Wystawa Gloria Victis. Powstanie Styczniowe – 160. Rocznica zrywu

16 lutego 2023; 14:18

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. R. Donica Fot. R. Donica

Od 9 lutego 2023 r. w parku przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oglądać można wystawę plenerową pt. Gloria Victis. Powstanie Styczniowe – 160. rocznica zrywu.

Jej wernisaż odbył się 9 lutego, towarzyszyły mu pokazy grup rekonstrukcji historycznej przypominjące działania powstańcze. Ekspozycja wpisuje się w ogólnopolskie obchody 160. rocznicy powstania styczniowego. Ma ona charakter edukacyjny, przypomina wydarzenia z okresu powstania na ziemiach Królestwa Polskiego, Litwy, Białorusi a także Ziemi Wareckiej. Wydarzenie zgromadziło pokaźną grupę uczniów wraz z nauczycielami szkół podstawowych i średnich z Warki, Nowej Wsi, przedstawicieli wareckiego oddziału PTTK im. W. Krawczyka i Muzeum Regionalnego im. prof. Tomasza Mikockiego w Kozienicach.

Zebranych w parku powitała dyrektorka muzeum Iwona Stefaniak, a o ekspozycji opowiedział kurator Piotr Kupnicki. Otwarcie wystawy obwieściła głośna salwa rekonstruktorów, po czym zaprezentowali oni broń białą i palną używaną w walkach powstańczych, a także metody posługiwania się tego typu bronią. Powstańcze kosy, szable, sztylety, muszkiety, karabiny i rewolwery, prezentowane przez żołnierzy w mundurach i strojach z okresu powstania, budziły duże zainteresowanie uczniów.

Po prezentacji wszyscy zebrani udali się na polanę w winiarskim parku, gdzie rozegrano powstańczą potyczkę. Bitwa przedstawiona została bardzo realistycznie – salwy z karabinów i muszkietów, unoszący się zapach prochu, nawoływania i rozkazy dowódców, zimowa aura - wiernie oddawały atmosferę walki. Oddział carski został rozbity, a jego dowódca trafił do niewoli. Po bitwie zmęczeni żołnierze i wszyscy zaproszeni goście spotkali się przy gorącym posiłku, serwowanym w polowych warunkach. Była to też okazja, by porozmawiać z uczestnikami pokazu o ich pasji.

Wystawa plenerowa będzie prezentowana w parku przy muzeum do końca wakacji. W oparciu o wystawę dział naukowo-edukacyjny przygotował lekcje muzealne. Zachęcamy do skorzystania z oferty muzeum,  zwiedzania wystawy, a także ekspozycji stałej Warka – miasto dotknięte historią, której część jest poświęcona wydarzeniom z lat 1863-1864 na Ziemi Wareckiej.

Składamy serdeczne podziękowania Grupie Rekonstrukcji Historycznej WARKA pod dowództwem Grzegorza Kocyka i Grupie Historycznej REKO z Warszawy pod dowództwem Jana Nałęcza za przygotowanie pokazu.

Info. Muzeum

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Mieszkańcy powiatu grójeckiego nabici w kryptowaluty. Stracili fortunę Ostrzegamy przed oszustwami związanymi z inwestowaniem w...
Pędził w terenie zabudowanym z prędkością ponad 120 km/h Policjanci z grupy SPEED zwalczają agresywne i...
Gmina Grójec z własnymi liniami autobusowymi i pierwszą linią po mieście! Pod koniec minionego roku Gmina Grójec została objęta dopł...
Mieszkaniec Chynowa znalazł niebezpieczny dla ludzi gatunek żółwia W niedzielę mieszkaniec gminy Chynów zauważył przy rowie...
Twój bezpieczny dom z firmą ELDAM Aby czuć się bezpiecznie, podczas wakacji oraz każdej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.