Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grójcu stanie się spółką

9 lutego 2015; 22:33

Grojec24.net

10 komentarzy

Uchwałę intencyjną podjęto jednogłośnie (fot. Mateusz Adamski)

Podczas poniedziałkowej sesji radni jednogłośnie podjęli uchwałę intencyjną w sprawie przekształcenia Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w spółkę komunalną prawa handlowego.

News will be here

Podjęta uchwała dopiero rozpoczyna proces przekształcenia, ale jak zaznaczył burmistrz Jacek Stolarski, po jej uchwaleniu od tego procesu nie ma już odwrotu, ponieważ wszystkie wymagane formalności i audyt dotychczasowej struktury będą kosztowały zarówno dużo czasu, jak i pieniędzy.

Obecnie Zakład Wodociągów i Kanalizacji działa w formie zakładu budżetowego gminy. Oznacza to m.in., iż jego zobowiązania stanowią część zadłużenia całego budżetu gminy. Po przekształceniu ma się to zmienić. Nowa spółka będzie oddzielnym podmiotem gospodarczym. – W ten sposób dojdzie do przysłowiowej zamiany rur na udziały w spółce – tłumaczył obrazowo radnym Kazimierz Łątkowski, dyrektor firmy consultingowej Business Expert z Poznania, która ma przeprowadzić cały proces przekształcenia.

Wśród zalet przyjęcia nowej formy prawnej Łątkowski, a także burmistrz Jacek Stolarski wskazywali przede wszystkim na możliwości odliczenia przez spółkę podatku VAT. - Dzięki temu wydatki na inwestycje realizowane na zlecenie spółki mogą zostać obniżone o 23% - podkreślał burmistrz.

Łątkowski zapewnił, iż taryfy za wodę i ścieki nadal będzie zatwierdzała rada miejska. Podobnie jak plany inwestycyjne spółki czy obsada stanowiska prezesa, gdyż gmina będzie miała w nowym podmiocie 100 procent udziałów. Ponadto, z  dniem przekształcenia do nowego tworu przejdą wszyscy dotychczasowi pracownicy Wodociągów.

Przed głosowaniem przewodniczący Adam Siennicki pytał dyrektora, jak takie przekształcenia wyglądały w innych gminach. Natomiast, radny Tomasz Nowakowski chciał się dowiedzieć, czy po zmianie formy organizacyjnej nie dojdzie do podwyższenia stawek za dostarczanie wody i odbiór ścieków. Na to pytanie dyrektor Łątkowski nie chciał jednoznacznie odpowiadać, tłumacząc, iż na te stawki wpływ mają czynniki zewnętrzne (np. koszty energii elektrycznej), których wzrostu nie da się obecnie przewidzieć.

Ostatecznie uchwałę intencyjną poparli wszyscy obecni na sali radni. Do powołania spółki z o.o. w miejsce Zakładu Wodociągów i Kanalizacji dojdzie 1 stycznia 2016 roku, jeśli radni podejmą ostateczną uchwałę w tej sprawie.

Mateusz Adamski

TAGI:

Komentarze (10):

Mieszkanka z Orzeszkowej; 10 lutego 2015, 12:07

Może wreszcie ktoś się zainteresuje stanem naszych wodociągów! Niestety mieszkańcy ul. Orzeszkowej, a zapewne i Wybickiego też często nie mają wody przez liczne awarie wodociągu na ul. Sienkiewicza przy garnizonowym. Chyba można coś z tym zrobić skoro wodociąg pęka zawsze w jednym i tym samym miejscu...

wp.pl; 10 lutego 2015, 15:01

Radna Stolarska nie miała tego w planach na najbliższe 4 lata :-)

wyborca; 10 lutego 2015, 15:02

Wiemy do czego dążą radni. Pozbyć się kłopotu i niech spółka sama dąży do rozwiązywania kłopotów wynikających najprawdopodobniej ze złego gospodarowania Zakładem Wodociągów i Kanalizacji. Ale jak zwykle jak coś źle funkcjonuje to trzeba zmienić chociaż nazwę. Tylko boję się, że od spółki do prywatyzacji droga jest krótka.

mieszkaniec; 10 lutego 2015, 17:15

Głupie tłumaczenie ,że spółka będzie mogla odliczać VAT tylko burmistrz zapomnial dopowiedzieć że automatycznie wszystkim korzystającym z wody i kanalizacji też zostanie do rachunków doliczony VAT.
Małe dopowiedzenie!!!!!!!

WGR do mieszkaniec; 11 lutego 2015, 09:33

Czytaj ze zrozumieniem !!!
\"... wydatki na inwestycje realizowane na zlecenie spółki mogą zostać obniżone o 23%\"

Do WGR; 11 lutego 2015, 12:52

Jak jest prywatyzacja / przekazanie spółce, to musi być i podwyżka... W tym kraju tak już jest.

ask; 11 lutego 2015, 18:51

@ WGR: mogły rownież zostać znacznie obniżone poprzez skuteczne pozyskiwanie funduszy unijnych

Ktoś; 13 lutego 2015, 13:19

No i widzicie jakich radnych sobie wybraliście. Powiem tak od 2016 roku spodziewajcie się 100% podwyżki opłat za wodę i ścieki, zobaczycie jak wam będzie dobrze. A co do WAT to trzeba mieć trochę wiedzy , a nie pisać bzdury jak niektórzy powyżej. Tak spółka zyska 23 % kosztów inwestycji, ale kto poniesie te koszty, no jak myślicie?. Końcowy odbiorca wody zapłaci za inwestycję i wspomniany WAT, to będzie jeden z powodów podwyżki opłat za wodę i ścieki. Dziękujcie wspaniałym rajcom, którzy coraz głębiej sięgają do waszych kieszeni.

Ciekawy; 19 lutego 2015, 11:27

Mam pytanie do radnych: co państwo myślicie na temat kanalizacji miejscowości, które ubiegają się od wielu lat? czy mieszkańcy będą płacić za tę inwestycję 100% czy to będzie pomoc jak do tej pory, czyli dofinansowanie ze strony gminy? Byłoby niesprawiedliwe, gdyby społeczeństwo musiało płacić za to całość. Bo kogo stać na tę inwestycję? Myślę, że to są zaniedbania gminy więc powinna wykonać to co obiecywała przez tyle lat.

oo; 22 lutego 2015, 16:14

Do dziamania byli Aktywni. Teraz ich zabraklo wiec truja tutaj. woda i ścieki to zawsze dochodowa działalność ale musi być dobrze zarządzana. Wiec bardziej troszcie sie kto bedzei prezesem nowej spółki a nie chcielibyście zachować państwowy stył zarzadzania i dyrektorzy pozniej miast zajmowac sie firma to kandydują na radnych i szukają szczescia albp towarzystwa w polityce.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Grójecki policjant na podium Mistrzostw Polski Policji w Triathlonie Grójecki dochodzeniowiec asp. szt. Paweł Jaroszyński zajął...
Amator cudzej borówki z Mogielnicy. Grozi mu teraz 5 lat odsiadki Z plantacji w gminie Promna skradziono krzewy borówki...
Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...
Będzie transmisja meczów EURO 2024 w grójeckim kinie! Wspólne kibicowanie i mecz na dużym ekranie, czyli...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.