Zabrakło jednego radnego

21 marca 2020; 17:09

Grojec24.net

30 komentarzy

Ratusz w Grójcu (fot. UGiM / Agata Matulka)

Z powodu braku kworum (wymaganej prawem liczby obecnych radnych) nie odbyła się piątkowa, nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Grójcu.

W ratuszu stawiło się dziesięciu z dwudziestu jeden radnych. Do kworum zabrakło jednej osoby.

Do tej sytuacji na swoim oficjalnym, facebookowym profilu odniósł się burmistrz Grójca, Dariusz Gwiazda. Podziękował dziesięciorgu radnych, którzy przyszli na sesję. Włodarz przyznał, że "sytuacja, w której się niespodziewanie znaleźliśmy jest dla nas wszystkich trudna, a przede wszystkim niebezpieczna". Jednocześnie zwrócił uwagę, że "każdego dnia wiele osób naraża swoje zdrowie i życie, żeby kraj mógł funkcjonować. Sprzedawcy, urzędnicy, służby mundurowe, pracownicy medyczni i wiele innych osób przychodzi każdego dnia do pracy, żeby duża część społeczeństwa mogła zostać w domu, a przez to zmniejszyć ryzyko zachorowań".

Dariusz Gwiazda wyjaśnił, że poprosiłem radnych o przyjście na sesję, bo są "tematy i zadania, które nie mogą poczekać". - Abyśmy mogli kontynuować rozpoczęte projekty i należycie wypełniać prawo, powinniśmy podejmować uchwały, decyzje, projekty. Gmina musi działać, nikt nas nie zwalnia z obowiązków. Niestety zabrakło jednej osoby do kworum, dlatego sesja nie mogła się odbyć, a co za tym idzie, nie mogliśmy podjąć uchwał istotnych dla funkcjonowania gminy i miasta - napisał burmistrz.

Jak przy tym zaznaczył, że przekładanie sesji na następne tygodnie nie rozwiązuje problemu, zwłaszcza że sytuacja z dnia na dzień się pogarsza. - W obecnych warunkach nie jest także możliwe głosowanie przez Internet - podkreślił Gwiazda.

- Gdybyście Państwo w dniu dzisiejszym uchwalili dodatkowe środki na balon nad Orlikiem, byłaby duża szansa na wykorzystanie dobrej sytuacji rynkowej na inwestycję i zakończenie robót przed końcem roku, co tak bardzo potrzebne jest uczniom i nauczycielom PSP nr 1. Z przykrością stwierdzam, że także nie uda się rozpocząć wspólnie z powiatem budowy drogi Uleniec-Czekaj, oraz remontu chodników przy starym odcinku ul. Sienkiewicza - wskazał w swoim wpisie burmistrz.

- Dlatego jeszcze raz serdecznie dziękuję tym, którzy pojawili się na dzisiejszej sesji, wypełniając tym samym obowiązki wobec Mieszkańców Gminy i Miasta Grójec - zakończył Dariusz Gwiazda.Powody swojej nieobecności jeszcze przed sesją, także na swoim oficjalnym profilu na Facebooku, wyjaśnił radny Dariusz Prykiel:


W związku z zagrożeniem epidemiologicznym występującym na terenie całego naszego kraju, mając na uwadze zdrowie swoje, moich bliskich, znajomych i tym przypadku koleżanek i kolegów z Rady Miejskiej oświadczam, że świadomie nie wezmę udziału w zwołanej na wniosek Burmistrza Gminy i Miasta Grojec przez Przewodniczącego RM sesji w dniu 20.03.2020r. Moim zdaniem na sesji nie będą podejmowane żadne pilne uchwały, które są niezbędne do prawidłowej pracy urzędu ani też żadne uchwały mające na celu przeciwdziałanie pojawiającym się w naszym powiecie przypadków zakażeń koronawirusem. Jednocześnie proszę wszystkich mieszkańców o stosowanie się do zaleceń służb medycznych i sanitarnych na miarę swoich możliwości, być może to przyczyni się w jakimś stopniu do zminimalizowania zarażenia wirusem i pozwoli w najbliższym czasie cieszyć się z pięknej wiosennej pogody.

