Wstąp w szeregi 63 batalionu lekkiej piechoty w Nowym Mieście nad Pilicą
25 marca 2024; 08:50
Informacja prasowa
1 komentarz
13 kwietnia rozpocznie się drugie w tym roku szkolenie podstawowe dla kandydatów do służby w 63 batalionie lekkiej piechoty w Nowym Mieście nad Pilicą. To ostatni dzwonek, by dopełnić formalności i wstąpić w szeregi brygady w ramach terytorialnej służby wojskowej.
Czym jest “Szesnastka”?
Szkolenie podstawowe trwa 16 dni, dlatego potocznie zwane jest “Szesnastką”. W jej trakcie ochotnicy, pod okiem starszych stażem i doświadczeniem instruktorów poznawać będą podstawy wojskowego rzemiosła. W tym czasie sprawdzą swoją wytrzymałość fizyczną, poznają zasady zachowania na polu walki i posługiwania się bronią. Zapoznają się również ze strukturą wojskową, obowiązującymi regulaminami czy zieloną taktyką. Szkolenie zakończy pętla taktyczna - egzamin sprawdzający nabytą wiedzę, a żołnierze, którzy ukończą ją z pozytywnym wynikiem złożą uroczystą przysięgę wojskową.
Natomiast po ośmiu dniach, do żołnierzy z 16 dołączą rezerwiści, którzy przysięgę mają już za sobą, a w ramach szkolenia wyrównawczego odświeżą zdobytą dotychczas wiedzę.
- Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to nie tylko zaangażowanie dla Ojczyzny, ale również okazja do rozwoju osobistego. Żołnierze - oprócz szkoleń rotacyjnych, które odbywają się w jeden weekend w miesiącu - mogą brać udział w kursach i szkoleniach rozwijających ich predyspozycje. Na żołnierzy, którzy marzą o wyższych stopniach wojskowych przewidziane są kursy: podoficerki Sonda oraz oficerski – Agrykola - mówi płk Witold Bubak - dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i dodaje: - Ogromnym plusem WOT jest również terytorialność pełnionej służby, a także - dzięki szkoleniom odbywającym się w weekendy - możliwość połączenia służby z życiem prywatnym.
Jak dołączyć do 6MBOT?
Terytorialsem może zostać każdy w wieku 18-60 lat (w przypadku szeregowych) oraz 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów). Podstawowe wymagania to, m.in.: posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletniość i niekaralność.
Na ochotników czekają rekruterzy, którzy przeprowadzą przez procedurę składania wniosku.
- Chętnie pomożemy, odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące rekrutacji czy specyfiki służby. Często zdarza się, że ochotnik ma mylne wyobrażenie o służbie, a po rozmowie z nami przekonuje się, że nie taki diabeł straszny - mówi jeden z rekruterów 6MBOT i dodaje: - Każde wcielenie to nowi ochotnicy. Pozyskiwanie ich nie byłoby możliwe, gdyby nie bardzo dobra współpraca z Wojskowymi Centrami Rekrutacji, które na całym terenie funkcjonowania Brygady, czyli w Radomiu, Garwolinie, Płocku i Warszawie prężnie działają i zachęcają kandydatów do wstąpienia w szeregi 6MBOT.
Numery telefonów do rekruterów z poszczególnych powiatów są dostępne na stronie: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl lub dzwoniąc pod numer Linii Wsparcia Rekrutacji: 800 696 077 (czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30 - 15.30).
Jeśli chcesz wstąpić do służby, możesz także odwiedzić najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji, a ich adresy i telefony znajdziesz na stronie http://wojsko-polskie.pl/zostanzolnierzem/centra-rekrutacji.
Napisz komentarz:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Komentarze (1):
już biegnę; 30 marca 2024, 22:50
Szczególnie w związku z sytuacją na Ukrainie wskazane jest się zaciągnąć bo tam już kończą się "zasoby ludzkie".