Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Włącz myślenie i idź na wybory

28 października 2014; 18:49

Grojec24.net

4 komentarze

Fot. sxc.hu

Cóż myśleć można, że pójście na wybory to nic skomplikowanego. Wystarczy iść, coś tam zaznaczyć, wrzucić kartkę do skrzynki i tyle. Co prawda niektórzy nawet tego nie potrafią, ale nie o to tu chodzi. Jest jeszcze jedna ważna sprawa związana z wyborami. Na tym głosowaniu oprócz tych wszystkich rzeczy, które wcześniej wymieniłem trzeba zrobić coś jeszcze, włączyć myślenie. O tym właśnie chciałem napisać.

News will be here

Na potrzebę tego tekstu postanowiłem na chwile zapomnieć o wszystkich moich uprzedzeniach, preferencjach politycznych, o tym którą partię lubię, a której nie. W wyborach samorządowych jak w żadnych innych nie powinno się patrzeć na logo, tylko na człowieka.  Partia może działać w całym kraju, a w małym miasteczku powinni działać ludzie, nawet nie jeden człowiek a właśnie ludzie.

Długo nosiłem się z napisaniem tego artykułu, myślałem: jak, o czym, od czego w ogóle zacząć. Ale zdarzyły się dwie rzeczy, które dodały mi paliwa do napisania. Co to za rzeczy? Jedną z nich jest obłuda, wielka obłuda.

Wybory samorządowe mają największy wpływ na rozwój miasta. Nie wierzycie? To skąd u mnie przed domem nagle nowy chodnik, robiony jest chodnik na Zbyszewskiej, koło EDI marketu ulica, i tak dalej? W sumie jeśli tak na to spojrzeć samorządówka mogłaby odbywać się co rok, już dawno w mieście mielibyśmy metro. 

Ważne jest kogo wybierzemy, bo od tych ludzi właśnie będzie zależał dalszy rozwój lub niestety stagnacja. Jestem osobą młodą i naprawdę cieszą mnie te nowe chodniki i ulice które na gwałt robione są przed samymi wyborami. Jest to jakaś tam wartość dodana, ale na tym się kończyć nie powinno.

Minęły wakacje czas jakiegoś rozluźnienia, większość osób gdzieś wyjechała na tydzień czy dwa, część została w mieście. No i co w tym mieście można zrobić w wolnym czasie? Nawet Ci co wyjechali na trochę potem wrócili i też pewnie by coś tam sobie porobili. No więc co? Można by było iść nad wodę, tylko gdzie? Zalew w Głuchowie nie działa, chyba że chce się złapać Kiłę (też jakieś rozwiązanie na wyjazd, bo  kto powiedział, że w szpitalu spędzić urlopu nie można? Taki turnus można od razu połączyć z  terapią odchudzającą bo  przytyć to tam na pewno się nie da). Kurdę, nawet gmina Wiejska Pniewy która ma 30% mniejsze podatki (wiem, widziałem) remontuje zalew w Osieczku, a nasza Gmina Miejsko-Wiejska nie może? Żeby się wykąpać można pojechać nad Pilice do Tomczyc i popluskać się na niestrzeżonym i troszkę nielegalnym kąpielisku. A potem wszyscy oburzeni, że rodzice z dziećmi się tam kąpali i ktoś się utopił. A ja się pytam gdzie mieli to robić?

No cóż ale wybory czas pełny w obietnice jak święta w życzenia i otóż Burmistrz ogłasza konkurs  „Zaprojektuj teren wokół zalewu w Głuchowie”,   do wygrania jest ładne 15 tysiaczków. Co lepsze, dalej jak przeczytamy jest przepiękne jak dla mnie sformułowanie, uwaga cytuje „z możliwością późniejszej realizacji”. MOŻLIWOŚCIĄ, nie realizacją tylko z MOŻLIWOŚCIĄ! Ogłośmy konkurs na kolejną przebudowę rynku, pomysł na przyciągnięcie inwestorów, pomysł na wspominaną wcześniej nitkę metra, nie żałujmy sobie, niech ktoś zaprojektuje wahadłowiec do podróży na Marsa, wszystko przecież będzie z opcją „Możliwość późniejszej realizacji”. O! Mam pomysł! Może wybierzmy przyszłego burmistrza z możliwością wyrzucenia go z urzędu jeśli przez rok nic nie zrobi? Co jest jeszcze lepszego w tym ogłoszeniu to termin składania projektów ustalony został na 20 stycznia 2015 r. Czyli jak obecny Burmistrz i kandydat na następną kadencję przegra to nagrodę wypłaci z własnej kieszeni? Dajmy sobie na razie z tym spokój.