Źródło: Dariusz Prykiel - Radny Gminy i Miasta Grójec


W sobotę do sprawy odniosła się też radna Anna Lubowiecka:

Wczorajsza sesja rady miejskiej nie odbyła się z powódu kworum. Długo myślałam o tym czy dzielić się z Państwem odczuciami czy nie? Jedni będą to krytykować, inni doceniać, to Państwa opinia. Każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie ale pamiętajmy że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.  Wiem, że wśród radnych są osoby w grupie wysokiego ryzyka, dlatego to szanuję i rozumiem ale co z pozostałymi?

Jest epidemia,  zagrożenie,  panika i strach. Ja też się boję ale jest też odpowiedzialność, obowiązek służyć Grójcowi, mieszkańcom i gminie. Dla mnie kapitanowie schodzą ostatni ze statku. Sala ratuszowa została przygotowana idealnie do przeprowadzenia sesji wg zaleceń. Każdy z nas miał szansę siedzieć osobno w odległości do 1,5 m od siebie, był płyn dezynfekujący i rękawiczki. Sala była wietrzona.

Co mają powiedzieć ludzie ( lekarze, pielęgniarki,  panie ekspedientki ze sklepu,  policja,  straż miejska, pożarna, pracownicy urzędu itp.)? Oni pracują,  mimo strachu nie opuścili posługi dla naszego miasta, dlatego my radni też nie powinniśmy tego robić. Nie mieliśmy okazji porozmawiać o ważnych sprawach i rozwiązaniach dodatkowych np. dla seniorów czy młodzieży w czasie trwania epidemii.

Wielki szacunek dla tych wszystkich ludzi, których wymieniłam. Brakuje słów, które mogą wyrazić  wdzięczność za Państwa pracę.

Życzę wszystkim jednostkom  wytrwałości,  zdrowia, przetrwania w tych trudnych chwilach i znalezienie nadziei na lepsze jutro.

Do Was drodzy mieszkańcy apeluję  byście zachowali rozsądek i stosowali się do zaleceń. Dbajcie o siebie i rodzinę,  sąsiadów, seniorów , oni w tej trudnej sytuacji potrzebują naszej opieki oraz zainteresowania. Życzę wszystkim zdrowia i szybkiego powrotu do życia jakie każdy z nas lubi. Trzymajcie się cieplutko

Źródło: Anna Lubowiecka - Radna Rady Miejskiej w Grójcu

TAGI:

Komentarze (30):

Jasio Kowaleski; 21 marca 2020, 17:40

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Do radnych!!! ; 21 marca 2020, 17:49

Co macie do powiedzenia pracownikom żabki, stacji paliw czy innych pu ktoe którzy są teraz w pracy? Mam nadzieję że sumiennie wszyscy radni którzy nie przyszli oddadzą ekwiwalent na cele cherytarywne!!

XYZ; 21 marca 2020, 18:21

Czy uchwały dotyczące balonu nad orlikiem są w tym momencie aż tak ważne? Każdy kto zapoznał się z planem obrad tej nadzwyczajnej sesji wie ze nie ma tam nic co dotyczy obecnej sytuacji ( walki z pandemią). Teraz wszystkie środki powinny być skierowane na opiekę medyczną, czy trudną sytuacje przedsiebiorców(np. obniżenie czynszów). Planowanie takich inwestycji jest w obecnej sytuacji nie na miejscu. W powiecie mamy dwa zamknięte szpitale, zarażonych lekarzy i pielęgniarki, dalej pracujące zakłady gdzie są skupiska ludzi. Kapitan schodzi ze statku ostatni? Ale w jakim kierunku my płyniemy? Popieram wszystkich radnych, którzy nie zjawili się na tej sesji. Gdzie jest burmistrz? W Chiclayo w Peru burmistrz zamknął mniejszą firmę niż te na naszym rynku. A u nas? „Dobra sytuacja rynkowa na inwestycje w balon”.... Przepraszam, ale gdy nie zostaną podjęte poważne kroki miasta w kierunku walki z wirsusem to balon się przyda do jako szpital polowy lub miejsce do przechowywania trumien. Będziemy mieć w Grójcu drugie Bergamo.

zxc; 21 marca 2020, 18:32

Do radnych ! - jeżeli kogoś nie było na sesji to nie otrzyma wynagrodzenia, to oczywiste. Proszę znów nie robić zbędnego zamieszania.

