Umowy deweloperskie - jak ograniczyć ryzyko?
1 września 2022; 09:44
Materiał promocyjny
Zawieranie umów deweloperskich wiąże się z ryzykiem po stronie klienta zawierającego umowę z deweloperem. W końcu wpłaca sporą sumę pieniędzy, nie otrzymując w krótkim okresie czasu niczego w zamian. Mieszkanie dopiero powstaje i własność, dzięki umowie deweloperskiej zostanie przeniesiona przy jego przekazaniu. Jak ograniczyć ryzyko przy zawieraniu umów deweloperskich?
Umowy deweloperskie - czym są z prawnego punktu widzenia?
Umowa deweloperska to zawsze umowa zawierana w formie aktu notarialnego, czyli w obecności notariusza. Rolą umowy deweloperskiej jest ustalenie pomiędzy stronami ceny i przedmiotu późniejszej umowy przenoszącej własność, a także zobowiązanie obu stron do jej zawarcia. Umowa deweloperska zobowiązuje dewelopera do realizacji określonego przedsięwzięcia i zawarcia z nabywcą umowy przenoszącej własność lokalu. Przed podpisaniem umowy deweloperskiej nabywca powinien otrzymać od dewelopera prospekt informacyjny z załączonym wzorem umowy, aby mógł zapoznać się z jej treścią. Jest to ważne, gdyż można wychwycić ewentualne błędy i poprosić o wykreślenie zapisów, które nie powinny się w niej znaleźć. Oczywiście tu ważna jest dobra znajomość litery prawa i warto skorzystać w tym zakresie z usług prawnika od umów deweloperskich. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://capitallegal.pl/umowy-deweloperskie/. Gdy już umowa zostanie zaakceptowana w określonym kształcie należy ustalić miejsce i czas jej zawarcia. Zazwyczaj to deweloper proponuje notariusza i konsultuje z nim termin. Podpisanie umowy deweloperskiej może odbyć się także poza kancelarią notarialną, np. w siedzibie dewelopera, o ile notariusz wyrazi na to zgodę. Obecność notariusza ma zagwarantować, że umowa deweloperska jest zawierana zgodnie z prawem, jednak nie ogranicza ryzyka samej transakcji po stronie nabywcy.
Jak ograniczyć ryzyko zawarcia umowy deweloperskiej?
Już wspominaliśmy o tym, że warto skonsultować się z prawnikiem zajmującym się umowami deweloperskimi przed umówieniem się na jej podpisanie. Jest on w stanie wychwycić obecne w umowie klauzule niedozwolone. Może też pomóc w negocjacji umowy, gdyż jak każda umowa, także ta deweloperska podlega negocjacjom. Ustawa deweloperska nakłada na dewelopera obowiązek posiadania tzw. rachunku powierniczego, gdzie zamrażany jest kapitał wpłacany przez nabywcę w określonych ratach. Bank prowadzący rachunek wypłaca pieniądze deweloperowi dopiero po zakończeniu określonego etapu prac albo po podpisaniu przez nabywcę umowy przenoszącej własność mieszkania. Druga opcja jest oczywiście bezpieczniejsza i jest to tzw. zamknięty rachunek powierniczy. Do umowy deweloperskiej powinny być dołączone standardy wykończenia, czyli dokumenty opisujące elementy techniczne przyszłego mieszkania. Dzięki temu jest podstawa do wystąpienia o odszkodowanie lub naprawę w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości. Nie warto zawierać z deweloperem innych, niezabezpieczonych umów, które zobowiązują do zapłaty, gdyż niesie to ze sobą większe ryzyko trafienia na nieuczciwego przedsiębiorcę. Należy uważać na umowy rezerwacyjne. Ich bezpieczne zawieranie jest możliwe i co ciekawe można zawrzeć je także w formie notarialnej. Kolejnym krokiem powinno być jednak podpisanie umowy deweloperskiej, a w dalszej kolejności umowy przenoszącej własność. Nieznajomość przepisów wiąże się z tym, że ciągle wiele osób daje się nabrać i jest narażonych na nieuczciwe praktyki. Warto zatem korzystać z profesjonalnej pomocy prawnej przy zawieraniu tego rodzaju umów.
Najnowsze komentarze