Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Ważna decyzja na koniec kadencji. Ma ograniczyć chaos urbanistyczny w Grójcu

25 marca 2024; 19:29

24 komentarze

Grójec z lotu ptaka (fot. Dariusz Gwiazda) Grójec z lotu ptaka (fot. Dariusz Gwiazda)

Podczas poniedziałkowej, najprawdopodobniej ostatniej sesji Rady Miejskiej w tej kadencji, podjęto uchwałę określającą lokalne standardy urbanistyczne na terenie Gminy Grójec. Było to trzecie podejście do tego tematu. Wyjaśniamy, dlaczego uchwała jest tak ważna dla miasta i mieszkańców.

News will be here

Sprawa jest bardzo ważna, a zarazem niezwykle wrażliwa. Z jednej strony dotyczy bowiem rozwoju miasta – budowy nowych mieszkań, z którymi wiążą się dodatkowe wpływy do kasy miasta oraz do lokalnych firm. Z drugiej strony chodzi o porządek urbanistyczny, aby kilkupiętrowe budynki wielorodzinne nie wyrastały w otoczeniu na przykład domów jednorodzinnych. Do tego dochodzą takie kwestie, jak zapewnienie miejsc w szkołach dla dzieci nowych mieszkańców, infrastruktura drogowa, tereny zielone i place zabaw czy wreszcie wydolność sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Zapobiec urbanistycznemu chaosowi


Aby dobrze zrozumieć problem, trzeba cofnąć się do sierpnia 2018 roku. Wówczas weszła w życie ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących - znana jako specustawa mieszkaniowa lub "lex deweloper". Zgodnie z jej najważniejszym przepisem możliwa jest budowa mieszkań i inwestycji towarzyszących niezależnie od tego, czy istnieje plan zagospodarowania przestrzennego lub jakie ma ustalenia. „W praktyce oznacza to, że deweloperzy nie muszą brać pod uwagę ustaleń takiego planu. Wystarczy, że inwestycja nie jest sprzeczna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Deweloper, który chce rozpocząć inwestycję, musi złożyć do rady gminy wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji. Rada gminy ma 60 dni, aby podjąć decyzję, czy zgadza się na realizację inwestycji, przy czym powinna brać pod uwagę stan zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych oraz potrzeby i możliwości rozwoju gminy, które wynikają z ustaleń studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego” – czytamy w branżowym portalu rynekpierwotny.pl.

Jednocześnie ustawa pozwala gminom na to, by ustaliły własne standardy urbanistyczne. Rada miasta może w niej określić liczbę kondygnacji w budynkach, odległości od terenów rekreacyjnych i sportowych, czy liczbę miejsc parkingowych. Pierwszą taką uchwałę podjęła w 2018 roku Warszawa, a za nią kolejne miasta. Jak pisał „Dziennik Gazeta Prawna” przedstawiciele miast, robią to po to, by zapobiec urbanistycznemu chaosowi oraz w trosce o wygodę przyszłych użytkowników osiedli.

Do trzech razy sztuka


Grójec takich standardów doczeka się dopiero teraz. Dwie poprzednie próby przyjęcia uchwały podjęte przez burmistrza Dariusza Gwiazdę i urzędników magistratu zakończyły się niepowodzeniem. Nie znalazły bowiem akceptacji wśród większości radnych Rady Miejskiej.

Do przedstawionego projektu w poniedziałek radni też mieli co prawda zastrzeżenia. Wskazywali na przykład na zbyt wąski zakres uchwały, która nie obejmuje kwestii szkół czy przystanków komunikacji. Ostatecznie  wygląda na to, że przeważył głos mieszkańców, którzy pojawili się na sesji. Ich przedstawiciel postulował, żeby przyjąć uchwałę w obecnej formie, a w przyszłości do niej wrócić i ją ewentualnie zmodyfikować. Za przyjęciem uchwały w formie zaproponowanej przez Urząd Miasta opowiedziało się 16 radnych.

Standardy urbanistyczne na terenie Gminy Grójec – co zawierają


Dokument reguluje dwie podstawowe kwestie: wysokość budynków oraz minimalną liczbę miejsc parkingowych.

Zgodnie z uchwałą:

1) budynki objęte inwestycją nie mogą być wyższe niż 2 kondygnacje nadziemne;

2) dopuszcza się wyższe budynki, jeżeli w odległości nie większej niż 250 m. od budynków objętych inwestycją mieszkaniową znajdują się, w istniejącej zabudowie, budynki mieszkalne o wysokości przekraczającej liczbę kondygnacji, o której mowa w pkt 1, wówczas maksymalna wysokość budynków objętych inwestycją mieszkaniową wyznacza połowa wysokości najwyższego budynku mieszkalnego w istniejącej zabudowie;

3) określa się minimalną liczbę miejsc parkingowych dla samochodów osobowych niezbędnych dla obsługi realizowanej inwestycji mieszkaniowej w ilości 2 miejsca parkingowe na lokal mieszkalny, przy czym nie mniej niż 15 % wymaganej liczby miejsc parkingowych dla inwestycji mieszkaniowej należy przeznaczyć na parkowanie ogólnodostępne w poziomie terenu;

4) określa się liczbę miejsc parkingowych dla samochodów osobowych należących do obsługi części budynków przeznaczonych na działalność handlową lub usługową w ilości 3 miejsc parkingowych na każde rozpoczęte 100 m² powierzchni użytkowej tych funkcji.