Kolejny kandydat na pytanie stawiane mu przez internautów właśnie o zalew w Głuchowie odpowiada „W Grójcu od kilkunastu lat w tej materii, jak i kilku innych, panuje dziwna niemoc. My zagospodarujemy zalew na Jeziorce poprzez wybudowanie oświetlonych pomostów z altanami i molo. Wykonamy plażę miejską i przygotujemy miejsca pod zaplecze gastronomiczne. Na takie zadania można i należy pozyskiwać dotacje zewnętrzne.”

Hmmm... panuje dziwna niemoc. Przepraszam ale szlak mnie trafia. Otóż przed poprzednimi wyborami zarówno obecny Burmistrz jak i obecny Radny i kandydat na burmistrza w swoich obietnicach wyborczych mówili o renowacji zalewu w Głuchowie. Skoro obaj chcieli to zrobić, to co przez te cztery lata robili, że razem im się to nie udało?! Panowie, sorry, ale nie wierze wam. Kolejna obietnica przed wyborami, co lepsze, ta sama co poprzednio i co? Za cztery lata znowu wszyscy będą albo „rozpatrywać możliwość” albo „dziwić się tej niemocy”? Dwa przeciwne sobie obozy mają ten sam pomysł i nie potrafią go zrealizować?! Pokazać, że jednak się da? Razem, jednego takiego samego pomysłu?! Wymieńmy ich wszystkich bo co się zmieniło, że wtedy nie a teraz tak? Jak inni kandydaci zaopatrują się na to nie wiem, ale mam nadzieję się niedługo dowiedzieć.

Bardzo chciałbym nie musieć jeździć pod piaseczyńskie Zalesie i tam odpoczywać nad zalewem wydając niepotrzebnie pieniądze na benzynę. Przecież mógłbym włożyć je do ręki jakiemuś grójeckiemu handlarzowi nad naszym zalewem. Kolejną sprawą jest czy Głuchów to najlepsza lokalizacja? Czy dobrym miejscem jest spędzać czas nad zalewem w pobliżu którego stoi działająca fabryka? Czy to nikomu nie przeszkadza? Nie można wybrać innego bardziej dogodnego miejsca? Po co w ogóle o tym myśleć? Ludzie się pytają to odpowiemy przecież to nic nie kosztuje, a z realizacją? No cóż „jest możliwość, ale panuje dziwna niemoc”.

Co jeszcze można zrobić? A no wybierzmy się na płytę amfiteatru. Obecnie jak od paru już lat trwa pokaz sztuki „Tarzan – król dżungli”. Czy to jest na tyle dobre żeby w zamian inne imprezy organizować na rynku miasta? Smutno się robi kiedy człowiek widzi jak Kwitnąca Jabłoń z roku na rok stacza się coraz niżej i niżej i niżej.  Impreza na tyle popularna, że jak spotykając w stolicy warszawiaka, który dowiaduje się, że  jesteś z Grójca pyta się czy Kwitnąca jeszcze się odbywa?

