Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Uroczyste obchody 72. rocznicy Akcji na Caritas

24 marca 2016; 17:01

Informacja prasowa

5 komentarzy

Żołnierze podczas obchodów 72. rocznicy Akcji na Caritas. Żołnierze podczas obchodów 72. rocznicy Akcji na Caritas.

W dniu 23 marca 2016 r. w Grójcu odbyła się uroczystość patriotyczno religijna z okazji 72. rocznicy Akcji na Caritas.

News will be here

Żołnierze 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego brali udział w obchodach 72. rocznicy odbicia przez żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec więźniów z siedziby gestapo, mieszczącej się w dawnym budynku Caritasu przy ulicy Mogielnickiej w Grójcu.
   
Akcja na „Caritas”, przeprowadzona została w dniu 27 marca 1944 roku. Była największą akcją zbrojną przeprowadzoną przez AK na terenie Grójca. Jej efektem było uwolnienie z gestapowskiego więzienia 26 Polaków. To przykład świetnie zaplanowanej i przeprowadzonej akcji w mieście – spośród 120-150 atakujących nie zginął żaden z żołnierzy AK. Atak został przeprowadzony wyjątkowo szybko, dlatego Niemcy nie zdążyli odpowiedzieć.
   
Uroczystość rozpoczęła się w dniu 23.03.2016 r. Mszą Świętą w intencji Żołnierzy AK w Kościele pw. św. Mikołaja w Grójcu, którą odprawił ks. dziekan Stefan KAZULAK. We mszy świętej udział wzięli żyjący Żołnierze Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec, parlamentarzyści i samorządowcy ziemi grójeckiej, służby mundurowe, Dowództwo i żołnierze 1.ORel, liczna społeczność i młodzież szkolna oraz poczty sztandarowe.
   
Następnie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec odbyła się przygotowana przez uczniów akademia, poświęcona historii AK oraz prelekcja doktora Pawła KOSIŃSKIEGO z Instytutu Pamięci Narodowej, przybliżająca wydarzenia z 27 marca 1944 roku. W ww akademii udział wzięli żołnierze z 1.ORel.
   
Po uroczystościach w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nastąpił przemarsz pod Tablicę upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec mieszczącą się przy ulicy Mogielnickiej w Grójcu.
   
Po odegraniu Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, odczytaniu Apelu Pamięci, Kompania Honorowa 1.ORel oddała salwę honorową dla uczczenia osób przywoływanych w Apelu. Orkiestra Wojskowa z Radomia dowodzona przez Asystenta-Kapelmistrza st. chor. szt. Tomasza CHWALIŃSKIEGO zabezpieczyła oprawę muzyczną uroczystości zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym SZ RP. Na zakończenie uroczystości nastąpiło złożenie pod tablicą pamiątkową wiązanek kwiatów, przez kombatantów i weteranów, delegacje reprezentujące parlamentarzystów,  przedstawicieli powiatu i gminy Grójec, Dowódcę 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego którego reprezentował ppłk Piotr JANICKI, przedstawicieli szkół, służb mundurowych oraz mieszkańców Grójca.

TAGI:

Komentarze (5):

tk; 24 marca 2016, 18:27

1. ORel - 1. Ośrodek Radioelektroniczny, nie ma w oficjalnej nazwie "grójecki", ponad to, ma sporo podległych pododdziałów w całej Polsce, więc nazwa :grójecki" jest błędna.

pytanie; 24 marca 2016, 20:18

Kto z parlamentarzystów i władz brał udział w obchodach tak pięknej uroczystości????

wyborca; 24 marca 2016, 22:05

Pan Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poseł Marek Suski Dariusz Bąk którego reprezentował Dyrektor Biura Poselskiego Michał Pruś- Radny Powiatu Grójeckiego.

żołnierz; 25 marca 2016, 07:55

1. ORel ma nadane decyzją MON nazwę wyróżniająca Grójecki, ponadto Dowództwo znajduje się w Grójcu i jak najbardziej t nazwa jest poprawna. Pozdrawiam.

sw 1. ORel; 25 marca 2016, 07:57

DECYZJA Nr 194/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 23 maja 2011 r.
w sprawie nadania nazwy wyróżniającej i ustanowienia dorocznego święta 1. Ośrodka Radioelektronicznego
(Polecam lekturę)

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Działania grupy SPEED: aż trzech kierowców straciło prawo jazdy W ubiegłym tygodniu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego...
Targi browarniane - jakie gadżety reklamowe się sprawdzą? Targi browarniane to doskonała okazja dla przedsiębiorstw z...
Przyjechała do swojego domku letniskowego i bardzo się zdziwiła Policjanci z Błędowa zatrzymali kobietę i mężczyznę...
Panele winylowe - hit czy kit? Moda na winyle trwa... i wcale nie mamy tu na myśli...
Z zadrapaniami, bez butów, szedł drogą krajową na S7 Kiedy funkcjonariusz próbował dowiedzieć się co robi w tym...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.