Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

ŻG: Dawne imperium króla żelatyny sprzedane

14 kwietnia 2022; 16:04

-

4 komentarze

Pozostałości po fabryce kleju w Głuchowie z lat 90-tych. Fot. Szymon Wójcik Pozostałości po fabryce kleju w Głuchowie z lat 90-tych. Fot. Szymon Wójcik

Poznaliśmy nowego właściciela terenów po dawnej fabryce żelatyny znajdującej się w Głuchowie pod Grójcem. Nowy inwestor podjął już pierwsze prace. W rozmowie z Życiem Grójca opowiada o innowacjach oraz korzyściach, jakie mają płynąć z tej inwestycji. Czy rzeczywiście tak będzie, a mieszkańcy nie będą protestować ?

News will be here

Przypomnijmy, że tereny już od lat są niezagospodarowane, a poprzedni inwestorzy chcieli produkować mączkę spożywczą, utworzyć spalarnie oraz biogazownie. Zawsze spotykało się to ze sporą falą protestów.

Sprawę opisywały i nagłaśniały media lokalne i ogólnopolskie:

https://www.zyciegrojca.pl/index.php/z-ostatniej-chwili/199-powrot-krola-zelatyny

https://www.grojec24.net/news-czy-produkcja-zelatyny-wroci-do-gluchowa,3674.html

Będzie biogazownia

Jednak tym razem ma być inaczej. Nowy właściciel, czyli firma Park Recyklingu Spółka z o.o. z siedzibą w Dąbrówce poinformował, że inwestycja zostanie przeprowadzona zgodnie z wydaną decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach z 2017 roku, od której to dwukrotnie odwoływało się Stowarzyszenie Czysta Gmina.

Na sześciu hektarach terenu początkowo ma powstać biogazownia, ale to nie wszystko. To jest inwestycja dosyć nowoczesna. Będzie to park recyklingu podzielony na kilka etapów. W pierwszej kolejności powstanie biogazownia. Trwają pierwsze prace. Powstaje urządzenie do oddzielania frakcji organicznej od opakowań w tej pierwszej hali wzdłuż ulicy. Całość będzie gotowa za 5 lat. Takie przynajmniej mamy zamiary – poinformował prezes zarządu spółki Park Recyklingu i Green Management Group, Robert Gnysiński.

Wytłoki i masa

Biopaliwo ma być pozyskiwane głównie z masy roślinnej i wytłoków jabłkowych. Poza wytłokami zaplanowano jeszcze wytwarzanie energii elektrycznej z osadów ściekowych i przeterminowanej żywności, pochodzącej z supermarketów. To nasza kolejna tego typu inwestycja, natomiast moja wspólniczka jest technologiem, który prowadzi te procesy i ma bardzo duże doświadczenie, jeśli chodzi o zarządzanie takimi zakładami. Biogazownie to inwestycja, która nie jest uciążliwa dla sąsiadów, ponieważ jest to proces zamknięty — przekonuje Gnysiński.

Wzmożony ruch, hałas i protesty społeczne

W ubiegłych latach mieszkańcy oraz Stowarzyszenie Czysta Gmina zarzucali inwestorom wzmożony ruch, hałas oraz nieprzyjemne zapachy związane z takimi inwestycjami. Podobnie jest z przedsięwzięciem w Kępinie po drugiej stronie gminy, gdzie inwestor chcę zbudować suszarnię biomasy. Sprawa jest cały czas na etapie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Jednakże burmistrz, radni, sołtysi oraz mieszkańcy, mają spore obawy wobec planowanej działalności inwestora.

https://zyciegrojca.pl/index.php/informacje/1203-sprzeciw-wobec-planowanej-inwestycji-na-kepinie

https://zyciegrojca.pl/index.php/informacje/1375-suszarnia-biomasy-termin-decyzji-wydluzony

Są wszystkie pozwolenia

Tereny, które zostały wykupione przez Park Recyklingu, posiadają już takie decyzje, które zostały wydane w 2017 roku przez poprzedniego burmistrza, obecnego radnego Jacka Stolarskiego. W Parku Recyklingu powstanie też od 30 do 40 nowych miejsc pracy.

Tak, był duży sprzeciw społeczny. Wystarczy spojrzeć, jak się procedowała decyzja środowiskowa, warunki. Inwestycja będzie zgodnie z decyzją środowiskową – przyznaje prezes zarządu spółki i dodaje, że jest dużo inwestycji, które są źle zaprojektowane. W Głuchowie ma być wszystko zrobione wzorcowo i w takim reżimie, że mieszkańcy mają tego nie odczuwać -

Odbyło się już pierwsze spotkanie pani prezes zarządu z burmistrzem Grójca. Kolejne to zaproszenie prezes na spotkanie z grójecką radą miejską. Jeżeli będzie taka konieczność, będziemy również spotykać się z mieszkańcami i rozmawiać na temat tej inwestycji. Myślę, że to jest z korzyścią dla mieszkańców, chociaż teraz protestują, ponieważ nie do końca zdają sobie sprawę, jaka to będzie inwestycja i dużo rzeczy czytają w Internecie. Chcemy uspokoić ich, że to naprawdę wszystko będzie prowadzone fachowo i zgodnie z wszelkimi normami tak, żeby było jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Firma jest marką green meengment, która jest rozpoznawalna w całej Polsce. Teraz doradzamy ministerstwu klimatu, największym firmom, takim jak KPM i Loyd. My sobie nie możemy pozwolić na żadną fuszerkę czy wybudowanie czegoś, co nie będzie spełniało podstawowych standardów. To zresztą nie są już takie czasy, że ktoś pozwoli wybudować coś takiego, nawet gdyby inwestor miał takie zamiary. Jesteśmy transparentni i zamierzamy wszystko pokazywać. Nie będziemy robić żadnych fuszerek, mamy markę, o którą musimy dbać – opowiada dalej Robert Gnysiński.

Życie Grójca

TAGI:

Komentarze (4):

Gosc; 14 kwietnia 2022, 18:14

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Ktos666; 15 kwietnia 2022, 00:23

Wytłoki-czyli smród zostanie...

"; 15 kwietnia 2022, 09:55

Skoro firma posiada już takie obiekty to może mogła by zamówić na jeden dzień 2autokary i zawieźć protestujących mieszkańców do tych obiektów żeby sami mogli ocenić czy jest smród czy jednak taki obiekt nie będzie uciążliwy.

Paweł; 20 kwietnia 2022, 15:44

A ja się pytam o ile zmaleje opłata za sieci jak już tę gazownię będziemy mieli?

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Działania grupy SPEED: aż trzech kierowców straciło prawo jazdy W ubiegłym tygodniu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego...
Targi browarniane - jakie gadżety reklamowe się sprawdzą? Targi browarniane to doskonała okazja dla przedsiębiorstw z...
Przyjechała do swojego domku letniskowego i bardzo się zdziwiła Policjanci z Błędowa zatrzymali kobietę i mężczyznę...
Panele winylowe - hit czy kit? Moda na winyle trwa... i wcale nie mamy tu na myśli...
Z zadrapaniami, bez butów, szedł drogą krajową na S7 Kiedy funkcjonariusz próbował dowiedzieć się co robi w tym...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.