Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Wyzwolenie? 1945 – czy nowe zniewolenie?

23 lutego 2015; 10:26

Grojec24.net

6 komentarzy

Komisja Integracji Europejskiej i Promocji Powiatu Grójeckiego zachęca uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Grójeckiego do wzięcia udziału w konkursie Instytutu Pamięci Narodowej - „Wyzwolenie? 1945”. Zgłoszenia należy nadesłać na adres mailowy IPN do 28 lutego 2015 r. (szczegóły poniżej). Trzy najlepsze prace z Powiatu Grójeckiego, wskazane przez komisję konkursową IPN, będą uhonorowane dodatkowymi nagrodami.

News will be here

Konkurs "Wyzwolenie? 1945", którego organizatorem jest warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych Mazowsza.

Zadaniem uczestników konkursu jest opracowanie odpowiedzi na pytania: jak miejscowa społeczność postrzegała zajęcie przez Armię Czerwoną Mazowsza i Podlasia w 1944/45 roku? Czy koniec II wojny światowej oznaczał pełne zwycięstwo Polski? Celami konkursu jest zainteresowanie uczniów historią najnowszą, a w szczególności pogłębienie świadomości historycznej, szczególnie w kontekście 70 rocznicy upadku III Rzeszy Niemieckiej i zakończenia II Wojny Światowej, która przypada na rok 2015. Organizatorzy konkursu planują zwiększenie świadomości historycznej przez pokazanie historii regionu w odniesieniu do historii powszechnej.

W konkursie materiałem pomocniczym mogą być nagrana i spisana relacja świadka historii albo opracowane ankiety obejmujące 15-20 osób. Nagranie wywiadu powinno być w formie filmu dokumentalnego. Film należy zapisać w formacie avi, flv, wmv. Wywiad powinien trwać do 30 minut. Transkrypcja wywiadu musi być zapisana w programie Microsoft Word (wersja 1997-2013). Ankieta może objąć maksymalnie 15-20 osób, powinna być w programie Microsoft Word (wersja 1997 – 2013). Pracę należy zapisać na nośniku CD lub pendrive.

W historii mówionej największe znaczenie ma ludzka pamięć o wydarzeniach, których byliśmy świadkami. Udział w konkursie jest niezwykłą możliwością stworzenia i opracowania własnego źródła historycznego, a także pogłębienia wiedzy historycznej o swoim regionie.

Zadanie konkursowe powinno być efektem samodzielnej pracy uczniów. Nauczyciel pełni rolę merytorycznego opiekuna projektu i nie uczestniczy w przygotowaniu prezentacji.

Do konkursu można zgłaszać wyłącznie prace dotychczas niepublikowane i nie zgłoszone do innych konkursów.

Do 28 lutego.2015 r. należy nadesłać mailowo wypełniony formularz zgłoszeniowy.

Organizatorzy konkursu przewidują przyznanie nagród i dyplomów dla zespołów, które zdobędą trzy pierwsze miejsca i ich opiekunów. I miejsce: tablet oraz książki, II i III miejsce: aparaty fotograficzne i nagrody książkowe. Osobą kontaktową ze strony organizatora jest:

Urszula Martyńska IPN Oddział w Warszawie, mail: urszula.martynska@ipn.gov.pl,  telefon: 22 860 70 52)

Więcej informacji o zasadach konkursu, teksty źródłowe i formularze są do pobrania na stronie:

http://ipn.gov.pl/obep-warszawa/konkursy-historyczne/warszawa-konkurs-dla-uczniow-mazowieckich-szkol-gimnazjalnych-i-ponadgimnazjalnych-wyzwolenie-1945

Komisja Integracji Europejskiej i Promocji Powiatu Grójeckiego jednogłośnie, głosami wszystkich  radnych PiS i PSL, przyjęła propozycję, aby ufundować trzy wyróżnienia dla prac z terenu Powiatu Grójeckiego. Zarząd Powiatu zaakceptował tę inicjatywę.

Wyróżnionych prace uczniów z Powiatu Grójeckiego wskaże komisja konkursowa IPN.

PIOTR BĄCZEK
Przewodniczący Komisji Integracji Europejskiej i Promocji Powiatu

TAGI:

Komentarze (6):

kot; 23 lutego 2015, 22:09

czemu ten polski żołnierz z plakatu trzyma niemiecki pm MP40???

kocurek; 24 lutego 2015, 10:29

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

marek; 24 lutego 2015, 10:33

zdobyczny :D

ask; 24 lutego 2015, 11:17

ja pitolę, to jest partyzant na plakacie?

kocurek; 24 lutego 2015, 19:21

Jak dzieciaki kasujecie takie wpisy, to wysiadam z tego pociągu zakłamania i cenzury.

TomaszWGR; 27 lutego 2015, 15:12

Wyzwoleniem przez sowietów można by nazwać pod warunkiem że od początku pomagali by nam wobec agresji niemców, Nie można absolutnie mówić o wyzwoleniu i tym bardziej obchodzić rocznicę tego faktu, mając na uwadze historię, czyli pakt ribentrop-mołotow czyli IV rozbiór Polski oraz zdradziecką (tak ją trzeba nazwać) napaść 17 września 39r. Zamiast tego warto by było wystosować notę albo jak to nazwać - list otwarty po rosyjsku (mógłby to zrobić samorząd lub jakaś właściwa organizacja) do rosyjskich mediów (i tych kremlowskich i opozycyjnych) w którym byłby zawarty opis tego co działo się na początku wojny, co robili u Nas sowieci co byłoby odpowiedzią dlaczego tzw \"wyzwolenia\" przez krasnoarmiejców w 45r My Polacy nie traktujemy i nigdy traktować nie będziemy jako wyzwolenia. Jeżeli dotarłoby to chociaż do części tej ruskiej ciemnej masy to byłoby już sukcesem, bo inaczej nie mają szans dowiedzieć się o prawdzie od swoich zakłamanych putinowskich mediów.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

ITD: kierował bez uprawnień niesprawną wywrotką Kierowca wywrotki i zarazem przedsiębiorca nie posiadał waż...
Trafią na 3 miesiące do aresztu za pobicie i uszkodzenie ciała Najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie dwaj sprawcy, któ...
Kierowca zapomniał o wyroku sądu. Czekają go surowe konsekwencje Surowe konsekwencje czekają kierującego, który najwyraźniej...
Gdzie zamówić fronty do szafek? Wybór odpowiednich elementów do kuchni czy łazienki ma...
Na tę wiadomość kierowcy czekali wiele lat! Rusza budowa ronda w Żdżarach Już wkrótce, ruszy długo oczekiwana przebudowa skrzyżowania...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.