Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

W niedzielę pierwsza msza po ukraińsku w Grójcu

5 kwietnia 2017; 09:26

Grojec24.net

16 komentarzy

Kościół Miłosierdzia Bożego w Grójcu Kościół Miłosierdzia Bożego w Grójcu

Od 9 kwietnia w kościele parafialnym Miłosierdzia Bożego w Grójcu będą odbywać się msze w obrządku wschodnim.

News will be here

Nabożeństwa w obrządku wschodnim mają związek z dużą grupą pracowników sezonowych zza wschodniej granicy, którzy pracują na terenie Powiatu Grójeckiego.

Jak informuje lokalna gazeta „Jabłonka”, msze święte w języku ukraińskim będzie odprawiał ksiądz Serhiy Oliynichuk z Parafii Greckokatolickiej pod wezwaniem św. Jozafata Męczennika w Piasecznie.

Msze mają być odprawiane w kościele pw. Miłosierdzia Bożego przez cały rok. Pierwsza odbędzie się w najbliższą niedzielę o godzinie 14.00.

TAGI:

Komentarze (16):

miron; 5 kwietnia 2017, 10:02

Ciekawe,czy na Ukrainie,czy w innym państwie tak się martwią o duchowość obcokrajowców.

do miron; 5 kwietnia 2017, 13:42

Pojedź i sprawdź. A teraz tylko pozostaje się cieszyć, że siostry i bracia w wierze ze wschodu mogą się modlić w naszych kościołach. Wszak to dzięki nim nasi najbliżsi, sąsiedzi są w stanie utrzymywać swoje sady. Bez nich cała ta kraina kwitnących jabłoni padłaby z braku rąk chętnych do pracy - odkąd jest 500+ nie trzeba już przecież ciężko pracować.

touka; 5 kwietnia 2017, 13:50

@miron
Tak! W innych państwach (głównie na zachodzie) są kościoły w których odprawiane są msze święte po polsku. Sama byłam na takiej mszy w czeskiej Pradze i akurat była msza Pierwszej Komunii Świętej dla dzieci, więc nawet z przyjęciem sakramentu nie ma problemu. Wystarczy znaleźć chętnych i oczywiście księdza, który taką mszę odprawi.

Morf; 5 kwietnia 2017, 14:02

To już jest przegięcie ... Jesteśmy w Polsce, więc ukraincy powinny znać język polski tj powinni się dostosować skoro chcą tu przebywać co za tym idzie ich język nie powinien być językiem promowanym, msza powinna odbyć się w języku polskim.

Taktu; 5 kwietnia 2017, 14:27

Jedziesz do Anglii, idziesz do kosciola to albo na msze w jezyku angielskim albo idziesz do polskiego kosciola i tak sie modlisz w swoim jezyku.
To mniejszosc dostosowuje sie pod wiekszosc a nie na odwrot.

Taktu; 5 kwietnia 2017, 14:29

Obstawiam ze proboszcz wyszedl z ta inicjatywa, przyjda ukaińce dadzą na tace to ksieza sobie zarobia, ot taka geneza tego pomyslu.

Do Morf; 5 kwietnia 2017, 15:01

Ukraińcy znają język polski.Ale będzie im miło pomodlić się w swoim języku,tak jak miło jest polakom modlić się po polsku w innych państwach.
Więcej człowieczeństwa wobec innych.

Morf; 5 kwietnia 2017, 15:21

"Ukraińcy znają język polski.Ale będzie im miło pomodlić się w swoim języku,tak jak miło jest polakom modlić się po polsku w innych państwach.
Więcej człowieczeństwa wobec innych."

Najlepsza odpowiedzią na Twoją opinie jest komentarz Taktu:

"Jedziesz do Anglii, idziesz do kosciola to albo na msze w jezyku angielskim albo idziesz do polskiego kosciola i tak sie modlisz w swoim jezyku.
To mniejszosc dostosowuje sie pod wiekszosc a nie na odwrot.'

