Grojec24.net - Grójec i Powiat Grójecki

Zakładanie działalności gospodarczej - jaką formę księgowości wybrać?

29 maja 2023; 09:41

Materiał promocyjny

Prowadzenie księgowości to nie lada wyzwanie. Wymaga nie tylko teoretycznej znajomości przepisów prawnych, a także sporego doświadczenia. Dlatego też przed założeniem firmy, warto dowiedzieć się cokolwiek na jej temat. Jakie są rodzaje księgowości? Jaką księgowość dopasować do prowadzonej działalności? Co z podatnikami VAT?

Jakie wyróżnia się rodzaje księgowości?

Jednym z podstawowych działań podczas zakładania firmy jest wybór księgowości. Zgodnie z polskim ustawodawstwem wyróżnić można jej dwa rodzaje:

- księgowość uproszczona - polega ona na prowadzeniu ewidencji realizowanych operacji, którą wykonuje się z pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a także ryczałtu od przychodów ewidencyjnych. Do 2022 roku możliwe było prowadzenie karty podatkowej. Obecnie korzystają z niej tylko Ci przedsiębiorcy, którzy wybrali ją przed zmianą prawa. 
- księgowość pełna - skupia sie ona nie tylko na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, ale także na rejestrowaniu obrotów i sald czy kontroli tzw. ksiąg pomocniczych. Na podstawie zgromadzonych informacji tworzone są sprawozdania finansowe, ustala się wysokość zaliczek i kwotę podatku. 

Rodzaj księgowości powinien zostać szczegółowo przemyślany, a przede wszystkim dopasowany do sposobu prowadzenia działalności. Na co warto zwrócić uwagę?Rodzaj księgowości a prowadzona działalność 


Założenie, a tym bardziej prowadzenie własnej działalności ma swoje mocne i słabe strony. Jedną z wad jest z pewnością ilość papierkowej roboty, którą trzeba wykonać. Aby ułatwić sobie sprawę warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego - IFirma. Co więcej, należy dokładnie przeanalizować, który rodzaj prowadzonej księgowości będzie dopasowany do powstałej działalności. Sprawdź ofertę księgowości online: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Księgowość uproszczona w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej, jawnej i partnerskiej jest możliwa pod jednym warunkiem. Przychody w konkretnym roku obrotowym nie powinny przekraczać 2 000 000 euro, co powinno zostać udokumentowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Jeśli dochód przekroczy maksymalna kwotę, należy zmienić rodzaj prowadzonej księgowości na pełną. Przedsiębiorca może również zdecydować się na ryczałt. Zwłaszcza w sytuacji gdy spełnia wymogi znajdujące się w ustawie z 1998 roku. Rozliczenie jest zależne od formy działalności, a więc możliwe stawki wahają się od 2% przez 10% do nawet 17%.Ryczałt sprawdza się szczególnie u przedsiębiorców, których maksymalna kwota opodatkowania wynosi 12% lub gdy całkowity koszt prowadzenia działalności jest stosunkowo niski. O czym jeszcze warto pamiętać? Podatkowa księga przychodów i rozchodów jest wymagana w dwóch formach opodatkowania: podatku liniowym i skali podatkowej. Druga opcja sprawdza się w przypadku firm, których dochód nie wyniósł więcej niż 120 000 zł. Po przekroczeniu tej kwoty, warto zastanowić się nad zmianą na podatek liniowy. 

Spółki, m.in. z o.o. czy komandytowa

Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości dotyczy spółek: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych oraz prostych akcyjnych. Ponad to przedsiębiorca jest zobligowany do regularnego wykonywania sprawozdań z działań finansowych, a także tworzenia wykazów stanów pasywów i aktywów firmy. Jeśli dochód w poprzednim roku obrotowym przekroczył lub wynosił 2 000 000 euro to jest jedyny możliwy rodzaj księgowości. Gdy kwota ta nie została przekroczona, wybór ten stanowi dobrowolna decyzję właściciela. Księgowość pełna bywa skomplikowana, a niejednokrotnie wymaga poświęcenia wiele czasu. Dlatego też wielu przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie profesjonalnego biura rachunkowego, który zajmie się nawet najtrudniejszymi zadaniami. Podatek VAT a księgowość 


Sytuacja wygląda inaczej w przypadku prowadzenia rejestru zakupu i sprzedaży VAT. Wówczas wyróżnia się ewidencję uproszczona i pełną. Pierwsza z nich dotyczy przedsiębiorców zwolnionych ze składania opłat z tytułu VAT podmiotowego. Warto jednak zaznaczyć, że przychód roczny działalności nie powinien przekroczyć 200 000 zł. Ten rodzaj księgowości nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku prowadzenia rejestru finansowego - w celu wykrycia ewentualnych niezgodności i przekroczeń maksymalnego dochodu. Wersja pełna stosowana jest przez czynnych płatników VAT. Do rozliczenia z Urzędem Skarbowym niezbędna jest udokumentowana elektronicznie ewidencja wszystkich operacji finansowych - zakupów i sprzedaży z już wliczonym podatkiem VAT. W rejestrze powinny znaleźć się następujące dane:

- numery wpisów, 
- numer faktury, data jej wystawiania, dane podatnika i nabywcy,
- wartość sprzedaży oraz podatku VAT (uzależniona od konkretnej stawki). 

Prowadzenie ewidencji VAT związane jest z co miesięcznym lub co kwartalnym rozliczaniem się. Warto pamiętać, że co miesiąc powinno wypełnić się deklarację VAT-7, a co trzy miesiące VAT-7K. Również w tej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalistów lub też specjalnie do tego przeznaczonych aplikacji, m.in. od firmy iFirma. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego oprogramowania, wystarczy wybrać odpowiedni szablon, a następnie uzupełnić wymagane rubryki.

Potrzebujesz pomocy w rejestracji firmy? Sprawdź: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

 

Najnowsze artykuły

Jest przetarg na modernizację stadionu w Grójcu Urząd Gminy i Miasta w Grójcu ogłosił przetarg na przebudow...
Grójecka policjantka na motocyklu, łączy służbę z pasją Czy pracę można połączyć z pasją? Mł. asp. Agata Sławińska...
Piknik Średniowieczny na 1000-lecie grodu obronnego w Lewiczynie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Grójeckiej i Koło Gospodyń...
Liga okręgowa: Mazowsze Grójec – Powiślanka Lipsko 1:0 Podopieczni Jerzego Engela jr odnieśli cenne zwycięstwo nad...
Jutro w Grójcu akcja Koalicji Obywatelskiej Kobiety na wybory Już jutro (23 września) w Grójcu o godz.15.30 akcja...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.