TAGI:

Komentarze (24):

Wyborca; 26 marca 2024, 05:48

Ta uchwała powinna zostać przyjęta zaraz po wejściu w życie ustawy w 2018 roku. Z sesji dowiedziałem się, że w 2019 roku doszło do uzgodnień z deweloperami. W tedy o mieszkańcach Grójca nasi radni nie myśleli. Teraz, gdy zbliżają się nowe wybory, radni przebudzili się, gdyż w większości nadal kandydują do rady. Antoniewicz się ocknął. Tempo myślenia radnych zaskakuje. Może pod koniec przyszłej kadencji tj. w 2029 roku uporządkują zasady sprzedaży alkoholu w Grójcu. Inne gminy już to zrobiły. Należy wybrać nowe osoby do rady.

Wyborca 2; 26 marca 2024, 07:39

Jedni tak, inni nie. Jeszcze się taki nie urodził, który by wszystkim dogodził.
Brawo Radni!

prawda; 26 marca 2024, 07:50

I to jest dowód że Gwiazda miał rację
Tylko Rada go blokowała

Do prawda ; 26 marca 2024, 08:49

Nie uważam, ze miał racje. Myśle, ze teraz to dobry czas na uchwalenie standardów. Chociaż i te budzą pewne watpliwości.

chorąży; 26 marca 2024, 10:58

Ta cała rada jest do wymiany na czele z Karolem. On działał cały czas przeciw mieszkańcom, to nie jest dobry kandydat na Burmistrza Jego kadencja w Radzie to kampania wyborcza, walka z Gwiazdą, mając swoje owieczki w radzie. Ta uchwała by nie przeszła, żeby dalej było do wyborów. Jego obrzydliwe kajanie, że Rada jest za mieszkańcami, to po co mieszkańcy przychodzą na sesje, chyba nie po to żeby bić mu brawo, a dlatego, że jest przeciw mieszkańcom. Radni nie wiedzą za czym głosują.. Wczoraj to pokazał długoletni Radny były towarzysz w sprawie tej kawalerki i parkingu. Radna Piwarska głosowanie przeciw zmianom planu zagospodarowania przestrzennego to nie wszystko, trzeba było składać wnioski, a nie działanie pod publiczkę. Ostatnia sesja, myślałem, ze usłyszę głos dwóch Pań Radnych z komitetu Burmistrza i znów się zawiodłem Pani Anna strasznie się męczyła.Ciekawe wystąpienie Pana Wojciechowskiego i pokazanie jak się ukrywa prawdę.

Do chorąży; 26 marca 2024, 15:20

I tu się nie zgodzę! Sam Burmistrz na sesji przyznał, ze pomimo różnicy zdań była zgoda i realizacja strategicznych inwestycji, wiec ten mit z blokowaniem przez radę to sobie można…
Pan Karol z mieszkańcami rozmawia i nie tylko przed wyborami, co większość zauważa.
Pytania Radnego dot. parkingów, jak sie nad sprawa pochyli, to rzeczywiście są ważne. I można pewnie długo tłumaczyć, jak ktoś pomyśli rozsądnie to zauważy zasadność pytania. Myśle, ze Pan Radny doskonale wie co mówi i o co pyta.
Wystąpienie Pana Wojciechowskiego…chyba szkoda komentować.

15:20; 26 marca 2024, 16:39

Karol kampanie prowadził ponad 5 lat. zaczął rozmawiać na zieleniaku przed wyborami z koszyczkiem i w dniu kobiet. Szkoda, ze prze 5lat nie biegał z tulipanami. Oglądamy inne sesje i mamy inne zdanie, z Aroniową pewnie też.

Do 15:20; 26 marca 2024, 17:27

I przez te ponad 5 lat, a jak sięgam pamięcią, to tez i wcześniej był na wszystkich spotkaniach dot. gminy, rozmawiał, dyskutował, przyjmował informacje. A i życzenia na Dzień Kobiet i kwiatki tez były wcześniej, na Zieleniaku tez bywał. Wiec nie jak niektórzy, „wyciągnięci z kapelusza” teraz nagle zaczęli rozmawiać z ludźmi i działać, a po wyborach pewnie znów będzie cisza z ich strony jak się przyjdzie z problemem.

Kończ Karol wstydu oszczędź ; 26 marca 2024, 18:39

Karol = awantura na sesji, zabieranie głosu radnym i pyskówka. O tyle w temacie. Wystarczy obejrzeć sesje

anonim; 26 marca 2024, 20:09

A wiadomo jakiego terenu dotyczą te restrykcje urbanistyczne?

anonim; 26 marca 2024, 20:10

albo prośba o link do szczegółów uchwały?

pex; 26 marca 2024, 23:12

Stare zaniedbane budynki przestają straszyć i szpecić Grójec. zamiast pisać o tym weźcie się wszyscy sami do pracy nad wizerunkiem naszego miasta a nie tylko narzekanie, brak planów i jasnym przyjaznych przepisów dla mieszkańców i inwestorów. W kilku miastach inaczej to się rozwiązuje.

