• Koszary Arche Hotel w Górze Kalwarii
  • Nowa inwestycja w Grójcu: apartamenty przy ul. Kolarska 8
  • Trakt Królewski w Grójcu
  • Kostka Brukowa Grójec - Bruk Designer
  • Szkoła jazdy Manewr Ośrodek Szkolenia Kierowców Grójec

Wybory na burmistrza Grójca 2024. Na pytania odpowiada Karol Biedrzycki

Karol Biedrzycki - kandydat na burmistrza Grójca
  • Dental Atelier - stomatologia i medycyna estetyczna w Grójcu
  • Autoryzowany sklep i serwis Viessmann w Grójcu
  • Szyte wnętrza - sklep z żaluzjami i zasłonami
  • Klucz Serwis - dorabianie kluczy do drzwi i samochodów
  • Perfumeria Tanellis & Biżuteria - Grójec Pasaż Intermarche

Na pytania Redakcji Grojec24.net i mieszkańców Grójca w ramach akcji #zapytajkandydata odpowiada kandydat na burmistrza Karol Biedrzycki.

1. Jakie największe wyzwania stoją obecnie przed samorządem Grójca, a co za tym idzie, jakie powinny być główne priorytety władz gminy na nową kadencję 2024-2029? Proszę wskazać przynajmniej pięć takich priorytetów.

Karol Biedrzycki: Grójec jako gmina i miasto jest regionem coraz częściej wybieranym przez młodych ludzi i rodziny do zamieszkania. Mamy też wielu rodowitych mieszkańców, krzewiących tradycję regionu, dbających o kolejne pokolenia. Jest to region i społeczność, w których drzemie ogromny potencjał.  Zarówno nasze miasto, jak i gmina nie w każdym aspekcie są jednak na to przygotowane. Wiele miejsc i obszarów wymaga modernizacji, unowocześnienia, bądź stworzenia na nowo, dostosowania do rozwijającej się społeczności, sprawnego zarządzania ze strony samorządu. Dlatego też uważam, że wśród priorytetów na nową kadencję powinny się znaleźć aspekty związane z szerokim rozwojem miasta i gminy, infrastruktury, miejsc użyteczności publicznej, czy rekreacji, dostosowanych do potrzeb mieszkańców w każdym wieku. Odpowiedniego wykorzystania budżetu gminy i z uwagi na bardzo duże potrzeby, możliwości sięgania po środki zewnętrzne.  Uważam, że szczególną uwagę należy też skierować na dzieci i młodzież, która stanowi przyszłość naszej społeczności i to przed nimi stoją coraz to nowsze wyzwania oraz seniorom, którym wiele zawdzięczamy. Przed nasza gminą jest w przyszłej kadencji jest wiele wyzwań inwestycyjnych, dlatego ważne jest korzystanie ze środków zewnętrznych.

Wśród 5 priorytetów wskazałbym zatem:
1. Sprawne i rzetelne dokończenie rozpoczętych inwestycji, związanych z edukacją i rekreacją, tj. rozbudowa PSP nr 1 i PSP w Lesznowoli, budowa żłobka samorządowego, rewitalizacja parku miejskiego i modernizacja stadionu.

2. Przeprowadzenie gruntownej analizy stanu gminnej oświaty, możliwości jej rozwoju oraz zapotrzebowanie (w tym też w zakresie budowy nowej szkoły, adekwatnej dostępności miejsc w przedszkolach oraz powstałym żłobku), a także niezwłoczne wprowadzenie założeń programowych dot. oświaty (m.in. oferta dydaktyczna dla uczniów zdolnych, czy bezpłatne zajęcia dodatkowe w przedszkolach ale też zwiększenie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, zapewnienie form wsparcia dla uczniów posiadających orzeczenia i wdrożenie programów propagujących zdrowy styl życia jako odpowiedź na obserwowane problemy).

