Grojec24.net - Grójec i Powiat Grójecki

Wielki sukces licealistów z Grójca! Zaprojektowali bolid F1 i pojadą do Singapuru!

14 maja 2023; 17:54

Grojec24.net

1 komentarz

Fot. facebook.com/loimpskargi Fot. facebook.com/loimpskargi

Grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu - Mikołaj Cieślak, Bartosz Pietrzak, Marcin Malczewski, jakub Winiarski oraz Piotr Kiliańczyk - zajęła pierwsze w trzech różnych kategoriach polskiej edycji konkursu F1 in Schools. Finały światowe we wrześniu w Singapurze.

W niedzielę, 14 maja br., odbyły się pierwsze w Polsce finały F1 in Schools. Uczniowie z całego kraju stanęli do niezwykłej rywalizacji, gdzie zaprezentowali swoje modele bolidów F1, nad którymi pracowali od miesięcy. Ależ to były emocje!  

Łódź niczym Monaco

W minionym tygodniu 16 drużyn szkolnych z całej Polski stanęło do jedynej takiej rywalizacji – wyścigów modeli F1. Krajowe finały odbyły się w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej. Poziom i profesjonalizm ekip był niebywały. Stoiska wystawiennicze poszczególnych zespołów dopracowane zostały w najmniejszych szczegółach. Profesjonalne prezentacje ekip i same modele bolidów były imponujące.

- Spodziewaliśmy się, że emocje będą duże, ponieważ już na etapie przygotowań zaobserwowaliśmy ogromne zaangażowanie wszystkich ekip, ale to przeszło nasze najśmielsze oczekiwania! Ta rywalizacja to mistrzostwo świata. I mimo, że zwycięzca mógł być tylko jeden, to przekazujemy serdeczne gratulujemy wszystkim zespołom – mówi Daniel Marciniak Dyrektor R&D FORVIA w Polsce.   

Wyzwanie F1 in Schools

F1 in Schools to interdyscyplinarna globalna inicjatywa, której celem jest promowanie nauk STEM (science, technology, engineering, maths) wśród młodzieży, korzystając z wiedzy i wsparcia ekspertów Formuły 1. Obecna jest w 54 krajach na świecie od roku 1999. Wyzwanie polega na stworzeniu zespołu (3-6 osób, w wieku od 11-19 lat) zaprojektowanie modelu bolidu w programie CAD, wykonanie go w specjalnej obrabiarce z kostki tworzywa dostarczanego przez organizatorów zgodnie z bardzo precyzyjnymi wytycznymi technicznymi, przeprowadzenie testów i oczywiście finalny start na specjalnym 20 metrowym torze. Mini bolidy napędzane są sprężonym CO2, ale to nie wszystko. Zadaniem zespołów jest zdobycie funduszy, działania marketingowe, zadbanie o design, przygotowanie stoiska i prezentacji na finały krajowe. Nauki ścisłe, inżynieria czy matematyka to fascynujące dziedziny. O ile uczy się ich w praktyczny sposób. A jeśli dodać do tego jeszcze rywalizację sportową i gorące emocje niczym te, które towarzyszą kibicom na trybunach toru Silverstone, to sukces gwarantowany. Tak właśnie działa F1 in Schools!

- Gdy usłyszeliśmy o inicjatywie od razu wiedzieliśmy, że chcemy do niej dołączyć jako sponsor wykorzystując w ten sposób wiedzę i doświadczenie naszych inżynierów, którzy mogli podzielić się nim z uczestnikami wyzwania. Nasze centrum R&D aktywnie włączyło się we wsparcie zespołów na etapie projektowym i produkcyjnym. To fascynujące obserwować jak młodzi ludzie szukają rozwiązań, są zdeterminowani i pełni pasji. To jeden z lepszych projektów dla młodych, w który jesteśmy zaangażowani. – mówi Ewa Kwiecińska Country Communication Manager FORVIA.Zespół Foton Racing z Liceum Ogólnokształcącego w Grójcu, którego mini bolid zwyciężył w krajowej rywalizacji, już we wrześniu stanie na starcie światowych finałów F1 in Schools w Singapurze.

- Przede wszystkim chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy nas wspierali –rodzinom, szkole, gminie, powiatowi, społeczności i tym, którzy w nas uwierzyli. Nadal nie możemy uwierzyć w ten sukces. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za to, że dostaliśmy szansę i polecimy do Singapuru, gdzie weźmiemy udział w światowych finałach tego projektu – podkreślają członkowie zespołu Foton Racing.

TAGI:

Komentarze (1):

Mieszkaniec 2; 15 maja 2023, 04:22

Wielkie gratulacje dla młodego zespołu z Grójca i ich nauczycieli.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Jest przetarg na modernizację stadionu w Grójcu Urząd Gminy i Miasta w Grójcu ogłosił przetarg na przebudow...
Grójecka policjantka na motocyklu, łączy służbę z pasją Czy pracę można połączyć z pasją? Mł. asp. Agata Sławińska...
Piknik Średniowieczny na 1000-lecie grodu obronnego w Lewiczynie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Grójeckiej i Koło Gospodyń...
Liga okręgowa: Mazowsze Grójec – Powiślanka Lipsko 1:0 Podopieczni Jerzego Engela jr odnieśli cenne zwycięstwo nad...
Jutro w Grójcu akcja Koalicji Obywatelskiej Kobiety na wybory Już jutro (23 września) w Grójcu o godz.15.30 akcja...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...
INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.