Radny ; 21 marca 2020, 18:42

To nie są samorządowcy, to tchurze 😡

Wyborca; 21 marca 2020, 18:49

Pani Radna pisze - Nie mieliśmy okazji porozmawiać o ważnych sprawach i rozwiązaniach dodatkowych np. dla seniorów czy młodzieży w czasie trwania epidemii. Który to punkt w porządku obrad?

http://grojec.esesja.pl/posiedzenie/59ac6f00-0ed2-4

Do XYZ; 21 marca 2020, 19:29

Człowieku piszesz o walce z wirusem że na tym powinna skupić się gmina a później piszesz ze popierasz radnych którzy się nie stawili? Gdzie logika w twojej wypowiedzi? Jak gmina ma walczyć z wirusem jak radni się nie pojawiają na sesji? Co ma powiedzieć ekspedientka żabki jak jest epidemia wirusa a ktoś przychodzi i mówi że chce gumę? Radny radny powinien w takich sytuacji sterczec przed drzwiami i czekać aż otworzą się dzwi żeby zrobić jakieś kroki i nas ochronić a nie chować się za drzwiami a pieniędze brać za nic!!! Tfu!! Dziwdostwo i tchurze!!! Szczytem bezczelności jak piszą o szacunku dla lekarzy pieregianiarek a sami się chowają i wysługują!! Drodzy radni pieniędzy nie bierzecie za siedzenie w domu!!! Jak się boisz oddaj mandat radnego!!!

Star; 21 marca 2020, 19:31

Ci, którzy mogli przybyć na sesję i świadomie nie przybyli popełnili duża pomyłkę.
Radna Lubowiecka ujęło bardzo trafnie, na czym polegają obowiązki wybranych do reprezentowanie i rozstrzygania problemów na rzecz ogółu wybierających.
Sumienie ma każdy i wolność ma każdy i odpowiedzialność ma każdy.
A my dopilnujemy, by ta odpowiedzialność nie ominęła nikogo.

Do XYZ; 21 marca 2020, 19:35

Nigdy nie miałeś talentu, teraz też go nie wykazałeś. Niczego nie zrozumiałeś, do niczego nie dojdziesz. Nic nie ugrasz, bo nic sobą nie reprezentujesz.

Do XYZ; 21 marca 2020, 20:40

Arturo, dawno cię nie było i przez ten czas nie zrobiłeś żadnych postępów. Czy naprawdę już nie stać cię na napisanie czegoś sensownego?
Niczego się nie nauczyłeś i chyba już nue nauczysz.
P.S. Może Jacusia odwiedź i razem coś spróbujcie umyślić.

Wajda; 21 marca 2020, 21:59

No czegoś tu nie rozumiem. Pan Gwiazda jak i jego protegowana p.Lubowiecka na koniec swych wywodów apelują o rozsądek i przestrzeganie zaleceń. To dlaczego się do nich nie stosują i zwołuje sesję. Nazywają ją jeszcze nadzwyczajna bo trzeba przegłosowac balon nad orlikiem?!!! To czysta manipulacja opinią publiczną. Mieszkańcy Grojca to nie ciemniaki Panie Burmistrzu i wyczują natychmiast każdy fałsz i obłudę. Nie sądzi Pan, że są teraz ważniejsze sprawy - nasze zdrowie a może nawet życie!!!!

Do Wajda; 22 marca 2020, 08:39

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Observer; 22 marca 2020, 09:10

Tak sięgam pamięcią wstecz i myślę, że większej chodzącej hańby, niż ów Arturek nie było w Grójcu i nie będzie.

Mieszkaniec 2; 22 marca 2020, 09:37

Może nie trzeba zwoływać sesji rady żeby posprzątać ulice i chodniki oraz skwery w Grójcu to czystość jest najlepszą bronią na chińskiego wirusa.

Mieszkaniec miasta; 22 marca 2020, 18:08

Panie Prykiel i pozostali radni, którzy byli nieobecni. Nie ma spraw ważnych i nieważnych. Spełeczeństwo Was wybrało i to my Wam płacimy abyście nas reprezentowali. Waszym obowiązkiem jest uczestnictwo w radach. Swoim zachowaniem skompromitowaliście się. Jeśli macie choć odrobinę przyzwoitości i honoru powinniście złożyć mandat radnego.

