Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net

Wystawa Gloria Victis. Powstanie Styczniowe – 160. Rocznica zrywu

16 lutego 2023; 14:18

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. R. Donica Fot. R. Donica

Od 9 lutego 2023 r. w parku przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oglądać można wystawę plenerową pt. Gloria Victis. Powstanie Styczniowe – 160. rocznica zrywu.

News will be here

Jej wernisaż odbył się 9 lutego, towarzyszyły mu pokazy grup rekonstrukcji historycznej przypominjące działania powstańcze. Ekspozycja wpisuje się w ogólnopolskie obchody 160. rocznicy powstania styczniowego. Ma ona charakter edukacyjny, przypomina wydarzenia z okresu powstania na ziemiach Królestwa Polskiego, Litwy, Białorusi a także Ziemi Wareckiej. Wydarzenie zgromadziło pokaźną grupę uczniów wraz z nauczycielami szkół podstawowych i średnich z Warki, Nowej Wsi, przedstawicieli wareckiego oddziału PTTK im. W. Krawczyka i Muzeum Regionalnego im. prof. Tomasza Mikockiego w Kozienicach.

Zebranych w parku powitała dyrektorka muzeum Iwona Stefaniak, a o ekspozycji opowiedział kurator Piotr Kupnicki. Otwarcie wystawy obwieściła głośna salwa rekonstruktorów, po czym zaprezentowali oni broń białą i palną używaną w walkach powstańczych, a także metody posługiwania się tego typu bronią. Powstańcze kosy, szable, sztylety, muszkiety, karabiny i rewolwery, prezentowane przez żołnierzy w mundurach i strojach z okresu powstania, budziły duże zainteresowanie uczniów.

Po prezentacji wszyscy zebrani udali się na polanę w winiarskim parku, gdzie rozegrano powstańczą potyczkę. Bitwa przedstawiona została bardzo realistycznie – salwy z karabinów i muszkietów, unoszący się zapach prochu, nawoływania i rozkazy dowódców, zimowa aura - wiernie oddawały atmosferę walki. Oddział carski został rozbity, a jego dowódca trafił do niewoli. Po bitwie zmęczeni żołnierze i wszyscy zaproszeni goście spotkali się przy gorącym posiłku, serwowanym w polowych warunkach. Była to też okazja, by porozmawiać z uczestnikami pokazu o ich pasji.

Wystawa plenerowa będzie prezentowana w parku przy muzeum do końca wakacji. W oparciu o wystawę dział naukowo-edukacyjny przygotował lekcje muzealne. Zachęcamy do skorzystania z oferty muzeum,  zwiedzania wystawy, a także ekspozycji stałej Warka – miasto dotknięte historią, której część jest poświęcona wydarzeniom z lat 1863-1864 na Ziemi Wareckiej.

Składamy serdeczne podziękowania Grupie Rekonstrukcji Historycznej WARKA pod dowództwem Grzegorza Kocyka i Grupie Historycznej REKO z Warszawy pod dowództwem Jana Nałęcza za przygotowanie pokazu.

Info. Muzeum

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Uwaga! Wzmożony ruch wojsk. To wielkie ćwiczenia Rozpoczęło się ćwiczenie DRAGON-24 - najważniejszy...
Zderzenie ciężarówki i trzech busów na DK50 Do zdarzenia z udziałem ciężarówki i trzech busów doszło we...
Mundurowi namierzyli volkswagena. Kierowca przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h Policjanci z grójeckiej drogówki kontrolowali prędkość...
We wtorek strajk rolników! Będzie blokada S7 Policja ostrzega we wtorek 27 lutego przed utrudnieniami na...
Burza na sesji Rady Miejskiej w Grójcu! Mieszkańcy: oddajcie milion na Aroniową W poniedziałek 26 lutego Rada Miejska w Grójcu na wniosek...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.