3. Rozszerzenie oferty sportowej i kulturowej, zapewnienie miejsc rekreacji oraz rozwój terenów zielonych.

4. Zadbanie o odpowiednią infrastrukturę w mieście i gminie, zarówno drogową, jak i rekreacyjną (od stanu ulic i dróg gminnych, ścieżek rowerowych i tras spacerowych, poprzez chodniki z odpowiednim oświetleniem na terenach wiejskich, place zabaw, sołtysówki i świetlice wiejskie, modernizację rynku, budowę pumptrucka, czy budowę budynku komunalnego), z uwzględnieniem dbałości o czystość i wygląd miasta.

5. Modernizacja oczyszczalni ścieków w Kobylinie oraz budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.

2. Jak Pan/Pani ocenia funkcjonowanie grójeckiej oświaty? Czy i co ewentualnie trzeba w niej zmienić?

Uważam, że poprawy wymaga infrastruktura, m.in. trudna sytuacja PSP nr 3, wciąż trwająca rozbudowy PSP nr 1 i PSP w Lesznowoli, która utrudniają funkcjonowanie uczniom i nauczycielom. Ponadto też należałoby stworzyć ofertę, odpowiadającą aktualnym potrzebom naszych uczniów, zawierającą bazę edukacyjną skierowaną na pracę z uczniem zdolnym, umożliwienie rozwoju zainteresowań i uzdolnień, ale też zwiększenie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci ze szkół i przedszkoli, czy zapewnienie adekwatnych form wsparcia dla dzieci z trudnościami w uczeniu się i orzeczeniami. Istotnym zagadnieniem jest też wdrożenie programów propagujących zdrowy styl życia, promujących zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną, a także rozszerzenie oferty już na etapie przedszkolnym (dodatkowe, bezpłatne zajęcia dla dzieci).

3. Jak Pan/Pani zamierza poszerzyć ofertę kulturalno-rozrywkową Grójca?

Chciałbym utworzyć Młodzieżowy Dom Kultury z opracowaną ofertą zajęć dla dzieci i młodzieży, a także Centrum Historii Regionu, w którym będą mogli spotykać się miłośnicy ziemi grójeckiej oraz osoby zainteresowane bogatą historią naszego regionu. Ponadto obok naszych stałych wydarzeń, jak np. sztandarowe Święto Kwitnących Jabłoni chciałbym stworzyć szerszą ofertę imprez kulturalnych dla naszych mieszkańców, z koncertami na żywo oraz letnią scenę koncertową w Grójcu. Uważam też, że istotnym elementem jest popularyzacja aktywnego spędzania czasu i organizacja różnego rodzaju tematycznych wydarzeń dla naszych mieszkańców (jak np. ubiegłoroczny Piknik Motoryzacyjny, którego byłem inicjatorem), czy też wsparcie oddolnych inicjatyw, takich jak Ochotnicze Straże Pożarne i Koła Gospodyń Wiejskich. Natomiast na terenach wiejskich chciałbym zwrócić także uwagę na rozwój miejsc aktywizacji sołectw, takich jak sołtysówki i świetlice wiejskie.

4. Jakie są Pana/Pani pomysły na rozwój rekreacji i terenów zielonych?

W mojej ocenie ważna jest:

- rozbudowa ścieżek rowerowych i tras spacerowych,

- budowa i modernizacja placów zabaw dla dzieci, w tym sensorycznego placu zabaw i ścieżki sensorycznej

- zagospodarowanie terenów zielonych w mieście oraz na wsi,

- zielona strefa relaksu, którą planuję stworzyć w wyniku modernizacji i zazielenienia rynku,

- budowa pumptrucka.

Chciałbym również, zagospodarować dla naszych mieszkańców teren zalewu w Głuchowie.

5. W jaki sposób powinien funkcjonować sport w gminie, zarówno ten o charakterze wyczynowym, jak i o charakterze typowo rekreacyjnym? Jak widzi Pan/Pani rozwój bazy sportowej?

Myślę, że dla naszych mieszkańców powinna być przygotowana szersza oferta imprez sportowych. Aby zaktywizować i zachęcić ludzi do uprawiania sportu trzeba organizować cykliczne turnieje, rozgrywki i zawody w gminie. Ważny jest również rozwój i modernizacja infrastruktury sportowej. Chciałbym, aby do klubów sportowych i organizacji pozarządowych działających na terenie gminy trafiło większe wsparcie finansowe. Istotne jest również wspomaganie rozwoju lokalnych talentów sportowych np. poprzez stypendia sportowe. Uważam, że powinniśmy promować sukcesy i osiągnięcia sportowców z Gminy Grójec. Idealnym rozwiązaniem może być organizacja Gali Sportu na zakończenie roku kalendarzowego, podczas której możemy zaprezentować nasze talenty sportowe.