CZA; 22 marca 2020, 23:00

Zapewne na sesji była okazja żeby porozmawiać i poruszyć kwestie epidemii , zapewne można było wprowadzić wszelkie środki ostrożności np. szybkie przeprowadzenie serii niezbędnych głosowań. Na miejscu części radnych głupio byłoby mi spojrzeć w oczy wszystkim pracującym.Ponadto ciekawe czy do pracy chodzili ???

Senior; 23 marca 2020, 01:57

Radni którzy pozostali w domach uszanował powagę chwili. Nie czas na jad. Dzisiaj żeby było jutro trzeba skupiać się na sprawach ważnych dotyczących coraz trudniejszej sytuacji naszego społeczeństwa.

prawda; 23 marca 2020, 08:12

Pytanie do pana Dariusza Prykla
CZY CAŁY CZAS PAN PRZEBYWA W DOMU I NIGDZIE NIE WYCHODZI ? Proszę o krótką odpowiedź. Potrafi się Pan przecież wypowiadać na forach.

Do prawda; 23 marca 2020, 09:28

Nie, nie siedzę cały czas w domu. Pracuję zgodnie z nałożonym rygorem przez mojego pracodawcę. Robię zakupy i nawet wychodzę na spacery unikając kontaktu z ludźmi. DP

prawda; 23 marca 2020, 10:21

Dziękuję za informację. Ja też jestem w procentowym stopniu pracodawcą, bo głosuję. Mam tyko żal, że obserwuję kłótnie, brak zgody w Radzie. Posłużyłem się Pańskim przykładem ponieważ nikt z mądrej Rady mając czas na złożenie wniosku nie zaproponował przeprowadzenia sesji online. Był czas żeby się przygotować. Mam nadzieję, że ta sytuacja zjednoczy Radę, a oglądając sesję będzie można zobaczyć nie tylko krytykę jednych na drugich, ale dyskusje typu .. a jak pana/pani zdaniem ten problem można rozwiązać. Pozdrawiam i mój głos jest za Panem - za odwagę i udzielenie odpowiedzi.

Do Darek P.; 23 marca 2020, 10:24

Pańskim pracodawcą są również wyborcy, mieszkańcy naszej miejscowości. Skompromitował się Pan niestety. Mało przekonywujące są te pańskie zeznania i sam się Pan dojechał. Zawiodło myślenie i instynkt. A dobrze się człowieku zapowiadałeś ........

Do prawda; 23 marca 2020, 19:03

Nikt cię nie chce, więc usiłujesz podłączyć się pod D.P. Myślę, że on także, już od dawna się na tobie poznał. I znowu porażka.

Star do radnych nieobecnych; 23 marca 2020, 19:23

Zachowaliście się jak złe uczniaki w szkole. Kiedy miał być sprawdzian, albo klasówka, uciekliście z lekcji by tego uniknąć. I dla oczyszczenia sumienia wzajemnie się wspieracie podgadując, że nauczyciel winny, bo nie powinien Wam tego robić. Najbardziej znamienne było tu zachowanie radnego D. P. - wielce wyszukane słowa usprawiedliwienia.
I pytanie: czy rząd, wg Was, też nie powinien się zbierać, wojewoda naradzać, lekarze leczyć a wojsko i policja służyć?
Znowu wstyd, wstyd, wstyd.
Czy Wy w ogóle zakładacie możliwość bycia pożytecznymi? A co z honorem? Wiecie co to jest?
A przewodniczący miał recydywę z braku kultury i co? Co mi zrobicie?
No chyba już za dużo tego, dymisję rozważyć czas. Wasze notowania lecą na pysk.

Mieszkaniec wsi; 23 marca 2020, 20:02

Nieobecność radnych PiS ostatecznie udowodniła, że grójecka odnoga tej partii jest jedną wielką porażką i żenadą.
I podobnie głupie usprawiedliwienie radnego A. M., nie tylko niewiarygodne, zakłamane ale i pozbawione logiki.