Jedźmy dalej, no właśnie chciałoby się pojechać. Mówię o Grójeckiej kolejce. Idzie się tam i tak naprawdę nie wiadomo co tam się dzieje, czy to drugi akt „Tarzana” czy może to już „Księga Dżungli”.  Ale chce grać Fair. Ogłoszono ostatnio, że samorządy Grójca, Piaseczna, Belska Dużego i Błędowa przejęły Kolejkę. Bardzo fajnie, ciekawe tylko jak to wykorzystają. Czy znowu będziemy pisać o „dziwnej niemocy”, czy też o „możliwości realizacji”? Tak osobiście podłoże pomysł jak zrobiono to w Bieszczadach: http://turystyka.wp.pl/kat,1040505,title,Bieszczadzka-Kolejka-Lesna,wid,16632374,weekendzsuzuki-wiadomosc.html?ticaid=113693 

Mamy trzech kandydatów i jedną kandydatkę na burmistrza naszego miasta/naszej gminy.  Pierwsze wrażenia odnośnie kandydatów, ok. Na zdjęciach każdy wychodzi pięknie, elegancko cycuś glancuś. (widziałem zdjęcia tylko 3 kandydatów, szczerze mówiąc nawet nie wiem z jakiej planety pojawił się czwarty ). No właśnie, na zdjęciach wszystko pięknie ale gorzej w rzeczywistości. Jeden kandydat jak się go zagai o wybory na mieście to zawsze ucieka bo jest czymś zajęty. ZA KAŻDYM RAZEM. Cóż jak jest tak zajęty to jak znajdzie jeszcze czas na zarządzanie miastem? Dla niego i dla nas chyba najlepiej aby jednak sobie odpuścił. Kolejny kandydat, no cóż, stoję sobie w jednym z lokali usługowych w naszym mieście on wpada zostawia papiery coś mówi pod nosem i wypada. WTF?! Jestem wyborcom! Może bym zagłosował gdybym chociaż dostał uścisk dłoni i głupie „dzień dobry, nazywam się tak i tak, jestem kandydatem na Burmistrza Grójca, proszę o głos/ co uważa Pan że trzeba zrobić w naszym mieście?”. Cóż, kolejne udane spotkanie z kimś kto może potem rządzić miastem. Na studiach wykładowca z PR zadał nam pytanie: kto sugeruje się reklamami? Oczywiście każdy z nas najmądrzejszy na świecie nie podniósł ręki. Facet się uśmiechnął i zadał kolejne pytanie. Czy myślcie że gdzieś tam wysoko w biurach siedzą idioci i marnują czas wymyślając reklamy które nic nie dają? I że jeszcze wyżej siedzą jeszcze więksi idioci, którzy płacą za to grube miliony? Właśnie ostatnio zdałem sobie sprawę cytując mistrza Yodę jakim mędrcem wielkim był on. Jeśli chodzi o PR naszych kandydatów to jesteśmy daleko, daleko w sumie sam nawet nie wiem za czym, nawet Korea Północna ma lepszy PR swojego władcy. Co najgorsze żaden z kandydatów tego nie rozumie, i powiem szczerze, że to mnie martwi bo skoro nie potrafią zrobić nawet tyle to co będzie potem?

Kończąc powiem o drugiej rzeczy, która dodała mi paliwa do napisania tego artykułu. Jeden facet z którym rozmawiałem powiedział „mieszkałem w tym mieście przez 40 lat, wyprowadziłem się i za niczym nie tęsknie, nic się tutaj nie dzieje.”

Dało mi to do myślenia jak cholera.  Czy wszyscy chcemy aby dalej tak było? Aby ten marazm dalej postępował? Aby symbolem upadku „życia” w tym mieście był upadek ŚKJ? Można się ze mną zgadzać lub nie. Przykłady które zaprezentowałem  akurat dla mnie są ważne, być może dla drugiej osoby coś innego jest ważniejsze, a komuś innemu wszystko się podoba.

Chciałbym aby każdy naprawdę przemyślał czego oczekuje od tego miasta. Nie jest złe marzyć, zwłaszcza o lepszym, chcieć czegoś więcej, wyjść poza utarte szlaki, jeśli naprawdę się czegoś chce to może to się udać. I to my mamy narzędzie do tego aby coś zmienić. Ja naprawdę nie wiem na kogo zagłosować, ale wiem, że na kogoś na pewno trzeba będzie zagłosować. Będzie to bardzo ważna dla nas wszystkich decyzja, dlatego nie będzie wystarczyło samo zakreślenie krzyżykiem odpowiedniego kwadracika. Jak ważne wcześniej będzie pomyśleć, który kwadracik będzie najlepszy.

