Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net

Wystawa Moja Rodzina - Moją Siłą (ZDJĘCIA)

28 listopada 2021; 11:57

Grojec24.net

1 komentarz

W sobotę, 27 listopada w Galerii Grójeckiego Ośrodka Kultury miało miejsce otwarcie interdyscyplinarnej wystawy prac uczestników projektu socjalnego „Moja rodzina moją siłą”, który jest realizowany przez specjalistę pracy socjalnej, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Martę Gąsienica-Gronikowską i współrealizatorów. Działania są objęte honorowym patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Grójec - Dariusza Gwiazdy.

Na wystawie można zapoznać się z wizualnymi efektami pracy uczestników, którzy podczas cyklu 8 spotkań stworzyli prezentację pełną rysunków, prac malarskich oraz instalacji. Ponadto wyświetlona była animacja po klatkowa ukazująca proces powstania wspólnych prac. Ekspozycja wzbogacona jest w opisy działań realizowanych w ramach projektu. Swoimi wrażeniami z realizacji zajęć, z zakresu arteterapii, socjoterapii oraz psychologii, podzielili się z nami instruktorzy warsztatów.

Warsztaty z dramy

Zaproponowane przez Michała Ekiela — warsztaty z dramy — otworzyły uczestników na swobodne przybieranie osobliwych ról, wymyślenie oryginalnego scenariusza, własnoręczne tworzenie strojów i dekoracji z kartonów. Michał opisuje zajęcia: "Wszystko rozegraliśmy przez pryzmat organizacji przedstawienia ze strony zaplecza. Tak naprawdę sam fakt wystawienia sztuki teatru częściowo improwizowanego był jedynie pretekstem do współpracy na rzecz danego celu. Większość uczestników wybrała wcielenie się w aktorów, przy czym pula postaci była ograniczona jedynie przez wyobraźnię uczestników. Postacie wybieraliśmy, dopasowując je do naszych cech charakteru, a następnie kreowaliśmy ich strój czy to przez maskę, rekwizyty, ruchy, sposób mówienia, czy nawet pojazd. Oczywiście teatr to nie sami aktorzy, takowoż współpracowaliśmy z udziałem scenografa, narratorki, bileterów, fotografa oraz plakacistów. Fabułe tworzyli sami uczestnicy, wspólnie analizując relacje, które mogłyby mieć miejsce pomiędzy postaciami, jakie mogliby mieć wspólne cele oraz jaka sytuacja mogłaby połączyć teoretycznie zgoła odmienych bohaterow. Optymizmem napawał stopień zaangażowania dzieci, ich pomysłowość i kreatywność i nawet w najbardziej abstrakcyjnych sytuacjach dawały radę odszukać przestrzeń dla danego aktora. Całość w zamyśle stanowiła miejsce do rozmów o emocjach, społeczeństwie, współpracy, kreatywności jak i weryfikowaniu tychże wartości podczas pracy."

Spotkania dla rodziców

Warsztaty dla rodziców rozwijające umiejętności interpersonalne i wzmacniające kompetencje wychowawcze prowadziła psycholog Beatę Krajewską, która dzieli się swoimi wrażeniami: "Spotkania z rodzicami w ramach projektu "Moja Rodzina - Moją Siłą" były dla mnie cennym czasem spędzonym ze wspaniałymi ludźmi. Uczestnicy mieli możliwość między innymi dowiedzieć się jakie mechanizmy kierują człowiekiem, czym są wartości i jak na ich podstawie tworzyć zasady, jak rozmawiać o potrzebach, trudnościach oraz w jaki sposób podchodzić do problemów i szukać konstruktywnych rozwiązań. Budujące było usłyszeć: "Pani Beato to działa, mam dla siebie czas wolny, a to ostatnie ćwiczenie działa, już nie mam tyle zmartwień i wiem co robić." Wierzę w to, że choćby jedna rodzina poprawiła jakość swojego życia i relacji, stałaby się inspiracją dla kolejnych. Tak już jest, że dobre zmiany pociągają za sobą kolejne."

Refleksje z zajęć

Swoimi odczuciami na temat pojektu dzieli się Michał Ekiel: "Stwierdzić by można jak to miliony razy, że zajęcia były ,,niezapomnianym doświadczeniem" jednak nie w tym rzecz. Cała magia rozgrywa się na polu kontaktu z drugim, nieco młodszym a jednak unikatowym człowiekiem, które dopiero rozgląda się po otaczającym świecie. Ukazanie mu możliwości rozwijania się w preferowanym przez nie kierunku w obrębie rodziny, mam wrażenie, że zasiało swoiste ziarno. Radość sprawiło mi również wspólne konwersacje z uczestnikami, częstokroć powracające do tematyki ich emocji, razem rozpracowywaliśmy ich źródła i poszczególne cechy. Intrygujące było przekucie dziecięcej energii w pracę, która wręcz posiadała własną duszę a była jak dla nich nowym podejściem do sztuki, oderwanym od podejścia znanego z lekcji plastyki. Satysfakcjonująco myśli się o tym, że wspólnie z dziećmi zdołaliśmy wnieść w życię przynajmniek odrobinę słońca, które to samodzielnie zmalowali."