Jestem z Grójca; 23 marca 2020, 20:43

Kieruję te słowa do wszystkich mądrych co tak ochoczo na tym forum krytykują radnych, którzy zostali w domu. Przecież sesja o której tak zaciekle debatujecie mogła się odbyć za pomocą Skype-a, wszyscy w obecnej chwili tak się komunikują.
Najłatwiej jest krytykować w obronie osoby u której się w kieszeni siedzi. Dajcie już spokój, przestańcie bronić swojego Burmistrza przecież on niczego do tej pory nie zrobił i nie zrobi za słaby jest i tyle. Pozdro.

obserwer; 24 marca 2020, 02:54

Przeczytałem artykuł na onecie, przeczytałem historię wyborów i manewry PSL żeby wygrac wybory. Deklaracje jak to służba zdrowia i szpitale w Nowym Mieście i Grójcu będą priorytetem. Dla ludzi z Grójca. Te Wasze władze to jakaś TOTALNA PORAŻKA I WSTYD NA CAŁĄ POLSKĘ. Kto wybierał i nadzorował "ZARZĄD" szpitala w w Grójcu. Wygląda na to, że to macie tam prowizorkę, zupełny brak kompetencji. Generalnie powinna wkroczyć PROKURATURA i zrobić porządek.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/koronawirus-w-polsce-skandaliczne-bledy-sparalizowaly-szpital-w-grojcu/lhfbyfc

Sesja byla potrzebna ; 24 marca 2020, 07:16

Jesli klub radnych mogl wziac kasę z Muralu na rozbiórkę modrzewianki, TO klub MÓGŁ ZMIENIĆ i dać NA walke z Covidem19 LUB na wsparcie DLA GROJECKIEGO SZPITALA!
Po co przychodzili na tą sesje radni z grupy ryzyka a mlodzi zostali w domu?

Do jestem z Grójca ; 24 marca 2020, 08:11

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Do jestem z Grójca; 24 marca 2020, 08:18

Dajcie spokój?
Damy, kiedy zrezygnujecie z mandatów.
Damy, kiedy skończycie przynosić wstyd miszkańcom.
Damy, kiedy spotka was zasłużona kara, proporcjonalna do rozmiaru wyrządzanych szkód.

pakowacz grójeckich filetów; 24 marca 2020, 12:04

Rajcowie, jak problemy to się chowamy pod pierzynką,a gdzie Bóg Honor Ojczyzna.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Burmistrz Nowego Miasta w RMF FM: To był szok Na początku to był wielki szok i wielkie przeżycie dla...
Koronawirus: apel proboszcza z Michalczewa Dwóch naszych Parafian z Michalczewa (Małe Lipie) jest zara...
Mazowieckie muzea online o tradycjach wielkanocnych Święta wielkanocne to wyjątkowy czas i najważniejsze święto...
Koronawirus: rekordowy przyrost zakażonych – znamy przyczynę Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grójcu poinformował we...
Uwaga, kolejna dezynfekcja w Grójcu! W związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Kraty pomostowe Mostostal, stopnie... Od lat zapewniamy Państwu profesjonalną obsługę w zakresie dystrybucji...
Garmażeryjne Rewolucje Od 06.04.20 Garmażeryjne Rewolucje wznowiły produkcję. Zapraszamy na...
Alarmy Kamery Napędy Bram Domofony Montaż,serwis,rozbudowa systemów alarmowych,kamer,napędów do bram.
... Bezpieczny i niezawodny wybierasz metodę i termin płatności. W przypadku...
Opiekunka osoby starszej w Niemczech...

Planowany termin wyjazdu: między 09.04 a 10.04.2020...

Firmy z Grójca i okolic

Firma przeprowadzkowa Lider - Przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową z Krakowa, jednak wykonujemy także przeprowadzki...
... Sporządzanie wycen nieruchomości dla zabezpieczenia kredytów hipotecznych,...
CityBus - przejazd busem do Modlina Profesjonalna firma transportowa, o ugruntowanej pozycji na rynku, CityBus,...
Take Care Polska sp. zoo. Firma zajmuje się dochodzeniem zaniżonych odszkodowań zarówno z OC sprawcy...
Fotowoltaika Brewa Zbudujemy dla Ciebie instalację fotowoltaiczną i obniżymy rachunki za...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.