6. Jak ocenia Pan/Pani funkcjonowanie komunikacji publicznej? Chodzi zarówno o transport wewnątrz gminy, jak i komunikację z Warszawą. Czy wymaga ona zmian, a jeśli tak to jakich?

Uważam, że komunikacja na terenie naszej gminy dobrze funkcjonuje. Chciałbym zachęcić mieszkańców Grójca do korzystania z niej, dlatego też w moim programie znajduje się punkt wprowadzający darmowy autobus w mieście.

Jednak, aby poprawić komunikację z Warszawą trzeba podjąć rozmowy z przewoźnikiem PKS Grójec Sp. z o.o. i wspólnie szukać rozwiązania. Jesteśmy po przebudowie drogi ekspresowej S7 i należy pomyśleć o uruchomieniu kilku autobusów, które bezpośrednio z Grójca dojadą do Warszawy bez zatrzymywania się po drodze. Wówczas mieszkańcy Grójca mieliby zapewniony szybszy i bardziej sprawny dojazd do stolicy.

7. Jaki jest Pana/Pani stosunek do dwóch planowanych przedsięwzięć transportowych o zasięgu krajowym i regionalnym, które niewątpliwie mogą wpłynąć na Gminę Grójec? Chodzi o sieć kolejową w ramach projektu CPK oraz OAW.

Ważny jest rozwój miasta i gminy, ale nie kosztem dóbr naszego środowiska naturalnego, czy życiowego dorobku mieszkańców. Myślę, że projekty CPK i OAW powinny być dokładnie przeanalizowane. Osobiście uważam, iż zarówno Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej jak i linie kolejowe dużych prędkości powinny przebiegać poza granicami naszej gminy. W bieżącej kadencji wspólnie z radnymi podjęliśmy uchwały wyrażające sprzeciw wobec powyższych inwestycji.  

8. Proszę o przedstawienie stanowiska w sprawie „lex deweloper”. Czy popiera Pan/Pani starania deweloperów do budowy nowych budynków wielorodzinnych na terenach do tego nieprzeznaczonych wg MPZP? Czy takie inicjatywy będą popierane po objęciu urzędu?

Uważam, że miasto powinno się rozwijać, także jeśli chodzi o budynki wielorodzinne, ale nie niezgodnie z MPZP. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Grójcu podjęliśmy uchwałę w sprawie określania lokalnych standardów urbanistycznych na terenie Gminy Grójec, która powinna być jeszcze dopracowana w przyszłości. Głosowałem za tą uchwałą, ponieważ liczę się ze zdaniem mieszkańców.

9. Jakie pomysły ma Pan/Pani na usprawnienie komunikacji na linii Urząd Miasta – mieszkańcy oraz ogólnie na rozwój społeczeństwa obywatelskiego w gminie Grójec?

Chciałbym uruchomić Systemu Obsługi Mieszkańca, czyli nowy sposób na zgłoszenie awarii, usterki czy otrzymanie powiadomienia o niebezpieczeństwie lub zagrożeniu (aplikacja mobilna).

Ważne są dla mnie spotkania i konsultacje z mieszkańcami, w szczególności w sprawach strategicznych (np. plan zagospodarowania przestrzennego, sprzedaży mienia itp.). W celu ciągłego doskonalenia i podnoszenia jakości usług w Urzędzie Gminy i Miasta w Grójcu będę prowadził badanie satysfakcji interesantów odwiedzających urząd. Chciałbym wdrożyć Grójecki Budżet Obywatelski dzięki któremu mieszkańcy zdecydują na co gmina wyda pieniądze w ich najbliższej okolicy.

Warto także poprawiać komunikację między urzędem, a jednostkami pomocniczymi gminy (np. MGOPS, ZGK itd.), tak aby odpowiedzi na pisma trafiały do odbiorców szybciej i sprawy były załatwiane sprawniej niż dotychczas.