Zbyszek Kasiński

Za treść nadesłanych materiałów odpowiadają ich autorzy. Redakcja portalu Grojec24.net nie utożsamia się z treściami wszystich opublikowanych materiałów. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za nadesłane materiały.

TAGI:

Komentarze (4):

ask; 29 października 2014, 19:58

Dobre Zbyszku, wyrazy uznania. Ja zagłosuję na kogoś innego niż obecny burmistrz i prawie burmistrz. Mam już dość jak Ty, masz rację, przez cztery lato jako burmistrz i radny mogli ciś zrobić razem. Mam tam gdzie kura ma jako opozycje i inne srycje. Po to są wybierani by pracować wspólnie a nie tylko się kłócić.

Obserwator; 29 października 2014, 23:31

Mądre fakty. Jeden wielki spektakl i układanka po wyborach i przed kolejnymi wyborami.

Jednak z brakiem przemian w mieście sie nie zgodzę, Grójcowi przybywa nowych ładnych ulic i chodników.przedszkole,biblioteka teraz nowe kino itp o którym taka Góra Kalwaria może tylko pomarzyć.

Głuchów, amfiteatr, kolejka to ściema wyborcza - chyba już każdy o tym wie.

Grójec jest martwym miastem, które przedstawia przekrój polskiego miasteczka rodem z Wilkowyi. Oby tylko sie innemu nie udało, jak go okradną to będę się cieszył. Jak coś zrobisz, to w potencjalni organizatorzy imprez w mieście zrobią wszystko by cię oczernić i skrytykować - ile to żeś nakradł.
Wszystkie wspominane Kwitnące Jabłonki, III liga i opłacanie piłkarzy niechcianych w lepszych klubach (to czasy gdy giełda w Słomczynie dawała zarobek miastu) były kosztem wybudowania skromnego basenu, niewymiarowej hali bo najzwyczajniej w świecie nie starczało środków na wszystko. Nawet szkolę w Belsku wybudowano dużo ładniejszą niż grójecka SP nr 2. Tym samym wolę dzisiejszy budżet Jabłonki ale zdecydowanie w większym zaangażowaniu społeczności Grójca w jego organizację, bez sponsoringu z kasy miejskiej pensji dla piłkarzy a pozostałe środki użyć do budowy pełnowymiarowej hali, fajny basen z odkrytymi brodzikami - gdzie mogłyby sie spotykać całe rodziny. Nowe Gimnazjum itp. Ale wolałbym mądrych i uczciwych radnych, których ktoś jak tutaj zrobił to Zbyszek - po prostu po czterech latach rozliczył.

aaa; 6 listopada 2014, 14:10

bardzo mądry artykuł

obserwator; 12 listopada 2014, 23:22

Ktokolwiek przeczyta ten komentarz niech przekaże dalej następującą uwagę. Otóż proszę wszystkich CZYTAJCIE UWAŻNIE PROGRAMY WYBORCZE KANDYDATÓW czy postulaty i zadania jakie sobie stawiają są w kompetencjach instytucji do których kandydują. Przeczytawszy parę ulotek stwierdzam, że kandydaci mylą wybory samorządowe z parlamentarnymi lub nie do końca wiedzą co jest w kompetencji gminy a co powiatu. Drodzy kandydaci wyborcy też myślą, też mają doświadczenie, też ukończyli różne szkoly, studia i w dzisiejszych czasach trudno wciskać kit:-)

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Niebezpieczna noc na S7 pod Grójcem. Doszło do dwóch zdarzeń W nocy z czwartku na piątek na drodze ekspresowej S7 w...
Będzie zmiana warty na parafii w Zbroszy Dużej Dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w...
Rowerem przez Mazowsze Jak zapewnić sobie czas pełen wrażeń? Odpowiedź jest prosta...
Fałszywi kominiarze grasują po Grójcu. Jest ostrzeżenie Spółdzielnia Mieszkaniowa Samopomoc w Grójcu ostrzega...
Już w sobotę 63. edycja Święta Kwitnących Jabłoni. Kto wystąpi w Grójcu Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm to gwiazdy, które wystąpią...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.