To samo tyczy się ukrainców. I to nie jest brak człowieczeństwa tylko pewne hmm ... standardy, że w Polsce powinno się mówić po polsku tak jak w Anglii po angielsku ...

Do Morf; 5 kwietnia 2017, 22:11

Widzę że Pan nigdy w Anglii nie był ani w żadnym innym państwie.Bo jakby było inaczej to wiedział by Pan,że w kościołach angielskich są msze Św. odprawiane w języku polskim.To samo jest na Ukrainie,Czechach i td. I tyle w temacie.

Ehh; 5 kwietnia 2017, 23:25

Wszyscy powyżej mówią tylko o języku, a to nie o język chodzi tylko o mszę w obrządku grecko-katolickim. Probo kokosów na tym nie zbije bo pewnie weźmie tyle co za zwykłą mszę lub ślub.
Nie jestem pewna nawet czy podczas mszy prawosławnych jest coś takiego jak "chodzenie z tacą" a nawet jeśli tak, to nie na potrzeby parafii.

QaZ; 5 kwietnia 2017, 23:48

Ukrainiec prędzej ukradnie tacę z zawartością, niż na nią da (przy okazji okradnie kościół i proboszcza) ...

Nie wierzę w księży. ; 5 kwietnia 2017, 23:52

Mimo mojej wiary w Boga, nie w księży ciekawy jestem kiedy kur... w Grójcu wybudują meczet. Nasi włodarze przecież są tacy dobroduszni...

WGR; 6 kwietnia 2017, 09:36

Jeśli to decyzja proboszcza - to powinna być poprzedzona konsultacją z wiernymi, z których pieniędzy został wybudowany ten konkretny kościół.

Są tematy, w sprawie których w zakrystii kościoła umieszczane są listy do zbierania podpisów "za", lub "przeciw". Czemu nie tym razem?!

Morf; 6 kwietnia 2017, 09:50

"Widzę że Pan nigdy w Anglii nie był ani w żadnym innym państwie.Bo jakby było inaczej to wiedział by Pan,że w kościołach angielskich są msze Św. odprawiane w języku polskim.To samo jest na Ukrainie,Czechach i td. I tyle w temacie."

To też jest złe i nie poprawne. Mniejszość zawsze powinna się dostosować do większości. Tyle w temacie :)

@Nie wierzę w księży

Jeśli ludzie nadal nie będą widzieli problemu w obcokrajowcach (szczególnie w muzułmanach) to niestety taki scenariusz jest możliwy. Osobiście mam nadzieje, że nigdy to nie nastąpi a ludzie nauczą się nie popierać innych kultur / nacji bardziej niż swojej bo w takim wypadku czekają nas drugie Niemcy ... muzułmańskie Niemcy, pełne wzbogacenia kulturowego :)

Kościół; 2 kwietnia 2018, 20:20

@Taktu
Z inicjatywą wyszedł biskup obrządku greckokatolickiego...

@WGR
Wierni tak naprawdę nie rządzą kościołem to co ich to... decyzja była od biskupa więc...

do kosciół; 4 kwietnia 2018, 14:51

Wierni nie rządza kosciołem, ale wszystko, co jest kupowane dla kościoła pochodzi nie od biskupa, tylko ze składek wiernych....

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Czas na Słomczyn! W weekend Driftingowe Mistrzostwa Polski Tor Słomczyn kojarzy się fanom sportu motorowego przede...
Douglas otwiera swoją pierwszą perfumerię w Grójcu Douglas otwiera swoją pierwszą perfumerię w Grójcu, w...
Rozbój w Grójcu! Kopał, zabrał telefon oraz pieniądze Na trzy miesiące do aresztu trafił 36-latek zatrzymany...
Intensywne prace drogowe w gminie Grójec, czyli odpowiedź na potrzeby mieszkańców Gmina Grójec, w odpowiedzi na rosnące potrzeby swoich...
Sklepowy rabuś wpadł na gorącym uczynku. Zatrzymał go policjant po służbie O tym, że policjantem jest się nawet po godzinach służby, m...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.