10. Jak widzi Pan/Pani współpracę z organizacjami pozarządowymi (NGO)?

Organizacje pozarządowe odgrywają ważną rolę w każdej gminie, dlatego też chciałbym wdrożyć program współpracy Gminy Grójec z organizacjami pozarządowymi, podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego oraz kołami gospodyń wiejskich. Dzięki takiemu wsparciu w naszym samorządzie byłyby realizowane nowe projekty i inicjatywy, które aktywizowałyby naszych mieszkańców.

11. Samorząd i biznes. Jaki ma Pan/Pani pomysł na współpracę z przedsiębiorcami i przyciąganie nowych inwestorów?

Chciałbym stworzyć forum dyskusyjne między urzędem, a przedsiębiorcami, ponieważ ich zdanie jest dla mnie bardzo ważne. Myślę, że nasz samorząd mógłby pomóc lokalnym przedsiębiorcom w ich promocji, zarówno w kraju jak i na przykład w miastach partnerskich gminy.

12. Chciałabym się dowiedzieć, jakie stanowisko mają kandydaci na burmistrza odnośnie podpisanej po raz kolejny umowy ze schroniskiem w Wągrodnie (istnieje zapis o dowożeniu psów do schroniska w Sobolewie). Czy podpiszą kolejną umowę ze schroniskiem o dobrej reputacji z wieloma wolontariuszami? Np. na Paluchu.

Z informacji jakie posiadam wynika, że schronisko w Wągrodnie dobrze funkcjonuje. Dlatego też nie widzę przeciwskazań, aby kolejnej umowy nie zawierać z tym podmiotem. O tym, gdzie trafią bezpańskie psy uzależnione będzie, kto przystąpi do przetargu. Dodatkowo istnieje możliwość sformułowania odpowiednich zapisów w umowie, aby wszystko było transparentne.

13. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem programu bezpłatnej kastracji psów i kotów również właścicielskich oraz za edukacją ich właścicieli? Polityka pokazała w innych gminach…

Jest to ważne, aby wdrożyć odpowiednią profilaktykę bezdomności zwierząt. Dlatego też uważam, że program darmowej kastracji psów i kotów oraz edukacja właścicieli zwierząt ma tu ogromne znaczenie.

14. Grójec 2029. Jaka jest Pana/Pani wizja miasta i gminy Grójec na koniec przyszłej kadencji, jeśli to Pan/Pani będzie burmistrzem?

Chciałbym, aby Grójec w 2029 był miastem nowoczesnym, innowacyjnym, ale z zachowaniem naszej grójeckiej tradycji i kultury. Aby każdy mieszkaniec czuł się dobrze w naszej małej ojczyźnie, ważny i doceniony, z miejscami, w których może na wysokim poziomie się realizować, edukować, pracować, odpoczywać, czy integrować.

15. To ja powinienem/powinnam zostać burmistrzem, ponieważ…

Doskonale znam to miasto i gminę, wiem jakie są jej potrzeby i też jakie ma potencjały. Tutaj mieszkam od urodzenia, tutaj pracuję. Mam ponad 15-letnie doświadczenie w samorządzie grójeckim, za sobą wiele rozmów z mieszkańcami i podejmowanych inicjatyw. Mam też zaangażowanie i energię ogromnie potrzebne na tym stanowisku. Dzięki zdobytemu przez wiele lat doświadczeniu, wiem, jak wesprzeć rozwój naszej gminy i sprawnie nią zarządzać. Ponadto ważne są dla mnie wszystkie miejscowości w Gminie Grójec i sprawy każdego człowieka, który w nich mieszka. Dlatego też podczas najbliższych wyborów zachęcam do postawienia krzyżyka przy moim nazwisku.




Komentarze (63)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują Zasady Komentarzy.


  • Alarm24 - zgłoś nam swój news


  • Marek Kwieciński - Twój agent ubezpieczeniowy z Grójca

Najnowsze





  • Spółdzielnia Mieszkaniowa Samopomoc - Grójec

Popularne





  • Miejsce na Twoją reklamę

Ostatnie komentarze






  • Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Miejsce na Twoją reklamę