Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

VI edycja Konkursu Dwa Oblicza Pułaskiego rozstrzygnięta!

20 czerwca 2021; 07:24

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

15 czerwca na obiektach sportowych w Warce rozegrany został II etap konkursu Dwa Oblicza Pułaskiego.

News will be here

Przypomnijmy, że konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich z terenu województwa mazowieckiego. Jego organizatorami są Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz Dowództwo ORP „Gen. K. Pułaski”. Konkurs ma na celu m.in. popularyzację postaci Kazimierza Pułaskiego oraz Marynarki Wojennej RP.

Obecna edycja została ogłoszona już w 2019 r. Z uwagi na pandemię Covid-19 jej przeprowadzenie rozciągnęło się mocno w czasie. W lutym 2020 r. rozegrano I etap – test wiedzy historycznej oraz marynistycznej. Na kolejne zmagania konkursowe w tej edycji musieliśmy czekać aż do chwili kiedy sytuacja sanitarna w Polsce pozwoli na organizację zmagań sportowych, które stanowiły II etap. Najlepsi uczestnicy testu wiedzy stanęli do rywalizacji biegowej na dystansie 600 metrów na Kompleksie Lekkoatletycznym w Warce oraz pływackiej na odcinku 50 metrów, która została przeprowadzona na wareckiej pływalni Olimpic.

Do konkurencji sportowych przystąpiło kilkadziesiąt osób reprezentujących 13 mazowieckich szkół średnich z: Warszawy, Ostrołęki, Wołomina, Kozienic, Radomia, Pionek, Nowej Wsi k. Warki, Warki, Jasieńca, Grójca, Białobrzegów i Mińska Mazowieckiego.

Zarówno biegi jak i pływanie stało na wysokim poziomie i dostarczyło wielu emocji. Zmagania były niezwykle wyrównane. Końcowe różnice punktowe były często niewielkie. Zdarzały się również miejsca ex aequo, w tym na czołowych lokatach. Zwyciężczynią II etapu konkursu została Magda Kowalska z I LO im. Gen. Józefa Bema w Ostrołęce, tuż za nią uplasowali się ex aequo na 2 pozycji: Julia Goszczyńska z LO im. Piotra Skargi w Grójcu i Mikołaj Bartkowski z XXXVII LO im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie. Na trzecim stopniu podium znalazło się ex aequo aż trzech uczniów: Konrad Jóźwicki z LO im. Piotra Wysockiego w Warce, Jakub Lebioda reprezentujący V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Traugutta w Radomiu oraz Patryk Wekwejt z  I LO im. Gen. Józefa Bema w Ostrołęce.

Z uwagi na pandemię Covid-19 i związane z tym ograniczenia, III etap konkursowych zmagań (gry i zabawy marynarskie) został odwołany. Tym samym – decyzją Organizatorów - zwycięzcą VI edycji konkursu została osoba, która po zsumowaniu punktów z I i II etapu zgromadziła ich najwięcej. Okazało się, że w tym wieloboju łączącym wiedzę i sport największą ilość punktów zgromadziła dwójka uczniów z Ostrołęki: Magda Kowalska oraz Patryk Wekwejt i to oni zostali zwycięzcami VI edycji konkursu Dwa Oblicza Pułaskiego. W tej sytuacji, o tym kto z tej dwójki otrzyma nagrodę główną i popłynie w rejs po Morzu Bałtyckim jachtem szkoleniowym Marynarki Wojennej RP musiał zadecydować… rzut monetą! Nagroda główna jest bowiem tylko jedna. Los uśmiechnął się do Patryka Wekwejta i to on wyruszy w rejs po Bałtyku.

Pomimo niecodziennego sposobu wyłonienia szczęśliwca, który popłynie z członkami Załogi ORP „Gen. K. Pułaski” przez Bałtyk, Organizatorzy, w obliczu zaistniałej sytuacji, nie ustaną w staraniach by również Magda Kowalska popłynęła w rejs. Uczennica z Ostrołęki także na niego zasłużyła. Wierzymy, że starania Organizatorów będą zakończone sukcesem i ostatecznie w morskiej przygodzie weźmie udział dwóch zwycięzców konkursu.

W klasyfikacji końcowej VI edycji konkursu na drugim miejscu uplasował się ex aequo: Konrad Jóźwicki z LO im. Piotra Wysockiego w Warce oraz Mateusz Amanowicz reprezentujący Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach, zaś na trzecim stopniu konkursowego podium stanął Jakub Lebioda z V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Traugutta w Radomiu.

Ponadto najlepszych dziesięć osób w klasyfikacji generalnej konkursu zostanie nagrodzonych wycieczką do Trójmiasta, która najpewniej – o ile sytuacja epidemiczna na to pozwoli – odbędzie się we wrześniu br. Kto wie, może wówczas będzie okazja by uczestnicy wyprawy nad morze wypłynęli na Bałtyk fregatą ORP „Gen. K. Pułaski”. Z pewnością byłoby to niesamowite przeżycie dla wszystkich.

VI edycja konkursu Dwa Oblicza Pułaskiego należy zatem uznać za zakończoną! Stanęła pod znakiem wyjątkowo zaciętej rywalizacji! Pomimo, że historia konkursu liczy już kilkanaście lat to pierwsza tak wyrównana edycja. Organizatorzy mają nadzieję, że odbędą się kolejne edycje konkursu, które również przyciągną uwagę wielu uczniów i szkół z terenu całego województwa mazowieckiego.

Organizatorzy kierują szczególne podziękowania za pomoc w organizacji konkursu do władz samorządowych Warki i Powiatu Grójeckiego, Centrum Sportu i Rekreacji w Warce oraz Pana Marcina Banacha – sędziego głównego zawodów sportowych, bez którego pomocy i osób go wspierających nie byłoby możliwe przeprowadzenie II etapu konkursu.

Info. Muzeum

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Przeciwzapalne właściwości ziół – kurkuma i mastika Stan zapalny jest normalną odpowiedzią organizmu na urazy i...
Jak dobrać opony do quada i motocyklu? Wybór odpowiednich opon do quada lub motocykla jest...
Nie żyje znany i lubiany mieszkaniec Grójca Był osobą niezwykle szanowaną i lubianą przez mieszkańców...
ITD: kierował bez uprawnień niesprawną wywrotką Kierowca wywrotki i zarazem przedsiębiorca nie posiadał waż...
Trafią na 3 miesiące do aresztu za pobicie i uszkodzenie ciała Najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie dwaj sprawcy, któ...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.