogowych statków powietrznych do realizacji różnego rodzaju działań. W Polsce rejestracją tego typu urządzeń zajmuje się Urząd Lotnictwa Cywilnego drony, a cały proces nie jest skomplikowany i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami.

W celu zarejestrowania się jako operator drona w UCL wystarczy założyć swoje konto na stronie drony.ulc.gov.pl, a następnie przejść przez kurs online oraz uzyskać na bezpłatny egzaminie minimum 75% poprawnych odpowiedzi. Egzamin przygotowany przez ULC drony odbywa się online i obejmuje 40 pytań wielokrotnego wyboru — nie są one skomplikowane, a wszystkie zagadnienia obowiązujące podczas egzaminu zostały w przystępny sposób przedstawione podczas szkolenia. Przejście przez cały proces rejestracji pozwala na uzyskanie uprawnień ULC drony pozwalające na pilotowanie bezzałogowych statków powietrznych — potwierdzone zostają one wydaniem specjalnego numeru operatora, który powinien zostać umieszczony na wykorzystywanym sprzęcie. 

Urząd Lotnictwa Cywilnego drony — jak oznaczyć zarejestrowanego strona? 


Zarejestrowanie drona w systemie Urzędu Lotnictwa Cywilnego pozwala na wygenerowanie profilu operatora, a także uzyskanie unikalnego numeru z identyfikatorem kraju składającego się z liter POL oraz ciągu cyfr i liter. Identyfikator pilota bezzałogowego statku powietrznego to numer, który powinien zostać wykorzystany do oznaczenia wykorzystywanego sprzętu — powinien on zostać umieszczony w sposób czytelny i widoczny, a także zapewniać odporność na zniszczenia mechaniczne czy szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych. Zadbanie o te aspekty pozwala na legalną, niczym niezakłóconą eksploatację dronów i uniknięcie mandatu.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://ironsky.pl/jak-i-gdzie-zarejestrowac-drona-w-2022/

 

Najnowsze artykuły

Planowane wyłączenia prądu Publikujemy listę miejscowości w powiecie grójeckim, w któ...
Gloria Victis. Powstanie Styczniowe - 160. ocznica zrywu – wystawa plenerowa Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na wystaw...
Ogólnopolski Konkurs Poetycki O Laur Jabłoni Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. W. S. Laskowskiego...
Mecz towarzyski: Mazowsze Grójec – LKS Osuchów 4:1 Od przekonującego zwycięstwa 4:1 (1:1) nad LKS Osuchów seri...
Policja: "szeryf" na krajowej siódemce w Tarczynie (VIDEO!) 43-letni kierowca osobowej skody wyprzedził ciężarówkę z...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.