Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

UOKiK wziął pod lupę skupy owoców

31 sierpnia 2018; 11:32

Informacja prasowa

8 komentarzy

Inspekcja Handlowa sprawdzała, czy ceny owoców miękkich w skupach ustalane są zgodnie z prawem.

News will be here

 UOKiK w dalszym ciągu monitoruje rynek rolno-spożywczy. Celem tych działań jest poprawa sytuacji rolników. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o wszczęciu postępowania przeciwko spółce Döhler. Postawiliśmy również zarzuty innemu dużemu przetwórcy - T.B. Fruit. Razem z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowaliśmy również zmiany prawne, które przyjęła Rada Ministrów. Ponadto urząd wraz z Inspekcją Handlową od czerwca sprawdzał przetwórców owoców. Kontrole, w ramach swoich kompetencji, prowadziło również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z podległymi mu jednostkami. UOKiK badał, czy przy ustalaniu cen skupu owoców przedsiębiorcy mogą wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec rolników.

Najnowsze działania dotyczą kontroli Inspekcji Handlowej w skupach owoców miękkich. Kontrolerzy sprawdzili 29 punktów w województwach, w których jest najwięcej upraw i znajdują się siedziby dużych przetwórców: lubelskim, mazowieckim, łódzkim i świętokrzyskim. Kontrole prowadziły Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej w: Kielcach, Lublinie, Łodzi i Warszawie.

Inspektorzy sprawdzali m.in. umowy zawierane przez skupy zarówno z rolnikami, jak i zakładami, które chłodzą i przetwarzają owoce. Badane były m.in. relacje handlowe pomiędzy poszczególnymi podmiotami.

- Celem kontroli było sprawdzenie, czy ceny owoców miękkich kształtowane są zgodnie z prawem. Szczególnie, czy w relacjach pomiędzy rolnikami, skupami a przetwórniami i chłodniami może dojść do wykorzystywania przewagi kontraktowej dużych zakładów wobec rolników. Obecnie analizujemy zebrane informacje i dane – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

- Chciałbym przy tym podkreślić, że UOKiK nie jest urzędem do spraw kontroli cen. Nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej to jeden z trzech przypadków, kiedy możemy ingerować w sposób ich ustalania. Pozostałe to niedozwolone porozumienia, np. zmowa cenowa czy przetargowa i nadużywanie pozycji dominującej przez rynkowych potentatów – dodaje prezes urzędu.

- Podsumowując przebieg kontroli, warto podkreślić pozytywne podejście oraz pełną współpracę kontrolowanych właścicieli skupów z inspektorami  Inspekcji Handlowej. Przedsiębiorcy byli zadowoleni, że podjęliśmy działania, które mają ustalić przyczyny bardzo trudnej sytuacji cenowej na rynku owoców miękkich - mówi Kazimierz Mareczka, Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Lublinie.

- Staraliśmy się podejść indywidualnie do każdego z kontrolowanych podmiotów, tak żeby nasza kontrola w jak najmniejszym stopniu przeszkadzała w pracy skupu. Dlatego wiele dokumentów przejrzeliśmy już w naszej siedzibie, tak aby jak najkrócej przebywać u przedsiębiorców - mówi Paweł Faryna, Wojewódzki Inspektor Inspekcji handlowej w Kielcach.

- Zaskoczył nas fakt braku cen skupu owoców w badanych umowach z dostawcami. Takie informacje znalazły się dopiero w aneksach. W praktyce zatem wygląda to tak, że rolnik dzwoni rano do skupu i dowiaduje się po jakiej cenie będzie mógł sprzedać posiadany produkt – mówi Krzysztof Stasiak, Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Łodzi.

- Zauważyliśmy również, że przedsiębiorcy prowadzący skup owoców miękkich nie zawierają z rolnikami (dostawcami) kontraktów długoterminowych np. na okres zbiorów, a jedynie umowy na jednorazowe dostawy. Nie gwarantuje to zatem dostawcy sprzedaży wyprodukowanych owoców - mówi Joanna Jankowska-Kuć, Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Warszawie.

Materiały i dokumenty zebrane przez inspektoraty Inspekcji handlowej są obecnie analizowane przez UOKiK.

To nie koniec działań urzędu dla polskich rolników. Inspekcja Handlowa rozpoczęła również kontrole skupów jabłek, łącznie sprawdzonych zostanie 40 punktów. IH bada też rynek wieprzowiny.

W dalszym ciągu trwa również monitoring cen w owoców w sklepach detalicznych. Tygodniowo IH sprawdza blisko 500 placówek w całej Polsce.

