Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Zarząd Mazowsza z absolutorium i wotum zaufania

5 września 2020; 07:24

Materiał promocyjny

Fot. arch UMWM Fot. arch UMWM

Radni Mazowsza udzielili zarządowi województwa absolutorium i wotum zaufania. Zeszłoroczny budżet był mocno inwestycyjny. Zamknął się nadwyżką w wysokości 91,9 mln zł, a zadłużenie zmniejszyło się o blisko 200 mln zł.

News will be here

Pozytywną opinię o sprawozdaniu z wykonania budżetu województwa mazowieckiego za 2019 r. wydała Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie. Stabilną perspektywę Mazowsza potwierdziła również agencja ratingowa FITCH. Marszałek Adam Struzik podziękował radnym za zaufanie i podsumował zeszłoroczne działania – Ubiegły rok to jeden z największych w historii Mazowsza budżetów. Ponad 1 mld zł przeznaczyliśmy na inwestycje drogowe, w służbie zdrowia czy kulturze. Kontynuowaliśmy dotychczasowe i uruchomiliśmy nowe programy wsparcia dla samorządów lokalnych. Jednym słowem to był bardzo dobry rok.

Silny budżet

W 2019 r. dochody województwa wyniosły 3,3 mld zł. Rok 2019 zamknął się nadwyżką budżetową w wysokości 91,9 mln zł. Co ważne, o blisko 200 mln zł zmniejszyła się kwota długu. W 2019 r. wydatki województwa wyniosły 3,2 mld zł. Największą pulę środków – ponad 1,2 mld zł stanowiły wydatki na transport. Kolejne pozycje to „janosikowe” – 509 mln zł, ochrona zdrowia – 366 mln zł i kultura – 316 mln zł.

Ponad miliard zł na inwestycje

Największe środki władze Mazowsza przeznaczyły na inwestycje drogowe. – Na zmodernizowanie istniejących i budowę nowych odcinków dróg przeznaczyliśmy ok. 590 mln zł – mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski. Jak dodaje, nie zabrakło tez inwestycji w szpitalach czy placówkach edukacyjnych i kulturalnych. – Środkami z budżetu województwa wspieramy m.in. budowę nowej siedziby szkoły drzewnej w Garbatce-Letnisku. Wartość tej inwestycji to blisko 20 mln zł.

W zeszłorocznym budżecie Mazowsza znalazły się też m.in. rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 727 w Chlewiskach (28,8 mln zł), rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 728 w gminie Mogielnica (27,8 mln zł), doposażenie i zwiększenie efektywności energetycznej głównego budynku Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu (w sumie 18 mln zł), zakup karetek dla Radomskiego Pogotowia Ratunkowego (2,4 mln zł) czy modernizacja i adaptacja radomskich zabytkowych kamienic Gąski i Esterki.

Solidarnie z samorządami

Samorząd Mazowsza w 2019 r. kontynuował, a także uruchomił nowe programy wsparcia. W ubiegłym roku mazowieckie samorządy z subregionu radomskiego otrzymały blisko 16,5 mln zł na rewitalizację zabytków, remonty strażnic OSP, zakup wozów strażackich i sprzętu pożarniczo-gaśniczego, rozbudowę i modernizację obiektów sportowych, tworzenie małej architektury, wyposażenie pracowni językowych i informatycznych, ochronę powietrza czy ogródki działkowe.

Mazowsze sprawnie wydaje środki unijne

W tej perspektywie unijnej (2014-2020) Mazowsze ma do wykorzystania aż 8,82 mld zł z UE. Region jest na ostatniej prostej. Mimo olbrzymiej skali, jest pod tym względem w czołówce regionów. Zaangażowanych zostało już ponad 92 proc. środków w ramach RPO WM. Samorząd Mazowsza zatwierdził do dofinansowania ok. 3600 projektów na ponad 7,3 mld zł, podpisał z beneficjentami 3300 umów na kwotę 6,97 mld zł.

Leszek Przybytniak
radny województwa mazowieckiego

Dużo rozmawiam z mieszkańcami i samorządowcami. Wszyscy podkreślają, że bez środków z zewnątrz trudno jest ruszyć z inwestycjami i rozwijać swoje miejscowości. Nasze programy wsparcia okazały się strzałem w dziesiątkę i cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a zarząd województwa sprawnie koordynuje działania w tym zakresie. Efekty widać na każdym kroku. Dofinansowujemy inwestycje drogowe, w sołectwach, pomagamy strażakom ochotnikom w zakupie wozów ratowniczych czy remoncie strażnic, tworzymy nowoczesne pracownie szkolne i bazę sportową, dbamy o jakość powietrza. Naszym priorytetem jest stworzenie dobrych warunków do życia, pracy i odpoczynku także na wsiach i w niewielkich miejscowościach.

fot. mazovia.pl, Leszek Przybytniak

Tomasz Śmietanka
radny województwa mazowieckiego

Mówimy TAK poprzez kolejne ABSOLUTORIUM dla wzmacniania spójności Mazowsza i jego wszystkich gmin i powiatów. Mówimy NIE dla prób podziału Mazowsza. To pomysł kompletnie nieuzasadniony, a wręcz katastrofalny ekonomicznie dla pozyskania i wydatkowania bieżących i przyszłych pieniędzy z UE. Bezsensowny jak Wielka Warszawa ministra Sasina i podział wszystkich 642 gmin miejsko-wiejskich w Polsce na dwie części, wiejską i miejską. Samo założenie nowej stolicy w Radomiu nie gwarantuje lepszego rozwoju. To bardziej złożony problem.

fot. mazovia.pl, Tomasz Śmietanka

TAGI:

 

Najnowsze artykuły

Przeciwzapalne właściwości ziół – kurkuma i mastika Stan zapalny jest normalną odpowiedzią organizmu na urazy i...
Jak dobrać opony do quada i motocyklu? Wybór odpowiednich opon do quada lub motocykla jest...
Nie żyje znany i lubiany mieszkaniec Grójca Był osobą niezwykle szanowaną i lubianą przez mieszkańców...
ITD: kierował bez uprawnień niesprawną wywrotką Kierowca wywrotki i zarazem przedsiębiorca nie posiadał waż...
Trafią na 3 miesiące do aresztu za pobicie i uszkodzenie ciała Najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie dwaj sprawcy, któ...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.