Mieszkaniec; 27 marca 2024, 06:56

Samorządowcy dogadywali się z deweloperami w 2019 roku. Nasi wybrańcy nie myśleli o mieszkańcach, o tych co oddali na nich głos. Gdzie był nasz burmistrz. Porażka.

Do kończ Karol; 27 marca 2024, 07:38

Zabieranie głosu chyba sam chcesz dostrzec. Były wymiany zdań, ale było też wysłuchanie do końca każdego radnego i możliwość wypowiedzenia się, czy to było wygodne czy nie. Wiec może warto przestać już powielać ten mit.

Taksiepytam ; 27 marca 2024, 08:03

Karol robił wszystko przeciwko Burmistrzowi. A że klika tzn. Rada przyjazna Karolowi ma większość to Gwiazda nie miał łatwo.
Liczę że te wybory odsuną niektóre osoby od tego koryta

Co jeden to mądrzejszy; 27 marca 2024, 08:44

Hej, komentujący na korzyść Biedrzyckiego, nie róbcie siary.
Ten wasz idol nie nadaje się nawet na szeregowego urzędnika. I wcale nie dlatego, że brakuje mu wiedzy i kompetencji (chociaż rzeczywiście brakuje), ale, że ma braki inteligencji emocjonalnej. To jak się zachowywał na sesjach i innych publicznych spotkaniach, dyskwalifikuje go całkowicie. I prawdą jest, że będąc namaszczony przez Stolarskiego na przyszłego kandydata na burmistrza, od samego początku przez 5 lat prowadził kampanię wyborczą, w której się zwyczajnie zdemaskiwał jako szkodnik i zbłaźnił. Dowody mamy w transmisjach z sesji, a szkoda że nie z posiedzeń komisji, gdzie zachowywał się jeszcze gorzej.
A wy, skoro go popieracie, musicie być do niego bardzo podobni. Kończcie i idźcie do szkół, żeby chociaż trochę się ponaprawiać. Nigdy i w żadnym wypadku, ani on ani wy nie powinniście nas w czymkolwiek reprezentować.

Do co jeden to mądrzejszy ; 27 marca 2024, 09:09

To Ty nie rób siary i skończ z tymi sloganami, z których nic nie wynika.

Do do co jeden to mądrzejszy ; 27 marca 2024, 10:01

Wynika, trzeba tylko myśleć.
Oczywiście, dla takich jak ty, nic dobrego wyniknąć nie może.

Do taksiepytam ; 27 marca 2024, 10:30

Odsuną i ciebie.

Bida i Burki; 27 marca 2024, 10:39

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Co jeden to śmieszniejszy; 27 marca 2024, 11:40

Hej, pasjonujący się razem z partią PO, nie róbcie pośmiewiska.
Pali się wam grunt w Górze K. , bo byliście nieetyczni, obłudni, pazerni i głodni stanowisk, nie macie czego szukać w Grójcu, bo byliście nieetyczni, obłudni, pazerni i głodni stanowisk, nie macie czego szukać w całym kraju, z tych samych powodów.
Nigdy się na was nie zawiedziemy, stoicie zawsze tyłem do ludzi i przodem do koryta.

Grójec; 27 marca 2024, 13:30

Trzecia Droga nie jest niczym innym niż PO/KO i Lewica. Wszystkie partie są do wykasowania. Potrzebny reset i zacznijmy od samorządów.
Kontynuacja apolitycznej władzy wykonawczej w gminie i całkowicie nowi ludzie w radach.
Biedrzycki i Kozłowska - dziękujemy. Partie polityczne - dziękujemy. Starzy radni - dziękujemy.

Re Grójec; 28 marca 2024, 00:47

Popieram prawie wszystkie postulaty

Mieszkaniec 3; 30 marca 2024, 15:43

Radni poukładali się z deweloperami w 2019 roku. Nasi wybrańcy nie myśleli o mieszkańcach, o tych co oddali na nich głos. Teraz przypomnieli sobie o wyborcach. Stracili oni mój głos.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Zapadł wyrok sądowy za znieważenie policjantów z Grójca. Na żywo i w sieci 52-letni mężczyzna oraz jego 24-letnia córka usłyszeli...
Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm! Nadchodzi 63. edycja Święta Kwitnących Jabłoni Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm to gwiazdy, które wystąpią...
Adaptogeny – jak wpływają na zdrowie? Adaptogeny stanowią interesujący obszar w dziedzinie...
Dlaczego warto zdecydować się na podjęcie pracy tymczasowej? Rozważasz elastyczność w zatrudnieniu i poszukujesz ścieżki...
Dwie kobiety na dłużej zapamiętają spotkanie z funkcjonariuszami Kolejne zatrzymane prawa jazdy to owoc pracy policjantów z...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.