TAGI:

Komentarze (8):

Luk1011; 31 sierpnia 2018, 20:28

Powinni sie juz dawno zabrac za tą mafie skupiarzy

Jol; 1 września 2018, 18:18

Niech się w końcu za nich wezmą,przetwórcy to osobna bajka ale skupiarze to często jedni z nas sadownikow chodzą mówią ze za 1 grosz wioza a podobno za mniej niż 10 groszy to nawet palcem nie kiwna.mówią to sam skup otwórz a doskonale wiedzą że zakład ode mnie nie kupi bo to jedna banda.

prawda; 2 września 2018, 20:44

Tak, 10 gr z przemysłu dostają. De*** z Ciebie konkretny. Taką marżę to mogą mieć ale z eksportu, a nie za ten chłam co Ty produkujesz. W żadnej innej dziedzinie życia odrzutu nie sprzedasz, a Ty jeszcze dostajesz za niego pieniądze. nie dziw się, że miastowych to boli. Potomku KRUS-u.

Sad; 3 września 2018, 07:13

Ale sobie prawda ulżyłeś. Jeśli jesteś konkretny, spróbuj się wyżyć na grupach producenckich, tam jest więcej tematów.

DAD; 3 września 2018, 17:02

Mister prawda po raz kolejny pokazuje , jak bardzo kocha sadowników. Pokazuje też swoją niekompetencję, gdyż żeby wyprodukować te miliony ton „odpadów”, przerabianych na koncentrat, sprzedawany na całym świecie z dużym zyskiem, potrzeba ponieść przynajmniej tzw. koszty nieuniknione, miezbędne do zachowania potemcjału produkcyjnego. Bez tych kosztów nie byłoby czego przerabiać w następnych latach. Więc znowu prawda wychodzisz na durnia, bo te koszty to około 0,5 zł za kg.

prawda; 3 września 2018, 21:18

Grupy was wyzyskują, a Wy się dajecie. TO jest miejsce gdzie za ładny towar powinniście otrzymywać godne pieniądze i ZAWSZE w terminie. A wiecie jak jest. Do przedmówcy: nie chodzi, żeby sobie ulżyć. Była to emocjonalna reakcja na głupie (zazdrosne) stwierdzenie, że skupujący ma 10 gr za kg ze skupu przemysłu. bzdura, bo mam skup i wiem jak jest. Co do Twoich ok. 50 gr za kg zgodzę się, bo też mam sad i wiem ile to kosztuje. Jeżeli boli Cię, że znam sytuację z dwóch stron to Twój problem.
Nie pozdrawiam, bawcie się dalej w tę waszą polską wojenkę sadowniczo-skupiarską. PS. nie zapomnijcie tylko, że jedni bez drugich nie istnieją. Ekosystem i symbioza też tu obowiązują. PS2 przepraszam za trudne (dla niektórych) słowa

Sad do prawdy; 4 września 2018, 08:13

Skupowy ma trochę inną logikę wypowiedzi, poczytaj sobie na forum "sadownictwo.com.pl". Mądry skupowy i mądry sadownik nigdy nie napisałby tylu hejtów. Twoje głupawe wpisy, , dotyczą też polityki i wyborów samorządowych, więc nie ściemniaj, sfrustrowany manipulatorku. A skupy pracują na marży od 2 do 5 groszy, grupy z powodu wysokich kosztów własnych nawet do 0,4 zł/kg. Mityguj się na przyszłość, bo żadna Twoja głupota nie pozostanie bez reakcji.

SAM do prawdy; 4 września 2018, 09:19

Sytuację trzeba znać z czterech i pięciu stron, nie z dwóch. Dziesięć groszy za organizację eksportu, to o pięć groszy za dużo. Żaden rozsądny eksporter nie da tyle skupowemu. Bez wkładu finansowego, bez ryzyka, bez marketingu? Chłopie ogarnij się, zacznij czerpać wiedzę ze źródeł.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Włamał się i ukradł zaparkowany na podwórku samochód Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 40-...
Czy przechowywanie żywności w lodówce jest bezpieczne? Przechowywanie żywności w lodówce jest praktyką powszechnie...
Remonty czterech dróg w gminie Grójec zakończone! Wiosna jeszcze trwa, a my już zakończyliśmy remonty...
Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyjedzie do Grójca Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu zaprasza na...
Łączność w Twoim kasku motocyklowym: jak znaleźć idealnego towarzysza drogi? Łączność jest bardzo istotna dla motocyklisty. Dzięki niej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.