Umowy deweloperskie - jak ograniczyć ryzyko?

1 września 2022; 09:44

Materiał promocyjny

Zawieranie umów deweloperskich wiąże się z ryzykiem po stronie klienta zawierającego umowę z deweloperem. W końcu wpłaca sporą sumę pieniędzy, nie otrzymując w krótkim okresie czasu niczego w zamian. Mieszkanie dopiero powstaje i własność, dzięki umowie deweloperskiej zostanie przeniesiona przy jego przekazaniu. Jak ograniczyć ryzyko przy zawieraniu umów deweloperskich?

Umowy deweloperskie - czym są z prawnego punktu widzenia? 


Umowa deweloperska to zawsze umowa zawierana w formie aktu notarialnego, czyli w obecności notariusza. Rolą umowy deweloperskiej jest ustalenie pomiędzy stronami ceny i przedmiotu późniejszej umowy przenoszącej własność, a także zobowiązanie obu stron do jej zawarcia. Umowa deweloperska zobowiązuje dewelopera do realizacji określonego przedsięwzięcia i zawarcia z nabywcą umowy przenoszącej własność lokalu. Przed podpisaniem umowy deweloperskiej nabywca powinien otrzymać od dewelopera prospekt informacyjny z załączonym wzorem umowy, aby mógł zapoznać się z jej treścią. Jest to ważne, gdyż można wychwycić ewentualne błędy i poprosić o wykreślenie zapisów, które nie powinny się w niej znaleźć. Oczywiście tu ważna jest dobra znajomość litery prawa i warto skorzystać w tym zakresie z usług prawnika od umów deweloperskich. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://capitallegal.pl/umowy-deweloperskie/. Gdy już umowa zostanie zaakceptowana w określonym kształcie należy ustalić miejsce i czas jej zawarcia. Zazwyczaj to deweloper proponuje notariusza i konsultuje z nim termin. Podpisanie umowy deweloperskiej może odbyć się także poza kancelarią notarialną, np. w siedzibie dewelopera, o ile notariusz wyrazi na to zgodę. Obecność notariusza ma zagwarantować, że umowa deweloperska jest zawierana zgodnie z prawem, jednak nie ogranicza ryzyka samej transakcji po stronie nabywcy.

Jak ograniczyć ryzyko zawarcia umowy deweloperskiej?  


Już wspominaliśmy o tym, że warto skonsultować się z prawnikiem zajmującym się umowami deweloperskimi przed umówieniem się na jej podpisanie. Jest on w stanie wychwycić obecne w umowie klauzule niedozwolone. Może też pomóc w negocjacji umowy, gdyż jak każda umowa, także ta deweloperska podlega negocjacjom. Ustawa deweloperska nakłada na dewelopera obowiązek posiadania tzw. rachunku powierniczego, gdzie zamrażany jest kapitał wpłacany przez nabywcę w określonych ratach. Bank prowadzący rachunek wypłaca pieniądze deweloperowi dopiero po zakończeniu określonego etapu prac albo po podpisaniu przez nabywcę umowy przenoszącej własność mieszkania. Druga opcja jest oczywiście bezpieczniejsza i jest to tzw. zamknięty rachunek powierniczy. Do umowy deweloperskiej powinny być dołączone standardy wykończenia, czyli dokumenty opisujące elementy techniczne przyszłego mieszkania. Dzięki temu jest podstawa do wystąpienia o odszkodowanie lub naprawę w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości. Nie warto zawierać z deweloperem innych, niezabezpieczonych umów, które zobowiązują do zapłaty, gdyż niesie to ze sobą większe ryzyko trafienia na nieuczciwego przedsiębiorcę. Należy uważać na umowy rezerwacyjne. Ich bezpieczne zawieranie jest możliwe i co ciekawe można zawrzeć je także w formie notarialnej. Kolejnym krokiem powinno być jednak podpisanie umowy deweloperskiej, a w dalszej kolejności umowy przenoszącej własność. Nieznajomość przepisów wiąże się z tym, że ciągle wiele osób daje się nabrać i jest narażonych na nieuczciwe praktyki. Warto zatem korzystać z profesjonalnej pomocy prawnej przy zawieraniu tego rodzaju umów.      

 

Najnowsze artykuły

Królewscy Jedlnia – Mazowsze: na problemy Wierzbicki Drugi raz z rzędu komplet punktów drużynie grójeckiego...
Rewers rozpoczął naukę w szkole. Nauczy się wyszukiwania zapachów narkotyków Narząd węchu jest najbardziej rozwiniętym i dominującym...
Zderzenie tira z audi na DK50. Obwodnica Słomczyna zablokowana W piątek około godz. 9.15 na drodze krajowej nr 50 w Sł...
Stojaki rowerowe częścią infrastruktury miejskiej Stojak na rowery często jest „niewidzialną” cz...
Grójeckie Klimakterium? Tego jeszcze nie grali! Uczestniczki Grójeckiego Uniwersytetu Otwartego wystąpią po...

Najnowsze ogłoszenia

Medycyna estetyczna w Praktident... Medycyna estetyczna w Praktident Medical Clinic Wrocław oraz Bolesławiec
Zatrudnię osoby do rwania jabłek Zatrudnię osoby do rwania jabłek. Praca lekka. Rwanie w skrzynie i z...
Szukam pracowników do zbioru jabłek Szukam pracowników do zbioru jabłek, możliwośćzakwaterowania
Sprzątanie grobów Grójec, całoroczna... Opiekujemy się grobami na terenie Głogowa oraz w sąsiednich miejscowościach.
KUPIE CIAGNIKI KAZDY STAN KAZDA MARKA... Kupię ciągniki rolnicze w każdym stanie sprawne i uszkodzone
Zetor...

Firmy z Grójca i okolic

KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.