Sztuka w rozwoju osobistym

Zarówno oglądane dzieło sztuki jak i stwarzany przez nas obraz to pewnego rodzaju pomost pomiędzy naszym światem wewnętrznym a zewnętrznym. Sztuka budzi i wzmacnia w człowieku żywotność, wywołuje doznania rozładowujące i oczyszczające wnętrze - to efekt katharsis. Proces kreacji pomaga uczestnikom zintegrować sferę emocjonalną, poznawczą i behawioralną. W każdej chwili mogą coś zmienić, dorysować lub zakryć, zakleić czy zamalować. Takie działania pobudzają wyobraźnię, wspierają procesy poznawcze, takie jak myślenie i koncentracja. Dla osób oddających się arteterapii obraz, ruch, dźwięk lub słowo są jedynie bramą do świata wewnętrznego — świata uczuć i emocji, który na co dzień bywa niedostępny bądź trudno dotrzeć do niego za pomocą innych metod. Arteterapia pomaga przejść przez proces zmiany i rozwoju osobistego w bezpiecznych i sprzyjających temu warunkach.

Sylwetki instruktorów

Marta Gąsienica-Gronikowska - specjalista pracy socjalnej w MGOPS w Grójcu; absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Pedagogika - praca socjalna) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej — Instytut Nauczycielski w Gorzowie Wielkopolskim (Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z pracą socjalną). W swej pracy zawodowej m.in. prowadziła zajęcia edukacyjne w formie warsztatów, była wychowawczynią grup, planowała i realizowała pracę opiekuńczo-wychowawczą. Ukończyła wiele kursów i szkoleń obejmujących m.in. tematykę profilaktyki uzależnień, radzenia sobie ze stresem, przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Michał Ekiel – malarz, rysownik, student Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych (specjalizacja: arteterapia) w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, przewodniczący akademickiego koła naukowego „Miłośników sztuki”, ekspermentalny tatuator, animator kultury i instruktor zajęć plastycznych i edukacyjno – wychowawczych z elementami dramy. W swoich projektach artystycznych często wykorzystuje niekonwencjonalne działania interdyscyplinarne z wykorzystaniem nowych mediów. Brał udział w projektach edukacyjnych i animacyjnych na terenie gminy i miasta Grójec, m.in. we współpracy z Biblioteką, GOK czy GOS.

Anna Merska-Mitan – magister sztuki, instruktor arteterapii, artystka, malarka, animator kultury. Ukończyła Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny o specjalności „Arteterapia – Kultura przeciw Wykluczeniu” organizowany przez Centrum „Łowicka” – Dom Kultury w Dzielnicy Mokotów, Warszawa. Uzyskała międzynarodowy certyfikat, który posiada Rekomendację Narodowego Centrum Kultury. Od 13 lat prowadzi warsztaty artystyczne oraz bierze udział w licznych wydarzeniach kulturalno-artystycznych również w przestrzeniach publicznych promując i wdrażając nowoczesne metody edukacji i animacji kulturalnej. Równolegle była kuratorem oraz koordynatorem ponad stu wystaw artystycznych i wydarzeń w Polsce (ART/X/TOYAMA w Grójcu - 2019) i za granicą.

Beata Krajewska — ukończyła jednolite studia magisterskie na Uniwersytecie Humanistyczno- Społecznym SWPS w Warszawie, gdzie zdobyła specjalizację psychologa klinicznego. Odbyła szereg szkoleń i warsztatów specjalistycznych m.in. interwencja kryzysowa, psychoonkologia, psychologia traumy dzieci i młodzieży, stosowana psychologia sportu. Pracuje głównie w oparciu o terapię akceptacji i zaangażowania ACT, a także odkrywanie mądrości zapisanej w ciele metoda Focusingu. Zdobyte doświadczenie przy współpracy ze Stowarzyszeniem "Animator", współrealizując programy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz pracy indywidualnej z rodzicami, może efektywnie wykorzystać w zajęciach grupowych dla rodziców, prowadząc ich w zdobywaniu i doskonaleniu umiejętności rozwiązywania konfliktów, komunikacji i budowania dobrych relacji z dziećmi.

Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor GOK-u - Pani Monice Woźniak, uczestnicy mieli możliwość korzystania z sal instytucji kulturalnej. Cykl warsztatów w ramach projektu "Moja rodzina moją siłą" był finansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Grójcu.

Opieka artystyczna: Anna Merska-Mitan

>> GALERIA ZDJĘĆ

TAGI:

Komentarze (1):

Rodzina ; 14 stycznia 2022, 21:23

Zgodnie w ideologią PIS.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Ostatnie pożegnanie podinspektora Pawła Korczaka W środę w Tarczynie obyła się uroczystość pogrzebowa...
ZWiK w Grójcu wydał komunikat ws. bakterii coli w wodzie Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grójcu poinformował, iż...
Sanepid wydał komunikat ws. jakości wody w Grójcu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grójcu...
Wirtualne biura w Warszawie - czy warto z nich korzystać? Warszawa, jako stolica Polski, jest nie tylko centrum...
40-lecie nadania imienia Tomasza Nocznickiego szkołom w Nowej Wsi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.